Duyurular

Güçlü Kızlar Yetiştirmek Çok Önemli

2.829 kişi okudu.

esinguclu

 

Güçlü kızım seninle gurur duyuyorum. Babası bu harika fotoğrafı çekmiş. Kızların sadece fiziksel değil psikolojik olarak da güçlü olmasına çok önem veriyorum. Onlara olumlamalar yapmayı da öğrettim. Ben güçlüyüm, ben yapabilirim, her şey çok iyi olacak, İstediğim gibi olacak, başaracağım. Bunları söylerler.
Bir de kızlarıma tipik kız görevlerini değil görevleri paylaşmayı öğretiyorum. Eşim akademisyen olmasına ve sürekli bilimsel araştırmalarla inanılmaz yoğun olmasına rağmen evde her şeye yardım eder. Çocuklarımızın bu örnekle büyümesi çok değerli. Babalar çocuklarına annelerine değer vererek ve evde işlere yardım ederek örnek olmalılar. Bir baba çocukları için doğurmak ve emzirmek dışında her şeyi yapabilir ve yapmalıdır. Kızlarıma istedikleri her şeyi başarabileceklerini ve ne isterlerse onu olabileceklerini söylüyorum.
Kızlarınıza özellikle sahip çıkın onları güçlü yetiştirin, onları ezmeyin, aşağılamayın, itiraz etme haklarını ellerinden almayın ki kimsenin onlara böyle davranamayacağını öğrensinler. Siz bunları onlara yaptığınızda başkalarının da onlara böyle davranabileceğini öğretmiş oluyorsunuz. Siz şu anda çocuklarınıza yaptıklarınızla aslında onların hayat boyu kuracağı İlişkileri şekillendiriyorsunuz. Bir yerde okumuştum; Çocuklara söyledikleriniz onların iç sesi oluyor. Yani siz çocuğunuza “aptalsın, beceriksizsin ” dediğinizde veya böyle düşünüp ona hissettirdiğinizde ilerde çocuğunuz içinden ben aptalım ve beceriksizim diyor. Bunun düşüncesi bile beni ağlatıyor.
Bugün yeni bir gün siz bugünden itibaren bu yazdıklarımı dikkate alarak davranabilirsiniz. Özellikle kız çocuklarının güçlendirilmesi, erkek çocuklarının da kadına saygıyı ve sevgiyi öğrenmesi küçükten başlamalı. İşimiz ve sorumluluğumuz büyük ama başaracağımıza inanıyorum.