Duyurular

19. Evlilik Yıldönümümüz

651 kişi okudu.

ng yol

19. evlilik yıldönümümüzü 4 yıl önceki gibi yine NG Sapanca Oteli tatilimizle kutluyoruz. Dört yıl önceki tatilimizi bu yazıda anlatmıştım hassasanne.com/2014/07/15-evlilik-yildonumumuzu-3-gunluk-bir-tatille-kutladik/

Bu tatile çok ihtiyacım vardı. Doğanın içinde muhteşem bir yer. Çocukların ne kadar sevdiğini anlatamam. NG Sapanca çocuk dostu bir otel. Sincap Kulüp, ok atma, çocuk diskosu, her gece çocuk sineması, mini golf, basketbol sahası, minik hayvanat bahçesi, çocuk havuzları ve su kaydırakları çocukların bayıldığı alanlar. Ama biraz çocuklardan uzaklaşmak isteyenler için de sadece 14 yaş üstü kişilerin kullanabildiği Sessiz Havuz var. NG Sapanca muhteşem yemekleri ile de meşhur. Otel yarım pansiyon. Öğle yemeklerini isterseniz ala carte olarak Gardenia veya Farina Restoranlarında yiyebilirsiniz. İkisinde de yemek yedik ve yemekler çok güzeldi. Farina’da Farina Kebap, Gardenia’da harika hamburgeri tavsiye ederim.

Bizim için NG Sapanca çok özel çünkü burası 25 senelik Üniversite arkadaşımız Hediye Güral Gür’ün aile oteli. Benim NG Sapanca’da en sevdiğim şeylerden biri doğası. Ağaçların neredeyse hepsi kayıtlı ve üstünde her ağacın adı  ve bilgileri yazıyor. Orman parkuru anlatılmaz yaşanır. 2008 yılında burayı 49 seneliğine kiralamışlar ve iyi ki de öyle yapmışlar çünkü doğasını mükemmel bir şekilde korumuşlar.

ng orman 3

NG Sapanca Oteli Forest bathing’in Türkiye’deki öncüsü oldu. Siz hiç “Orman Banyosu” Yaptınız mı? Mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederim. Özellikle çocuklar için çok değerli bir deneyim.
Bir yaprağın sesini duyabilir misiniz?
Bir ağaca uzun uzun dokunmanın hazzına en son ne zaman eriştiniz?
Ormanda bir patika, insanı daha sağlıklı bir hayata götürebilir mi dersiniz?
Ormanın ruhsal olduğu kadar bedensel sağlığınıza da faydalı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor musunuz?

ng orman
Japonya’da iş stresi nedeniyle intihar vakalarının artmasıyla Japon Sağlık Bakanlığı 80’li yıllarda bilimsel araştırmalar başlattı. Bu araştırmalarda ağaçların salgıladığı “fitonsit” isimli maddenin insan sağlığına olan olumlu etkisi kanıtlandı ve ilk kez 1982’de Shinrin-Yoku (Orman Terapisi) kavramı gündeme geldi. Uzun yıllar devam eden araştırmaların sonucunda Japon Sağlık Bakanlığı Shinrin-Yoku’nun tıp literature içinde değerlendirilmesini sağladı.
Orman Terapisi’nin içeriğinde “Eğitimli rehber eşliğinde tüm duyular açık olarak doğada sessizce yürümek, sesleri, kokuları, renkleri hissetmek, kısaca doğayı içine çekmek” bulunuyor.

ng orman 2


“Orman Terapisi”nin Faydaları
Japonya’nın dışında Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir sağlık yöntemi haline gelen Orman Terapisi;
-Bağışıklık sistemindeki faydalı hücreleri güçlendirir,
-Tansiyonu düşürür,
-Stresi azaltır,
-Kan şekerini düşürür,
-Çocuklar da dahil olmak üzere odaklanmayı artırır,
-Enerji seviyesini yükseltir,
-Uykusuzluğa iyi gelir.
Her biri kayıt altında binlerce ağacın bulunduğu ormanın içinde yer alan NG Sapanca’nın yemyeşil huzur dolu doğasında eğitimli terapist eşliğinde, Orman Terapisi’ni deneyimleyebilir, doğanın iyileştirici gücünü hissedebilirsiniz. 

ng giris

Bu kadar yakında böyle dinlendirici bir yerin olması harika.  En çok neleri sevdiniz? diye sorarsanız. Doğayı olduğu gibi korumalarını, orman terapisini, yemekleri ve Aliva Spa’yı derim. Aliva Spa, World Luxury Spa Awards’da 4. kez en lüks spa ödülünü almış tebrikler

ng gece
Gelirseniz mutlaka Bali 4 el masajını deneyin. Çocuklar tabii yine en çok 3 kaydıraklı havuzu sevdiler.
Bu 3. gelişimizdi mutlaka yine geleceğiz. Kütahya Porselen de aynı grubun buraya geldiğinizde otelin içindeki fabrika mağazasına da uğrayın. Fiyatların uygunluğuna ve çeşitliliğe inanamayacaksınız.

NG KELEBEK