Duyurular

19. Evlilik Yıldönümümüz

1.111 kişi okudu.

ng yol

19. evlilik yıldönümümüzü  kutluyoruz.

Bu tatile çok ihtiyacım vardı. Doğanın içinde muhteşem oldu. Çocukların ne kadar sevdiğini anlatamam. Sapanca’da en sevdiğim şeylerden biri doğası. Ağaçların neredeyse hepsi kayıtlı ve üstünde her ağacın adı  ve bilgileri yazıyor. Orman parkuru anlatılmaz yaşanır.

ng orman 3

Siz hiç “Orman Banyosu” Yaptınız mı? Mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederim. Özellikle çocuklar için çok değerli bir deneyim.
Bir yaprağın sesini duyabilir misiniz?
Bir ağaca uzun uzun dokunmanın hazzına en son ne zaman eriştiniz?
Ormanda bir patika, insanı daha sağlıklı bir hayata götürebilir mi dersiniz?
Ormanın ruhsal olduğu kadar bedensel sağlığınıza da faydalı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor musunuz?

ng orman
Japonya’da iş stresi nedeniyle intihar vakalarının artmasıyla Japon Sağlık Bakanlığı 80’li yıllarda bilimsel araştırmalar başlattı. Bu araştırmalarda ağaçların salgıladığı “fitonsit” isimli maddenin insan sağlığına olan olumlu etkisi kanıtlandı ve ilk kez 1982’de Shinrin-Yoku (Orman Terapisi) kavramı gündeme geldi. Uzun yıllar devam eden araştırmaların sonucunda Japon Sağlık Bakanlığı Shinrin-Yoku’nun tıp literature içinde değerlendirilmesini sağladı.
Orman Terapisi’nin içeriğinde “Eğitimli rehber eşliğinde tüm duyular açık olarak doğada sessizce yürümek, sesleri, kokuları, renkleri hissetmek, kısaca doğayı içine çekmek” bulunuyor.

ng orman 2


“Orman Terapisi”nin Faydaları
Japonya’nın dışında Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir sağlık yöntemi haline gelen Orman Terapisi;
-Bağışıklık sistemindeki faydalı hücreleri güçlendirir,
-Tansiyonu düşürür,
-Stresi azaltır,
-Kan şekerini düşürür,
-Çocuklar da dahil olmak üzere odaklanmayı artırır,
-Enerji seviyesini yükseltir,
-Uykusuzluğa iyi gelir.
ng giris

 

ng gece

NG KELEBEK