Duyurular

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

2.345 kişi okudu.

tup-bebek-basari

Bebek isteyen anne adayları gebeliğin nasıl belirtiler vereceği ve test yapmak için doğru zamanın hangisi olduğunu bilmek ister. Eğer üreme çağındaki kadınla, korumasız cinsel ilişki yaşıyorlarsa her daim gebe kalma ihtimalleri vardır. Gebeliğin varlığından şüphe etmek için en doğru dönem, adet gecikmesinin yaşandığı dönemdir. Bu bağlamda gebelik testi yapmak için en uygun zaman adetin yaklaşık 1 hafta, hatta bazen 10 gün geciktiği süreçtir. Bu dönem içinde ve sonrasında gebeliğin ortaya çıkardığı belirtilere bakarak da gebe olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmak mümkün olur.

 1. Nefes darlığı

Gebelik başladığı andan itibaren anne adayı, merdivenleri çıkarken soluksuz kalır, kısa mesafe yürüyüşlerde bile zorlanır. Çünkü anne karnındaki cenin, oksijene ihtiyaç duyar ve o süreçte anne adayına kullanabilmesi için normalden daha az oksijen kalır.

 1. Göğüslerde ağrı

Gebeliğin başında hissedilen en yaygın belirtilerden birisi göğüslerdeki ani dolgunluk ve ağrıdır. Çünkü göğüsler irileşmiş ve hassaslaşmıştır.

 1. Yorgunluk

Gün içinde rutin işlerde bile daha sık yorgunluk, halsizlik hissetmek, sabahları yorgun uyanmak gebeliğin erken dönem belirtileri arasındadır. Gebelikte vücudun, artan hormon düzeyleri kendini yorgunluk, halsizlik olarak gösterir.

 1. Mide bulantısı

Hamilelik gerçekleştiyse mide bulantısı da kaçınılmaz olabiliyor. Genel olarak gebeliğin ilk 3 aylık döneminde sabahları ya da günün her saatinde mide bulantısı görülebilirken, ikinci üç aylık döneme girildiğinde mide bulantılar azalır.

 1. Sık idrara çıkma

Gebelik başladığı andan itibaren anne adayları normalden daha sık idrara çıkar. Çünkü gebelik süresince vücut, fazladan sıvılar üretir, bu da mesaneyi daha sık doldurur ve normalden daha sık olarak tuvalete gitmeyi gerekir.

 1. Baş ağrısı

Gebelik başladığı andan itibaren değişen hormon dengeleri, kadına baş ağrısı olarak geri döner. Kadın, gebelikten şüphe ediyorsa ya da korumasız cinsel ilişkiye girdiyse ağrı kesici bir ilaç almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

 1. Sırt ağrısı

Gebeliğin başladığı dönemlerde anne adayının özellikle de sırtın biraz alt kısmında ağrı hissetmesi ve bu sırt ağrısının zaman zaman şiddetlenmesi de gebeliğe işarettir.

 1. Kramplar

Kadınlar ergenliğe girişle birlikte başlayan adet kanamalarından dolayı her ay karın ve kasık bölgesinde kramp hissetmeye alışkındırlar. İşte gebeliğin ilk dönemlerinde de bu adet dönemindeki kramplara benzer hafif kramplar hissedilebilir. Çünkü bu dönemde rahim bebek için kendini hazırlıyor ve geriliyordur.

 1. Aşerme veya besinlere karşı isteksizlik

Gebeliğin ilk başlarında anne adayının iştahındaki ani değişimler ya da bazı besinlerden tiksinme gibi sorunlar gebeliğin önemli işaretlerindendir.

 1. Kabızlık ve şişkinlik

Gebelikte sindirim sisteminin fonksiyonları yavaşlar. Özellikle de progesteron hormonunun yükselmesi dolayısıyla kabızlık ve şişkinlikler kaçınılmaz olur.

 1. Ruh halinde dengesizlik

Gebelik hormonları vücutta salgılanması, duygusal iniş çıkışlara sebep oluyor. Değişen hormon dengeleri dolayısıyla anne adayları bir anda ağlamaya başlarken, kısa süre sonra aşırı sinirli ya da neşeli olabilir.

 1. Vücut ısısının artması

Kadınlarda yumurtalama döneminden başlayıp adet olduktan sonraki 2 haftaya kadar vücut ısısı yükselir. Bu süre geçtikten sonra hala vücut ısısının yüksek olması gebeliğe işaret olabilir.

 1. Koku duyusunun hassaslaşması

Normalde hafif kokular kadını rahatsız etmezken gebeliğin ilk aylarında anne adayının koku duyusu aşırı hassaslaşır ve kokulardan rahatsız olur.

 1. Baş dönmesi ya da bayılma

Gebeliğin başında hormon dengesi değiştiği için kan şekeri ve kan bası düşer. Bundan dolayı da anne adayında baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlar yaşanır.

 1. Adet gecikmesi

Gebelik belirtilerinin en önemlisi adet gecikmesidir. Düzenli olarak adet gören bir kadınlarda adet kanamasının 1 hafta ya da 10 gün gibi bir süre ile gecikmesi gebeliğin en belirgin işaretidir.

 

Kaynaklar:

http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar

https://www.babycenter.com/404_early-signs-of-pregnancy-when-will-i-feel-symptoms_10372077.bc