Duyurular

Okul Döneminde de Propolis Kullanmaya Devam

1.546 kişi okudu.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’ten Gıda Yüksek Mühendisi Arı Ürünleri Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı okul döneminde propolis kullanımına dikkat çekti.

 

Okula dönüş heyecanı başlarken anne babaları sık hastalanan çocuklarının telaşı sardı. İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’ten Gıda Yüksek Mühendisi Arı Ürünleri Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı’ya propolisi sordum.

Propolis nedir?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır.  Sonbaharın gelişi ve okulların açılmasıyla birlikte mikrobiyal enfeksiyonlar da artmaya başlıyor.

Nar suyundan 80 kat daha güçlü bir antioksidan!

Tanuğur, İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te geliştirdiği Anadolu propolisinin nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğunu bilimsel olarak ortaya koyduklarını belirtti.

Antioksidan nedir?

Vücudumuzda metabolik faaliyetler sonucu her gün serbest radikaller üretilir. Bu serbest radikaller otoimmun rahatsızlıklar ve kansere kadar hücreye pek cok zarar vermektedir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri yakalayarak onların vücudumuza vereceği zararları önler.

Günlük ne kadar antioksidan almalıyız?

Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması için her gün en az 5 porsiyon meyve sebze ve 6 porsiyon tahıl tüketilmesi önerilmektedir.

Her gün antioksidan almak şart mı?

Vücudumuzda serbest radikaller her an üretilmektedir. Serbest radikallerin vücudumuza vereceği yıkıcı etkileri önlemek adına her gün dışarıdan vücudumuza antioksidan takviyesi yapmalıyız.

Bağışıklığı güçlendirmek için doğal çözüm

Tanuğur şöyle aktarıyor; “Çocuklar okul döneminin başlamasıyla sık sık hastalıklara yakalanıyor. Bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalanma sıklığını azaltmak için vücudumuza antioksidan takviyesi yapmalıyız. Burada propolisin önemi büyük…Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında. 

Propolisi nasıl tüketmeliyiz?

Propolisi damla veya ham bal ile karışım halinde tüketebilirsiniz.

Her propolis aynı mıdır?

Ne yazık ki propolis ülkemize çoğunlukla Çin’den ithal ediliyor. Çin’den gelen ürünlerde katkı kalıntı sorunları mevcut, saf değiller. Bu ürünleri analiz ettiğimizde Çin propolislerine ağaçların yaprak, sap ve tomurcuklarının toz haline getirilerek katılmış olduğunu, maltodekstrin, silikon dioksit, çeşitli boyar maddeler gibi dolgu ve katkı maddeleri ile propolisin çoğaltıldığını tespit ettik. Bunlar alerjik etki yapabiliyor. Maalesef ürün etiketleri doğru değil ve gerçek içeriği beyan edilmiyor. Etiketlerde propolisin orijini yani Çin menşeili propolis ile ürünün üretildiği belirtilmiyor. Bu anlamda tüketici aldatılıyor. Bu tarz Çin propolisi kullanılarak üretilmiş ürünlerin sağlığa zararlı etkisi olabilir. Propolis adı altında satılan pek çok üründe propolis namına bir şey yok. Sonuç olarak propolis oldukça hassas bir konu. Her propolis aynı değil. Propolisin bu bahsettiğim etkilerinden bahsedebilmemiz için doğru koşullarda üretilmiş ve doğru şekilde işlenmiş olması gerekiyor yani propolisin menşei ve nasıl üretildiği çok önemli.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürüttüğümüz çalışmada; Brezilya, Çin, Arjantin ve Türkiye’de üretilen propolislerin meme kanseri üzerine etkileri araştırdık. Türkiye’de Anadolu propolisini arıcılara ürettirdik ve İTÜ ARI Teknokent laboratuvarlarında özütleyerek araştırmada kullandık. Çalışmanın sonucunda, Türkiye’de üretilen propolis kanser hücreleri üzerine öldürücü bir etki yaparken sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermedi. Anadolu propolisinin farklı ülkelerde üretilen propolislerle karşılaştırdığımızda çok özel bir antioksidan profiline sahip olduğunu ve antimikrobiyal, antitümör aktivitesinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bazı fenolik ve flavanoidler dünyada sadece Anadolu propolisinde bulunuyor. Bu da Anadolu propolisini çok özel kılıyor…

 

#propolis #beeo Bu bir reklamdır #hassasanne