Duyurular

Progesteron Hormonu Nedir?

2.134 kişi okudu.

progesteron-hormonu-2

Progesteron hormonu, tüm doğurgan canlıların adet döngüleri ve gebelik durumları üzerinde etkisi olan bir cinsiyet ve steroid hormonudur.

Kadınlık hormonu olarak da bilinen progesteron, rahmi gebeliğe hazırlayan ve her ay düzenli şekilde salgılanan bir hormon olarak tanınır. Aynı zamanda adet döngüsünü düzenleyen bu hormon, vücut açısından önemlidir.

 

Progesteron hormonu cinsiyete göre de önemlidir.

 

Progesteron hormonunun kadınlardaki salgılanma miktarı, erkeklerde salgılanma miktarına göre çok daha yüksektir. Ancak bu farklılık her iki cinsin günlük faaliyetlerine etki etmez.

Sinirlerimiz üzerinde bulunan miyelin kılıfların oluşmasında etkisi olan progesteron hormonu, vücudun iç sıcaklığının da arttırılmasına yardımcı olur ve vücut ısısını korur. Aynı zamanda kasların dokusunu da gevşetebilen progesteron, bağışıklık sisteminin aşırı tepkilerini törpüleyerek vücutta enfeksiyon nedeni ile çıkacak ateşin  zarar vermesine engel olur.

 

Genellikle kadınlarda adrenal bezler; üreme bezleri, beyin ve plasenta tarafından üretilir. Erkeklerde plasenta olmadığı için diğer organlar tarafından üretimi sağlanır. Dolayısıyla kadınlarda menopozun ardından bile varlığını korumaya devam eder.

  

Progesteron Hormonu Değerleri Nasıldır?

Kan alınarak yapılan hormon tahlillerinde çıkan progesteron hormonu, kadınlarda şu aralıklardadır:

 

 • Yumurtlama öncesi: 1 ng/mL’den daha az
 • Adet döngüsünün ortasında: 5 – 20 ng/mL
 • Menopoz sonrasında: 1 ng/mL’den daha az
 • Hamilelik ilk trimesterde: 11,2 – 90 ng/mL
 • Hamilelik ikinci trimesterde: 25,6 – 89,4 ng/mL
 • Hamilelik son trimesterde: 48 – 300 (veya fazlası) ng/mL

 

Erkeklerdeki progesteron normal değerleri ise 1ng/mL’den azdır. Bu değerler farklı laboratuvarlarda değişik referans aralıkları nedeniyle değişebilir.

 

Kadınlarda Progesteron Hormonu

Progesteron hormonunun genel vücut faaliyetlerini sürdürmesinin yanında, kadınlar için özel bir değeri vardır. Zira kadın vücudunu hamilelik için hazırlamaktan sorumlu olan bu hormon, hem doğal yoldan oluşan gebeliklerde hem de tüp bebek tedavilerinde embriyonun rahme tutunmaya devam etmesi için önemli bir görev üstlenir.

 

Kadınlarda Progesteron Hormonu Yetersizliği

Progesteron hormonu yetersiz olan kadınlar için bu hormon hap şeklinde önerilir. Özellikle gebelikte ve tüp bebek tedavisinde bu hormonu arttıracak yöntemlerin izlenmesi, gebeliğin düşükle sonlanmaması için gereklidir.

 

Gebelik öncesinde döllenen yumurtanın rahme tutunması için rahim dokusunda değişikliklere sebep olan bu hormon, embriyonun tutunması ile birlikte işlevine devam eder ve bu defa plasenta tarafından salgılanarak gebeliğin devamlılığı sağlanır.

 

Eğer o ay gebelik gerçekleşmemişse, rahimde oluşan bu doku değişiklikleri, adet kanamaları ile birlikte kasılarak rahimden atılır ve bir sonraki ay için yeniden rahim içinde doku oluşumu başlar. Yani aslında her ay adet döngüsü yaşanmasının sebepleri sadece döllenmeyen yumurtaların atılması değil, rahmin de yeniden düzenlenmesidir.

 

Gebelik gerçekleşmişse, anne adayının göğüslerinin süt üretimi için hazırlanması da yine progesteron hormonu ile gerçekleşir. Pek çok doğum kontrol hapı ise yapay olarak üretilmiş progesteron hormonu ile kadınların yumurtlama döngüsünün düzenlenmesini sağlar ve bu nedenle gebeliklere engel olur.

 

Progesteron Hormonu Miktarı Ne Zaman Değişir?

Progesteron hormonu gebelik esnasında bir miktar düşüş gösterir. Doğumun ardından plasentanın tamamen dışarı atılması de ciddi bir düşüş olur. Bu durumda artık rahme tutunacak bir embriyo olmadığı için anne adayının da progesteron hormonuna eskisi kadar ihtiyacı kalmaz.

 

Fakat bunun yanında Adregenital sendrom ve Cushing sendromu adı verilen rahatsızlıklar da bu hormonun azalmasına neden olabilir. Bu hormonun artmasının en büyük sebepleri arasında ise Turner sendomu, düzensiz adetler ve hipofiz bezi sorunları gibi nedenler olabilir.

Öncelikle bu tip özel rahatsızlıkların teşhisini sadece doktorunuz koyabilir ve onun önerileri ile gerekli tedavileri alabilirsiniz. Hangi hormonunuzun neden az veya çok olduğunun ölçülmesi sadece sağlık kuruluşlarında yapılacak tahliller sonucu öğrenilebilir.

 

Progesteron Hormonu Testi Neden Yapılır?

Progesteron hormonu seviyesi kadının yumurtlama ve gebe kalabilme seviyesini gösterdiği için, kısırlık şikayetiyle doktora başvuran kadınlardan kanda progesteron ölçümü istenir. Progesteron testi sonucuna göre kadının yumurtlama bozukluğu olup olmadığı anlaşılır. Kadında yumurtalıklar yumurta üretebiliyorsa, progesteron hormonu seviyesi yükselir. Ayrıca kadının kanda yapılan gebelik testi pozitifse, ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülemiyorsa da progesteron testi istenir. Böylece kanda yapılan progesteron testi değeri 10 ng/mg’den yüksekse, kadının yumurtlama fonksiyonlarının normal olduğu kararı verilir.

 

Progesteron Hormonu Takviyesi Kimlere Önerilir?

Birden fazla düşük yaşayan kadınlar,

 • Gebelikte düşük tehlikesi olan kadınlar,
 • Erken doğum riski olan kadınlar,
 • Tüp bebek tedavisi gören kadınlar,
 • Adet döngüsü düzensiz kadınlar,
 • Polikistik Over Sendromu olan kadınlar,
 • Herhangi bir sebeple adet kanamasını ertelemek isteyenler,
 • Rahim duvarı istenenden daha fazla kalınlaşan kadınlar,
 • Adet kanaması döneminde epilepsi atakları yaşayan kadınlar

 

Progesteron Hormonu Ne Zaman Kullanılmaz?

Progesteron hormonu kullanımının zaman zaman tehlike yarattığı dönemler de olabilir. Bu dönemler;

– Hamilelik ya da emzirme

– Meme kanseri

– Depresyon ilacı kullanma

– Damar hastalıkları

– Karaciğer hastalığı

– Adet dönemine ilişkin vajinal kanamaların görüldüğü zamandır.

Kaynaklar:

https://www.bulenttiras.com/progesteron-hormonu-nedir

https://www.medicalnewstoday.com/articles/277737.php