Duyurular

Polen Nedir? Nasıl Kullanılır?

1.620 kişi okudu.

Polenin literatürde Tek Tam Gıda olarak geçtiğini biliyor muydunuz?

Polen, bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunan üreme hücreleridir. Arılar tarafından polen, yavru beslemesinde ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde yüksek miktarda kullanılır. Arıların beslenmesinde protein kaynağı olarak önem taşıyan polen, bileşimindeki yağlar, karbonhidratlar, lifler, mineraller, amino asitler, fenolik bileşikler ve vitaminler nedeniyle değerli bir besin maddesidir.

Polen; yapısal olarak çok zengin bir madde olup bileşiminde protein, karbonhidrat, lif ve yağların yanı sıra vitaminler (Niasin (B3), Piridoksin (B6), Tiamin (B1), Riboflavin (B2), Pantotenik asit (B5), Folik asit, Biotin (H) ), Tokoferol (E), Askorbik asit (C), Beta karoten)  mineral maddeler (Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Çinko (Zn), Demir (Fe), Bakır (Cu), Manganez (Mn), Fosfor(P), fenolik maddeler, aminoasitler ve antioksidan aktivitesi gösteren faydalı bileşenler mevcuttur.

Polenin yetişkinler tarafından günde 2-4 tatlı kaşığı, çocuklar tarafından 1-2 tatlı kaşığı doğrudan veya süt, meyve suyu ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Poleni vitamin ve mineral takviyesi gibi düşünebilirsiniz.

Biz de ailecek poleni çok seviyoruz ve Beeo.com.tr ‘den Bee’o polen alıyoruz. Ben Bee’o Poleni salatalarıma serpiyorum, yoğurduma ve ton balığıma karıştırıyorum. Sade olarak atıştırmalık isteğimi karşılıyor. Mutlaka deneyin vazgeçemeyeceksiniz 🙂

 

#hassasanne Bu bir reklamdır #polen #sağlıklıbeslenme