Duyurular

Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

931 kişi okudu.

 

Arı sütü, arıların kendi vücutlarından salgıladıkları, kovanda yavru arıları ve kraliçe arıyı beslemek için kullandıkları tamamen doğal bir arı ürünüdür. Kraliçe arı diğer arılardan farklı olarak hayatı boyunca arı sütü ile beslenir. Böylece diğer arılardan 2 kat daha büyük olur ve 30 kat daha uzun yaşar. İşçi arılar, 45 gün yaşarken; kraliçe arı hayatı boyunca arı sütü ile beslendiği için 5-7 yıla kadar yaşayabilir.

 

Arı sütünü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünebilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği, ayrıca iştahı düzenlediği, beyin aktivitesini geliştirici etkilerinin bulunduğu ve performans ve zindeliği arttırdığı ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

 

Ayrıca, genel olarak vücutta hücrelerin üretimi, metabolizması ve yenilenmesinde rol oynadığı; buna bağlı olarak tüm dokularda canlılık, enerji sağladığı ortaya konulmuştur. Ayrıca bağışıklığı desteklemeye yardımcıdır. Arı sütünün doku ve cildi yenileyici, gerginleştirici etkileri sebebiyle kozmetik endüstrisinde de kullanımı bulunmaktadır. Ciltte kolajen sentezini arttırmaya yardımcı olur. Bu sebeple, arı sütünü doğrudan ağız yoluyla tüketmenin yanı sıra bir maske olarak cildinize de uygulayabilirsiniz.

 

Ben Bee’o arı sütünün ham ballı karışım formunu hem cildime sürüyorum, hem de her gün 1 tatlı kaşığı tüketiyorum. Ayrıca çocuklarımın düzenli olarak beslenmesine de dahil ediyorum. Özellikle Alper çok seviyor. Aradaki farkı kullandığınızda siz de göreceksiniz…