Duyurular

Berlin Gezisi ve Almanya Hassas Anne Buluşması

1.632 kişi okudu.

Tam 12 yıldır yurtdışına çıkmamıştım. Gezmeyi çok severim 21 yıl önce 21 yaşında bir üniversite öğrencisi olarak sırt çantamı takıp inter-rail biletiyle 1 ayda 9 Avrupa ülkesini gezmiştim. Berlin’de 1 gün kalıp Berlin duvarının kalıntılarını, Nazi kampı müzesini ve Berlin hayvanat bahçesini gezmiştim. Amerika’da 6,5 yıl yaşadığımız dönemde de Amerika’nın pek çok eyaletini görme fırsatım oldu. Türkiye’ye döndüğümüzden beri yani son 12 senedir çocuk yapma ve büyütme telaşında olduğumuz için yurt dışına hiç çıkamadım. Açıkçası böyle bir isteğim de olmadı. Üç çocukla yazlığa gitmek bile bir meseleydi. Şimdi artık çocuklar büyüdü ve benim de seyahatlere başlama zamanım geldi. Özellikle de yurt dışında bir Hassas Anne buluşması yapma fikri beni çok mutlu etti.

berlin 8

Sağ olsun bir Hassas Anne (sonradan Ayşegül abla oldu) beni havaalanında karşıladı ve bana Berlin’i gezdirdi. Paylaşımlarımla dünyanın her yerinden dostlar edinmek ne büyük bir ayrıcalık. Bunun için her gün Allah’a şükrediyorum. İnsanların hayatlarına dokunmak, işine yaramak ve onların sana karşı kalplerinde bir sevgi büyütmeleri… Ayşegül abla 2 yaşında Almanya’ya gelmiş ve 48 senedir Berlin’de yaşıyormuş. 30 yaşında görünse de 50 yaşında 4 çocuğu ve 3 torunu var. Beraber iki katlı üstü açık turist otobüsüne bindik ve her yeri gezdik. İtalyan lokantasında makarna ve pizza paylaştık. Daha sonra da “Her Fotoğrafın Bir Öyküsü Vardır” kitabının yazarı ve okul öncesi öğretmeni Elif ile tanıştım ve beraber gezmeye devam ettik.

berlin 17

 

berlin 7

berlin 14

Ne yalan söyleyeyim her etiketi 5.18 ile çarpmaktan beynim kısa devre yaptı ve her şey bana çok pahalı geldi. Çocuklara hatıra olsun diye Berlin t-shirtleri, kalemler ve çikolata aldım. Bir de çocuklara posta kartı yazıp postaladım. Bakalım ellerine ulaşması kaç gün sürecek?

berlin 12

Akşam saatlerinde de Berlinli Hassas Anneler ile Narr Bar Cafe’de buluştuk. Duyuruyu sadece 2 gün önce yaptığım için kimse gelmez sanıyordum ama 13 Hassas Anne çok güzel sohbet ettik.

berlin 13

Onlara Türkiye’den getirdiğim imzalı Hassas Anne kitaplarımı hediye ettim. Yurt dışında anne olmayı konuştuk ve dertleştik. Facebook Berlinli Anneler grubunun kurucusu sevgili Sibel’e de çok teşekkürler.

 

berlin 9

berlin 10

berlin 11

Bu arada bana 6 aylık vize vermişler artık Avrupa düşünsün. 6 ayda 6 Avrupa ülkesinde Hassas Anne Buluşması yapmayı kafama koydum. 2. durak Amsterdam olacak gibi görünüyor.

Berlin’i çok ama çok beğendim. Berlin’in her tarafında harika parklar ve görülecek tarihi eserler var. Yollar dümdüz, çok geniş ve ferah. Bu nedenle yollarda pek çok bisikletli görebilirsiniz. Bizim şansımıza hava muhteşemdi. Normalde Berlin’de hava soğuk ve yağmurlu olurmuş.  Havanın muhteşemliği sayesinde herkesin neşesi yerindeydi.

berlin 18

Berlin’i gezdikten sonra sıra  Keyifli grubumuzla önce Da Vinci Kids Berlin merkez binasını gezdik. Grubumuzda blogcuanne.com ve Dijital Topuklar‘dan Elif Doğan,  HT Hayat Genel Yayın Yönetmeni Damla Çeliktaban, Hürriyet gazetesi yazarı Önder Öndeş, Posta gazetesi yazarı Kezban Yılmaz, Da Vinci Kids Türkiye müdürü Banu Can Özkan, PR Hackers’dan Ceyda Ünsal vardı ve ekip olarak çok uyumluyduk.

berlin 4

Biz ailecek Da Vinci Kids Learning ile 2 sene önce tanıştık. Alper, bir grup çocukla Uniq’in içindeki matematik müzesinde bir gece Da Vinci Kids ile kamp yaptı. Kendi çadırlarını kurdular ve yemeklerini pişirip uyku tulumunda uyudular. İnanılmaz güzel bir deneyimdi.

