Duyurular

Umut Dolu Hikayeler

3.719 kişi okudu.

roche foto

Oğlumun doğumunda, doktorum Herman İşçi sol yumurtalığımda yumurtalık büyüklüğunde bir tümör buldu. Bu tümörün de uzun biopside kanser başlangıcı olarak da geçen borderline over tümörü olduğu ortaya çıktı. Alper 9 aylıkken ilk ameliyatımı oldum ve sol yumurtalık, apandisit ve karın zarım alındı. Lenf bezlerinden ve diğer yumurtalıktan da parçalar alındı. Lenf bezleri temizdi ama aynı tümörden sağ yumurtalıkta da olduğu ortaya çıktı. Ben Alper’in benim gibi tek çocuk olmasını istemediğim için büyük bir risk aldım ve Alper 13 aylıkken tüp bebek tedavisiyle ikiz kızlarıma hamile kaldım. İlk ameliyatımda kalan tek tüp de hasar gördüğü için tüp bebek tedavisine ihtiyacım olmuştu.  İçinde borderline tümör olan bir yumurtalıkla hamilelik geçirmek çok riskliydi ve korkutucuydu çünkü hamileliğin 3. ayından sonra rahim büyüdüğü için ultrasonda yumurtalık görünmüyor ve içerideki tümörün büyüyüp büyümediği bilinmiyordu.

Ben bu süreçte her zaman çok olumlu düşündüm zaten hayata çok olumlu bakan pozitif bir insanım. Kötü bir şey olmadan kötü bir şey olacak diye üzülme huyum yoktur. Kadere ve tevekküle inanırım. Her şey olacağına varır ve ben daha çok süreçlerle ilgilenirim. Tabii ki 21 yıldır en büyük destekçim olan eşim ve ailem de bana her an destek oldu. Ama sanırım benim her zaman mutlu ve telaşsız bir insan olmam onlara da iyi geldi.

Çok şükür ikiz kızlarımın hamileliğini de tümör büyümeden atlattım, kızlarım erken de olsa sağlıkla doğdular ve büyüyorlar. Otuz yedi yaşımda kızlarım 4 yaşındayken sağ yumurtalıktaki tümör birden büyüyünce hemen ameliyata alındım ve 2. ameliyatımda sağ yumurtalık ve rahim de alındı. Yayılma olmadığı ve cerrahi olarak tümörlerin hepsi alındığı için kemoterapi görmedim.  Şimdi yıllık kontrollerim oluyor ve inşallah bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağımıza inanıyorum. Doktorlar benim hikayemi tıp makalesi olarak Avrupa Jinekolojik Onkoloji dergisinde yayınladılar. Ender bir vaka olarak 4 sayfa benim hikayem anlatıldı.

2017-04-11-PHOTO-00000100

Her şeyin iyi olacağına dair inancımı ve umudumu hiç kaybetmedim ve her zaman olumlu düşündüm. Hastalık sürecinde hayatın tadını çıkarmaya odaklandım. Hastane sürecimin bile tadını çıkardım diyebilirim. Kendime çok şirin köpekli bir hastane terliği ve şık pijamalar aldım. Hassasanne.com blogumdan paylaşımlarıma hiç ara vermedim. Benim bu deneyimimin diğer kadınlara umut ve güç vermesini istedim. Blogumda anne olma hikayemi okuyan 220,000 kadına umut verdiğimi biliyorum.

‘Kanser Haftası itibariyle Hürriyet ve Roche işbirliğiyle düzenlenen ‘Umut Dolu Hikayeler’ projesi kapsamında, siz de kanseri yenme hikayenizle kanser hastalarına umut olmak ve hikayenizi Hürriyet’le okurlara ulaştırmak için, http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/umut-dolu- hikayeler adresinden paylaşın, hikayenizle umuda umut katın