Duyurular

Evde Bebeğinizin Güvenliği

2.235 kişi okudu.

Untitled1

Geçtiğimiz ay katıldığım Prima etkinliğinde Prima’nın aynı zamanda gerçekten çok faydalı bir internet sitesi olduğunu öğrendim. İnternette bilgi veren pek çok site var ama bunların arasından güvenilir olanı seçmek gerekiyor. Prima.com.tr ‘de hem anne tecrübeleri hem de Prima Uzman Kurulu’nun faydalı yazıları var. Ben mesela ‘Evde Bebeğinizin Güvenliği’ yazısından çok güzel bilgiler edindim.

FullSizeRender (31)

Bu arada siz de Prima.com.tr‘deki bu faydalı yazılara mutlaka göz atın.
Prima.com.tr ‘ye üye olduğunuzda bebeğinizin bir yıllık bez ihtiyacını kazanma şansınız da var. Bu fırsatı kaçırmayın! Ebeveynlere hem faydalı yazılarla hem de bu müthiş hediyeyle destek olan Prima’ya tebrikler.
İşte bu yazıdan çok faydalı bilgiler:

Bebeğinizin keşifleri için güvenli yollar ve yerler ayarlamak, bebeğinizi heran izlemekten (imkânsız bir görev!) daha iyidir, bununla birlikte her çocukta bazı genel güvenlik ilkeleri geçerlidir.

Kesinlikle bebeğinizi yalnız bırakmayın!
Yenidoğan bebekler bile arada bir ters dönüş yuvarlanabilir, bu yüzden bebeğinizi kesinlikle bir küvet, alt değiştirme masası gibi yüksek bir yüzey ya da bir yetişkin yatağı üzerinde yalnız bırakmayın. Telefon çalarsa bebeğinizi de yanınızda götürün (ya da bırakın telesekreter cevaplasın). Bebeğinizi kesinlikle bir dakika bile bir araçta kendi başına bırakmayın.

Bir bebeği kesinlikle sarsmayın

İlk günlerde bebeğinizin neden ağladığını anlamak çoğunlukla zordur. Bazen sinirlenmek de normaldir, ama sinirleriniz ne kadar bozulursa bozulsun asla bebeğinizi şiddetle sarsmayın veya titretmeyin. Sarsılmış Bebek Sendromunun (SBS) bebeğiniz üzerinde ciddi sonuçları olabilir.

Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) veya beşik ölümü riskini azaltın

Araştırmalar, bebekleri sırt üstü uykuya yatırmanın, SIDS riskini yüzde 70’e varan oranlarda azalttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca aşağıdakileri de yapmanız gerekir:

1. Konforlu bir oda sıcaklığını muhafaza edin. Küçük bir çocuk, sadece başı çevresinde terlediği için kendi ateşini ayarlamada bir yetişkinin kapasitesine sahip değildir. Başı terle ıslanmışsa başını örtmeyin ve kıyafetlerinin bir katını çıkarın.

2. Uyku alanını kontrol edin. Bebeğiniz, sert bir şilte üzerinde uyumalıdır. Kalın yorganlardan, örtülerden, yastıklardan ya da koyun postu ve su yataklarından kaçının. Yastıkları veya büyük pelüş oyuncakları beşikten uzak tutun. Tampon amaçlı yastık kullanmaktan kaçının.

3. Sigara içmeyi bırakın. İkinci el dumana maruz kalan bebeklerin SIDS ölüm riski iki kat daha yüksektir. Sigara içenlerin evleri, yangın ve yangınla ilgili yaralanmalar açısından daha büyük risk altındadır.

4. İstiyor veya yapabiliyorsanız emzirin. Emen bebekler, daha düşük SIDS riski yaşar.

Bebeğinizin eşyalarının güvenli olduğundan emin olun
Satın aldığınız her ürün, emin olmanız için Tüketim Malları Güvenlik Komisyonu (CPSC) onayı taşımalıdır. Gevşek parçalar, keskin ya da pürüzlü kenarlar ve soyulan boya olup olmadığını düzenli kontrol edin.

Boğulmayı önleyin

Boğulma tehlikelerinden kaçınmak için aşağıdaki kılavuz ilkeleri takip edin:
Sosisli sandviç, tam üzüm, fıstık, sert şeker ve çiğ havuç gibi belirli yiyeceklerden kaçının.
Bebeğinizi daima kucağınızda ya da bir çocuk sandalyesinde dik oturur konumda besleyin. Çocuğunuzun, ağzında yiyecekle yürümesine veya koşmasına izin vermeyin.
Oyuncaklardaki gözler, düğmeler veya ağız parçaları gibi gevşek parçalar ve parçalara ayrılan oyuncaklar boğulma tehlikesi arz eder.
Bebeğin boynuna, küçük el ve ayak parmaklarına dolanabilecek gevşek ipler veya kurdeleler veya benzer öğeler açısından içten ve dıştan kıyafetleri kontrol edin.

Su güvenliğine dikkat edin

Su kitleleri civarında kesinlikle gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın. Aşağıdakileri yaparak çocuğunuzu güvende tutun:

Banyoyu girilmez bölge ilan edin. Denetlemek üzere orada bulunmadığınız sürece, çocuklarınız banyodan uzak durmalıdır.
Varsa havuzunuzun üstünü örtün. Yüz yirmi cm’den yüksek olacak şekilde kilitli kapısı olan bir çit kurun.
Su cihazlarına dikkat edin. Kol simitleri, çocuk banyo oturakları, plastik halkalar ve diğer cihazlar, küçük çocuklar açısından güvenliği garanti etmez. Her an çocuğunuzu doğrudan izleyin.