 

Da Vinci Kids, 2007 yılında kurulmuş ve 35 kişilik bir ekiple çok önemli bir görev edinmiş: Dünyanın her yerindeki çocuklar için zararsız ve eğitici içerikler üretmek. Üç çocuk annesi olarak bunu görev edindikleri için onlara çok teşekkür ediyorum. Çocuklar ve ekran zamanı konusu sanırım şu anda tüm ebeveynleri düşündürüyor. Çocukların her gün tablet ve televizyon zamanı oluyor ve ne seyrettikleri bizim sorumluluğumuzda. Onlara zararsız ve eğitici içerikler sunmalıyız. Gördüğüm kadarıyla Da Vinci Kids hem Da Vinci Kids televizyonu hem de Da Vinci Kids uygulamasıyla bunu başarıyor.

berlin 2

Da Vinci Kids’in kurucusu 3 çocuk babası Ferdinand Habsburg, teknoloji firmalarının ebeveynleri zararsız içerikler bulmak konusunda yalnız bıraktığını söylüyor ve çok haklı. İçerik ve süre denetimi uzman psikolog olan eşim ve benim için çok önemli. Ferdinand Habsburg, özellikle Tristan Harris’in “Bir grup teknoloji firması milyarlarca aklı her gün nasıl kontrol ediyor? adlı TED konuşmasını dinlememizi tavsiye etti. Bu konuşma 2 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiş. Siz de bir dinleyin derim.

berlin 3

Özellikle çocukların Youtube kanallarında videodan videoya dolaşırken ne seyredeceklerini bilmek çok zor. Youtube’a yüklenen içerikler tam olarak denetlenmediği için karşılarına çıkacak videonun zararsız olacağı konusunda emin olmak mümkün değil. Youtube’daki videoların bazıları da zararsız bile olsa tam bir zaman kaybı. Çocukların gelişimi için hiçbir katkısı yok.

Çocuklar için faydalı içerikler ararken Da Vinci Kids mobil uygulaması ile tanışmam çok iyi oldu.

Da Vinci Kids, adını hem bir sanatçı hem de bilim insanı olan Leonardo da Vinci’den almış. Bence adının hakkını da veriyor. Sanat, bilim, teknoloji, kodlama, fen, matematik, kendin yap ve oyna, tarih ve önemli kişilikler, kültürel, yaşam ve doğa, spor ve serbest zaman aktiviteleri eğlenceli videolarla çocuğunuza sunuluyor.  Da Vinci Kids’in merkezi Berlin’de. Warsaw, İstanbul ve Singapur’da da ofisleri var. Şu anda yeni Da vinci Kids mobil uygulaması konusunda çok heyecanlılar.

 

Da Vinci televizyon kanalı, Afrika, Asya, Orta ve Doğu Avrupa’da olmak üzere 90’dan fazla ülkede, 18 farklı yerel dilde çocuklar ve tüm aile bireyleri için eğlendirirken öğreten programlar sunuyor. Da Vinci televizyon kanalı Da Vinci Kids ve Da Vinci Learning olmak üzere iki farklı yayın kuşağından oluşuyor. Da Vinci Kids yayın akışıyla çocuklara hitap ederken,  Da Vinci Learning ise akşam kuşağında, ebeveynlerin ve yetişkinlerin merakını cezbedecek ödüllü belgeseller sunuyor. Da Vinci Kids mobil uygulaması ile çocuklar, kendileri için özenle seçilen teknoloji ve bilim programlarını istedikleri zaman istedikleri yerde izleyebiliyorlar.

Kontrol edilebilir dijital eğitim ürünleri çok önemli. Çocuklarda dijital dikkat krizi olduğunu inkar edemeyiz. Aynen biz ebeveynleri gibi onlar da günün bir bölümünü tablet ve televizyonla geçirmek istiyorlar. Ben 2 yaşından sonrası için ekran zamanının tamamen yasaklamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Aslında teknolojiyi çocuğumuzun gelişimini desteklemek için kullanmak da mümkün. Siz de Da Vinci Kids videolarını izlediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ferdinand Habsburg STEM’den ve kodlamadan anlamayanların 10-15 sene içinde iş bulamayacaklarını söylüyor ve ona katılmamak mümkün değil. Çocukları bu geleceğe hazırlamalıyız. Eğitimde de Da Vinci Kids’in eğitici ve keyifli içeriklerinin kullanılmasını çok isterim. Kızların devlet ilkokulunda 3. Sınıftalar ve bu güzel videoları okullarındaki akıllı tahtalardan izleyebilirler. Bu içeriklerin öğretmenlere harika bir içerik olacağını düşünüyorum. Deneyler, tarih ve teknoloji bilgileri…  İlerde öğretmenler moderatör gibi olacaklar ama bunun için onlara kaliteli ve faydalı içerikler sağlanmalı. Türkiye’deki özel okullar STEM’in önemini çoktan keşfettiler. Neredeyse hepsinin müfredatında STEM atölyeleri, kodlama eğitimleri ve deneyler var. Ben Da Vinci Kids’e mutlaka devlet okullarının müfredatına dahil olmaları gerektiğinden bahsettim. Böylelikle Türkiye’deki bütün çocuklar bundan faydalanabilir. Siz de çocuğunuzun okuluna bundan bahsedebilirsiniz.

Bizim çocuklar da Da Vinci Kids Uygulamasını ve Televizyonunu çok sevdiler. Ekran zamanını kısıtlamaya ve sadece Da Vinci Kids gibi iyi içeriklere izin vermeye devam edeceğim.

Bizi Berlin’de evimizde hissettiren Da Vinci Kids kurucusu Ferdinand Habsburg’a, Türkiye müdürü Banu Can Özkan’a, PR Hackers’dan Ceyda Ünsal’a ve tüm Da Vinci Kids ekibine çok teşekkürler. Size Avrupa’daki Hassas Anne buluşmalarından ve basın gezilerimden bahsetmeye devam edeceğim.