Duyurular

Dünya Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası

1.798 kişi okudu.

ABB1

7-14 Şubat Dünya Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası! Türkiye’de her yıl 13-15 bin doğuştan kalp hastası bebeğin dünyaya geldiğini biliyor muydunuz?
Doğuştan kalp hastalığı olan bebekler için en önemli konulardan biri de enfeksiyon riski. Bu yüzden de doktor takibi önemli.

ABB2

Bugün @cocukkalpvakfi @abbvieturkiye ile doğuştan kalp hastası olan ve ameliyat olup iyileşen çocuklar ve anneleriyle Mutfak Sanatları Akademisi’nde @msaistanbul sağlıklı şekersiz kurabiyeler yaptık. @saadetalgan @melekicmeli ve @imrengursoy ile çok keyifliydi.

ABB3

Repost from @saadetalgan Ülkemizde her yıl 13-15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya gelmektedir. Bu çocukların %90 ‘dan fazlası yapılacak tedavi ve kalp ameliyatları ile sağlıklı, normal bir hayat şansına yeniden kavuşabilir. Doğuştan kalp hastası olan bebekler için en önemli konulardan biri de bu bebeklerin enfeksiyonlara daha açık olup Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV), influenza A, B, adenovirus gibi solunum yolu enfeksiyonlarına daha kolay yakalanabilmeleridir. RSV, bebeklikte ve erken çocuklukta çok sık görülen bir virüstür. Doğuştan kalp sorunu ile dünyaya gelen bir bebeğin iyi beslenmesi, büyüme ve gelişmesinin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de anne ve babaların çocuklarının takip ve tedavilerini aksatmamaları ciddi önem taşımaktadır. Bu tür hastalıklar, genellikle solunum ve direk temas yolu ile bulaşabileceği için bebeğe temas öncesi elleri bol sabun ve suyla yıkamak gibi basit yöntemler bu yüksek riskli bebekler için hayat kurtarıcı olabilmektedir.” Diyor @abbvieturkiye Ve @cocukkalpvakfi 

Bugün güzel annelerden dinlediğim hikayelerde, çoğunlukla anne karnındayken teşhisi konmuş ve doğum sonrası Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlı tarafından ameliyat edilmiş melek gibi evlatların hikayesi vardı enfeksiyon riskine karşı çok dikkatli olunmalı ve çocukların sağlıklı beslenmesi,spor yapması ve rurin kontrollerini aksatmaması gerekiyor❤️ iyi ki tanıdım sizi, kalplerimiz hep mutlu haberlerle,sağlıklı çarpsın @abbvieturkiye @cocukkalpvakfi

ABB4

ABB5

ABB6

ABB7

ABB8

ABB9

ABB10

ABB11