Duyurular

Ramazan Ayında da Propolise Devam

1.049 kişi okudu.

7a646c68-b8f5-4b87-a4ce-a657622c8e0cPropolis nedir?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Propolis, arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur.

Propolisin sıfır kalori olduğunu biliyor musunuz?

Propolisin içerisindeki karbonhidrat, yağ ve şeker oranı çok çok az…Dolayısıyla kalorisi 0. Propolis, antioksidan bileşenlerden oluşan bir reçine ve dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardan…

Peki Ramazan ayında?

Uzun süre aç kalınca doğal olarak kan şekerimiz düşürüyor. İftarda ise kan şekerimizi birden yükseltiyoruz. Ramazan ayını doğal ve sağlıklı besinlerle doğru beslenerek geçirmek çok önemli…Propolisi ramazan ayında da beslenmenize dahil etmenizi öneririm. Neden mi? Çünkü propolisin kan şekerini düzenleyici etkileri mevcut. 2005 yılında yapılan bir bilimsel çalışmayı gelin birlikte inceleyelim…

2005 yılında, Çin’de Zhejiang Üniversitesi ve Güney Afrika’da Rhodes Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, propolisin ekstraktlarının Diabetes mellitus hastası sıçanlarda kan şekeri, kandaki yağ ve serbest radikaller üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, propolis ekstraktlarının sıçanlarda aç karnına serumdaki kan şekeri (FBG), fruktozamin (FRU), malonaldehit (MDA), azot oksit (NO), azot oksit sentetaz (NOS), toplam kolesterol (TC), trigliserit (TG), düşük-yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C), çok düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolu (VLDL-C) azalttığı; yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-C) ve süperoksit dismutazın serum seviyesini arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, propolisin kan şekerini düzenleyici ve kandaki şeker ve yağ metabolizmasını düzenleyici dolayısıyla da vücutta serbest radikalleri azaltıcı etkilere sahip olduğu ortaya konulmuştur.

BEE’O Suda Çözünür Propolis Damla’dan çocuklar günde 10 damla, yetişkinler günde 20 damla su, süt, meyve suyu vb. içeceklere damlatarak günlük antioksidan ihtiyacının karşılanmasına hem de kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. BEE’O Propolis Damla’nın ise bal, yoğurt, pekmez gibi gıdalara karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, BEEO’nun propolisli ballı çerezli karışımları var. Keçiboynuzu, antep fıstığı, kakao-fındıklı bu ürünler hem beslenmenize yardımcı hem de Ramazan ayında size tokluk hissi sağlayacak. Üstelik, ilave yağ, şeker koruyucu katkı maddesi içermiyor. Yetişkinlerin günde 3 tatlı kaşığı, çocukların 2 tatlı kaşığı tüketmesi tavsiye ediliyor.

Neden BEE’O?

Propolis ham halde tüketilebilir özellikte değil. Ham halde vücudumuz propolisten yalnızca %2 oranında yararlanıyor. Yani sindirilmeden vücudumuzdan atılıyor. Propolisi vücudumuzun sindirebilmesi için mutlaka ekstrakte edilmesi yani özütlenmesi gerekiyor. Bee’o, 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te gerçekleştirdiği Ar-Ge projesiyle propolisi insan tüketimine uygun hale getirecek ve içerisindeki antioksidan maddeleri maksimum oranda elde edecek özütleme yöntemini geliştirdi. Propolis için geliştirdiği özütleme yöntemiyle 6’sı uluslararası 13’ü ulusal olmak üzere 19 ödüle layık görüldü.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden uzman eliyle…

#Beeo #Beeodesteğiyle