Duyurular

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Bitkiler

1.993 kişi okudu.

zencefil-1

Üreme çağındaki kadınlar arasında yaygın bir sorun olan adet düzensizliği kimi zaman bazı sorunların işaretçisi olabiliyor. Normal şartlarda adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında seyreder ve kanama 2 – 7 gün sürer. Bu bağlamda üreme çağındaki bir kadının 35 günden daha uzun süre adet görmemesi ya da 21 günden daha kısa aralıklarla üst üste adet görmesi adet düzensizliği olarak adlandırılmaktadır. Adet düzensizliği; adet kanamaları arasındaki süre değişiklikleri, dönemler arasında geçen sürenin değişmesi ve olağan dışı şekilde yaşanan bir kan kaybı ile kendini gösterir.

Adet düzensizlikleri; kadındaki hormon dengesizliği, karaciğer hastalığı, tüberküloz, irritabl bağırsak sendromu, şeker hastalığı, doğum ya da düşük, polikistik over sendromu, aşırı kilo kaybı veya kilo artışı, anemi, menopoz, tiroit rahatsızlıkları, beslenme bozuklukları, uterin anormallikler ve diğer sağlık durumlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların yanında olumsuz yaşam tarzı, aşırı egzersiz yapma, sigara, alkol bağımlılığı, aşırı kafein tüketimi, sık seyahat, stres, bazı ilaçlar ve doğum kontrol hapları gibi sorunlardan olumsuz koşullardan dolayı da adet kanamaları düzensizleşebilir.

Genç kızlar adet görmeye başladıktan sonra geçen ilk birkaç yıl içinde ve menopozun yaklaştığı birkaç yıl içinde adet düzensizlikleri yaşanması normaldir. Ancak bu dönemler dışında yaşanan her türlü adet düzensizliğinde doktora başvurmak ve altında yatan tıbbi bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenmek en doğrusudur. Doktor kontrollerinde adet düzensizliğin ilaç tedavisini gerektirecek bir sorundan kaynaklanmadığı saptanırsa da, evde hazırlanabilecek bitkisel kürler ve karışımlarla da adet düzensizliğini hafifletmek mümkün olabilir. Fakat bunun için de öncelikle doktora danışmak gerekiyor.

  1. Zencefil

Adet döngülerini düzenleme ve menstrüel ağrıyı azaltmada son derece etkili olan zencefil, geciken kanama veya normalden az olan kanamayı dengeleyebilir. Bunun için 1 buçuk çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil bir fincan suyun içine konur ve 5 dakika kaynatılır. İçine çok az bal ekleyip gün içinde tüketilebilir.

  1. Tarçın

Vücuda ısı veren, insülin düzeylerini düzenlemeye yardımcı olan ve adet kanamasını teşvik eden tarçın, adet düzensizliğini de ortadan kaldırır. Bunun için bir bardak ılık süre 1 çay kaşığı tarçın ekleyip içmek yeterli olur. Bununla birlikte bitki çaylarına da tarçın katılabilir.

  1. Susam tohumu

Susam tohumunun hormonları dengeleyici özelliği vardır ve hormon üretimini teşvik eden en iyi esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Bunun için 1 çay bardağı susam tohumunu kurutup içinde 1 çay kaşığı kadar alıp ince toz haline getirinceye kadar ezilir. Elde edilen toz aç karnına içilir.

  1. Aloe Vera

Aloe veranın hormonsal sistemi düzenleyerek menstrüel düzensizlikleri doğal olarak tedavi eden özellikleri vardır. Bunun için yaprağın içinden alınan taze aloe vera jeli 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır ve sabahları aç karnına tüketilir.

  1. Olgunlaşmamış papaya

Daha olgunlaşmamış yeşil, papaya güçlü bir adet kanaması tetikleyici, söktürücü olarak işlev görür. Bunun için kanama olan dönemler haricinde papaya suyu içmek önerilir.

  1. Zerdeçal

Zerdeçal, vücut ısısını arttırıcı özelliğinden dolayı adet söktürücü ve adet kanamalarını düzenleyici etki gösterir. Bunun için çeyrek çay kaşığı zerdeçalı, bir bardak süt ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırıp tüketmek önerilir.

  1. Kişniş tohumu

Adet kanaması tetikleyici, adet söktürücü özellikleri nedeniyle, kişniş menstrüel dönem gelişimine yardımcı olan bir bitkidir. Bunun için 1 çay kaşığı kişniş tohumu bir bardak suya katılır ve tohumlar suyun altına çökünceye kadar kaynatılır. Adet kanamasının başlayacağı günden birkaç gün öncesinde bu çayı içmek önerilir.

  1. Rezene

Kaliteli ve doğal bir adet kanaması tetikleyici, söktürücü olan rezene, düzensiz menstrüel dönemleri tedavi etmek için doğru bir bitkidir. Bunun için 2 yemek kaşığı rezene tohumu 1 bardak suda bir gece bekletilir. Sabah süzüp içilir.

  1. Nane

Adet dönemlerini düzenlemek ve adet dönemi kramplarını hafifletmek için bal ve nane karışımı önerilir. Bunun için 1 çay kaşığı kurutulmuş nane bir çay kaşığı balla karıştırılarak tüketilir.

  1. Havuç suyu

Kaliteli bir demir kaynağı olan havuç, düzensiz adet dönemleri için basit uygulanabilen kolay bir doğal ilaçtır. Bunun için düzenli olarak havuç suyu tüketmek önerilir.

Kaynaklar:

http://sifalibitkiler.net/adet-duzensizligine-iyi-gelen-bitkiler

https://www.livestrong.com/article/295526-herbs-for-infertility-irregular-periods/