Duyurular

Ek Gıdaya Geçiş ve BLW 

2.472 kişi okudu.

ekgida

Böyle güldüğüne bakmayın Esin’in ek gıdaya geçişi çok zor oldu. Reflüsü olduğu için zaten bebekliğinden beri devamlı kusardı. Ek gıdayı da kabul etmek istemedi. Tam o zamanlarda 6 aylıklardı Bodrum’da yazlıktaydık bahçede öyle çok ağlardı ki denizden koşar gelirlerdi birisi çocuğunu mu hırpalıyor diye Sadece sebze püresi yedirmeye çalışıyordum  Sevinç çok kolay geçmişti ek gıdaya ve mutlu mutlu yerdi.
BLW ( babyled weaning- bebeğin liderliğinde beslenme, bebeğin kendi kendine yemesi) yapan çok anne var biliyorum.
Canım arkadaşım uzman hemşire @bebeimgeliyor ‘un “Esra Ertuğrul ile BLW tarifleri” kitabını ve @yasust Yasemin Üstay’ın “Her çocuk ıspanak sevmez” kitabını tavsiye ediyorum. @gurmebebek @ascianne çok güzel tarifler veriyor ve ev yapımı bebek bisküvileri çok leziz ve sağlıklı. Sizin de ek gıdaya geçerken yararlandığınız kaynaklar ve tarifler varsa lütfen yorumlarda yazın ve etiketleyin. Ek gıda sürecindeki tüm annelere ve bebişlere kolaylıklar diliyorum. 


Tavsiyelerim 
Ek gıdaya geçerken acele etmeyin. 1 yaşına kadar anne sütü ağırlıklı olmalı ek gıdalar sadece bir kaç kaşık ve tadımlık.
üç gün kuralını unutmayın. yeni bir gıda verdiğinizde üç gün boyunca başka yeni gıda vermeyin ki neyin dokunduğunu veya alerji yaptığını anlayabilin.
İlk defa vereceğiniz besini bebeğiniz açken verin
Bebeğinizi zorlamayın
Besinleri biberonla vermeye çalışmayın , onun boğulmasına neden olabilirsiniz
ilk bir yıl bebeklere bal, domates, bakla, patlıcan, inek sütü, katkı maddeli ürünler, salça, çay, çikolata, kakao, çilek, şarküteri, konserve, tuz, bütün kuruyemiş, diyet ürünler vermeyin.
Bebeğinize sadece doğal ve mevsiminde meyve ve sebze verin
Bebeğiniz sadece annesütü alıyorsa ek gıda için genellikle 6 ay bekleniyor ama mutlaka doktorunuzu dinleyin. 


#ekgıda #blwturkiye #blwnintadinicikarananneler #blwtarifleri #blwnation#blwrecipes #ekgidayagecis #ekgida #ekgıdayageçiş #ekgidatarifleri