Duyurular

Oyunlarda Yaşlara Göre Uygunluk Sistemi

1.257 kişi okudu.

Video oyunlar çocuklarımız için saklambaç, misket ve körebenin yerini çoktan aldı. Bunun için ebeveynler olarak pek bir şey yapamadık. Telefon teknolojilerinin gelişmesi, tablet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte çocuklu ailelerde artık çocukların bunlarla oyunlar oynaması kaçınılmaz hale geldi. Doğruyu itiraf etmek gerekirse ebeveynler olarak bizler de kimi zaman ( belki de çoğu zaman ) çocuklarımızı oyaladıkları ve bize farklı şeyler yapabilmek için fırsat tanıdığı için bu oyunlardan faydalandık.

Bugünkü yazımda bunları çocuklarınızın elinizden almanız gerektiğini veya kısıtlamanız gerektiğini anlatmayacağım. O tamamen farklı bir uzmanlık konusu ve Amerika’da video oyun oynayarak büyüyen çocukların çeşitli görsel avantajlar edindikleri ile ilgili bilimsel çalışmalar da devam ediyor. Kontrollü ve zamanını ebeveynlerin ayarladığı oyun oynama alışkanlığının çocuk için faydalı hale getirilebileceğini düşünüyorum. Sonuçta her yaş için yüzlerce eğitici ve geliştirici oyunlar mevcut.

Bugün değinmek istediğim konu ise oyunların yaş gruplarına uygun olup olmadığı. Evet maalesef yıllarca hem internet üzerinde oyun indiren çocukların hem de gittiğim yerlerde gözlemlediğim çocukların oynadıkları oyunlar hakkında çoğu zaman ebeveynlerin bir fikri bulunmuyor. Peki bu nasıl bir sıkıntı doğuruyor?

Oyunlar eski bildiğimiz Pacman ve Mario oyunlarından ibaret değil. Artık olay prensesi kaleden kurtarmanın çok ötesine geçmiş durumda. Ülkemizde telif sistemi tam oturmamış olduğu için farkında değiliz ama video oyun sektörü yurt dışında çok ciddi bir pazar. Bu pazardan pay almak ve rekabette avantaj sağlamak isteyen oyun yapım firmaları oyunlarda cinsellik, şiddet, işkence gibi çocuklarınızın maruz kalmasını istemeyeceğiniz içerikler de kullanabiliyor.

Belki de bir çok ebeveynin evinde olan GTA ( Grand Theft Auto ) serisi oyunlarında mafyanın verdiği cinayet, yağmalama, banka soygunu görevlerini yerine getirerek oyun hikayesi içinde ilerliyorsunuz. Bu oyunu oynayan 10 yaşındaki bir çocuğun bu oyunun içeriğinden etkilenmemesi neredeyse imkansız.

Üstelik bu zararlı içerikler sadece GTA serisi ile sınırlı değil. Çok daha uç noktalarda yüzlerce farklı oyun mevcut. Haydi diyelim cinsellik, kumar, içki, uyuşturucu gibi içerikler yok, en iyi ihtimalle hemen hemen oynayacağı her oyunda birisini öldürme, silah kullanma gibi özellikler mevcut. Üstelik FPS ( üçüncü şahıs nişancı ) türü olarak adlandırılan bu tür en çok oyun çıkartılan ve en çok oynanan tür.

Peki ebeveynler olarak olaya tam nerelerde dahil olabiliriz? Her oyunu çocuğumuz oynamadan önce bir kez de biz mi oynamalıyız veya uzun uzun araştırmalı mıyız? Tabi ki hayır. Çok şükür bu işi yapan PEGI ( Pan European Game Information ) ve ESRB ( Entertainment Software Rating Board ) gibi kuruluşlar var.

Google Play ve App Store üzerinden oyun yüklerken oyunların başlığının hemen altında PEGI skorları yazıyor. 3, 7, 12, 16 ve 18 olarak görebileceğiniz bu skorlar aslında hangi yaş için uygun olduğunu gösteriyor. Burada 7 olan bir değer görüyorsanız bu oyunun 7 yaş ve altı için zararlı olabileceği tespit edilmiş içerikler içerdiği anlamına gelir.

Peki çocuğunuz telefonda değil de bilgisayarda oyun oynuyorsa bu oyunların PEGI veya ESRB skorlarını nereden bulabilirsiniz? Bu durumda da PEGI ve ESRB sitelerine gidip oyun araması yaparak oyunun skorunu öğrenebilirsiniz. Bu siteler size sadece yaş uygunluğunu değil oyunun içinde şiddet olup olmadığını, şiddet ve kan düzeyini, kumar, içki ve tütün kullanımının oyunda olup olmadığı, müstescenlik içerip içermediği gibi detayları da verir.

Bunların yanı sıra çocuğunuzun oyun oynadığı zamanı avantaja çevirip eğitici ve geliştirici hale getirmeniz için belki de bilmediğiniz ve araştırmadığınız bir iki konuya da kısaca değinmek istiyorum. Oyun dünyasında hemen hemen aklınıza gelebilecek ter türlü konuda oyunlar yapılmış. Eğer çocuğunuzun oyun oynadığı bu süreyi avantaja dönüştürmek istiyorsanız eğitici oyunlar tercih edin. Çocuğunuzun meslekler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak simülasyon oyunları, diğer insanlara yardım etme duygusunu tadabileceği kurtarma ekibi, itfaiye ve ambulans oyunları, hayvan sevgisini pekiştirecek evcil hayvan yetiştirme ve hayvanat bahçesi oyunları, yemek tariflerini öğrenebileceği aşçılık oyunları, zekasını geliştirecek bulmaca, eşleştirme ve gizli obje oyunları, yaratıcılığını geliştirecek tasarım, dizayn etme, eşya yerleştirme oyunları gibi çok çeşitli türlerde oyunlar mevcut. Çok basit bir arama yaparak çocuklarınızın uzun süre olumsuz içerikler görmek yerine oyunlarla kendini geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Biz de indiroyunu.com olarak bu tarzda oyunları Eğitici Oyunlar kategorimizde bir araya getirerek ebeveynlerin işini kolaylaştırıyoruz. Göz atmaya buradan başlayabilirsiniz.

Uğur YURT