Duyurular

Gebelik Haftası Hesaplama

1.623 kişi okudu.

gebelik-hesaplama

 

Gebelik ve bir bebek sahibi olma konuları söz konusu olduğunda bu süreçle ilgili her bir ayrıntı kesinlikle merak ediliyor. Ortalama 9 aylık süreç olan gebelik, bebeği bir an önce kucağına alma heyecanı yaşayan anne adayları için çok uzun bir dönem haline gelebiliyor. İşte bu süreçte anne ve baba adayları gebeliğin kaçıncı haftası içinde olduğunu, doğuma ne kadar kaldığını her daim merak etmekteler. Çünkü gebelik söz konusuysa eğer her bir hafta, her bir gün çok önemlidir ve anne ve baba adaylarını bebeğe yaklaştırıyordur.

Gebelik ne kadar sürer?

Gebelik döneminde çoğu zaman günler geçmek bilmezken, anne adayları bir de bakar ki doğum anı gelip çatmış bile. Anne adaylarının gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu tam olarak bilmek hem kişisel merakını gidermek hem de hafta hafta bebeğin gelişimini takip ederek ona göre beslenmek ve yaşam biçimini de ayarlamak için önemlidir.

Gebelik süreci tam olarak 40 haftalık bir süreçtir. Normal şartlar altında, tüm koşulların normal izlendiği gebeliklerde 38. hafta ile 40. hafta arasında doğumun gerçekleşmesi beklenir. 37. hafta ile 40. hafta arasında gerçekleşen doğumlar zamanında olan doğumlar olarak tanımlanmaktadır. 37. haftadan daha erken gerçekleşen doğumlara erken doğum, 41. hafta itibariyle olan doğumlara ise gün aşımı adı verilir. Eğer gebelikte 42. haftaya girilmiş ve doğum gerçekleşmiyorsa doktor genellikle sezaryen doğumla bebeğin doğmasını sağlar.

Bazı vakalarda bebeğin erken doğduğu ya da zamanı geçtiği halde doğmadığına dair yapılan yorumlar gerçekçi olmayabiliyor. Zira doktor, gebelik haftasını ultrason muayenesinde elde ettiği verilere göre hesaplıyor, gelişimi normalden biraz daha geri ya da ileri olan bebeklerde birkaç haftalık bir yanılma payı olabiliyor. Aynı bağlamda anne adayları da son adet tarihine göre gebelik haftası hesaplamaktalar. Ancak son adet tarihini yanlış bilen ya da adet kanamaları düzensiz olarak gerçekleşen kadınların hesaplamalarında yine yanılmalar olabilir. Bu bakımdan doktor kontrollerinde her şeyin yolunda gittiği görülüyorsa gebelik haftası konusunda da sorun olmayacak, endişelenmeye gerek olmayacaktır.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik haftasının hesaplanması ile ilgili uzmanlar genellikle yumurtanın döllenme tarihini değil de, kadının son adet kanamasının başladığı günü baz almaktalar. Zaten kadının yumurtasının döllenme tarihi de son adet tarihinin başladığı günden yaklaşık olarak 14 gün sonrasıdır. Yani kadın Nisan ayının 13. gününde en son adet kanaması başladıysa yumurtlama tarihi 13 + 14 = 27 Nisan tarihidir. İşte bu şekilde son adet kanamasının başladığı güne 14 ekleyerek yumurtlamanın gerçekleştiği günü bulmak mümkündür.

Gebelik planlayan çiftler de kadının son adet kanamasının başladığı güne 14 gün eklemeli ve bu 14. günü içine alan 1 hafta, 10 günlük süre içinde 2 günde bir düzenli olarak korumasız cinsel ilişki yaşamalıdır. Bu sayede yumurtlama gününü denk getirme ve gebelik elde etme şansı çok yüksek olur.

Gebelik hesaplama konusunda bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi, aylık değil, haftalık hesaplama yapılmasının doğru olduğudur. Çünkü her ay 30 ya da 31 gün sürmektedir. Oysaki 1 hafta 7 gün, 4 hafta ise 28 günüdür. 30 çeken aydan 2 gün, 31 gün süren aydan ise 3 gün geride kalmakta ve bu sebeple de ay bazında hesaplamada yanlışlıklar olabilmektedir. Bu bakımdan en doğru yöntem gebeliği hafta hafta hesaplayarak ortalama 38 – 40 hafta süreceğini akıldan çıkarmamaktır. Akıldan çıkarılmamalı ki; doğumların sadece yaklaşık % 5’i tam olarak tahmin edilen tarihlerde gerçekleşiyor. Geri kalan % 95’lik bölüm ise tahmin edilen tarihten bir hafta erken ya da geç olur.

Kaynaklar:

Baby Center 1 | Baby Center 2
Jinekoloji.com