Duyurular

Turkcell Diyalog Müzesini Biliyor Musunuz?

2.134 kişi okudu.

IMG_5927[1]

Haydi bugün Gayrettepe metroda inin ve @turkcelldiyalogmuzesi Turkcell Diyalog Müzesini deneyimleyin. Hayatınızda yaşadığınız en değişik deneyimlerden biri olacak. Biz de @zamaneannesi İlknur ile çok değişik bir deneyim yaşadık. Birden görememeye başlasaydınız ne olurdu? Neler hissederdiniz? İşte Gayrettepe Metrosundaki Turkcell Diyalog Müzesi karanlıkta diyalog size bunu yaşatıyor. Ben çok etkilendim çok ağladım. Herkesin bu deneyimi yaşaması gerekiyor. Çoçuğunuza da çok şeyler katacak. Okul gruplarıyla 9 yaşında ailesiyle 7 yaşından itibaren girebiliyor çocuklar. Burası zifiri karanlık bir dünya. Burada görme engelli olmayı yaşıyorsunuz ve bu minik şehirde onların yaşadıkları zorlukları deneyimliyorsunuz. Bunu yaparken kendi potansiyelinizi keşfediyorsunuz. Giriş tam 30 TL, indirimli 22 TL. Böylelikle burada 40 görme veya işitme engelli rehber çalışıp iş sahibi olmuşlar. Görme veya işitme engelli rehberinizle bu deneyim çok daha anlamlı.

Zorlu Holding, görme engellilerin hayal ettiği anılara üç boyutlu yazıcılarla basılan fotoğraflar sayesinde hayat veren “Görmenin Ötesinde” sergisi ile, onlar için benzersiz bir deneyim imkânı sunarken inovasyon ve teknolojinin toplumun tüm kesimleri için nasıl bir ortak değer yaratabileceğini de bir kez daha ortaya koyuyor.

 Normalde insanların gözleriyle gördükleri fotoğrafları, üç boyutlu yazıcılar sayesinde dokunarak algılayabilme imkânı yakalayan görme engelliler, bu fotoğraflara görme sorunu olmayan insanlarla kıyaslandığında oldukça detaylı sayılabilecek yorumlar yaparak birçok insanı şaşırtıyor. Görmenin çok ötesine geçen bu yorumlar, onların algılarının aslında diğer insanlardan çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Sergide daha önceden bilmedikleri, üç boyutlu olarak basılan kendilerine ait fotoğrafları deneyimleyen görme engellilerin paylaştığı duygu ve düşünceler bunu açık bir şekilde gösteriyor.

 Zorlu Holding, “Görmenin Ötesinde” adını verdiği benzersiz sergi ile, bu anlayışı pekiştiren yepyeni bir projeyi daha kısa bir süre önce hayata geçirdi. Gayrettepe Metro İstasyonu’nda yer alan Turkcell Diyalog Müzesi’nde Zorlu Holding’in gerçekleştirdiği Sergi’de; görme engelli insanlara, kendi hayatlarından kesitler taşıyan hatıralarını, üç boyutlu modelleme ve yazıcı teknolojisiyle kabartılan eserler üzerinden hissetme, o anı tekrar yaşama imkanı sunuluyor. Zorlu Holding’in birkaç ay önce gerçekleşen yöneticiler toplantısındaki bir atölye ile hayat bulan sergi, görme engellilerin dünyasını teknolojinin de katkısı ile yeniden anlama ve deneyimleme fırsatı sunuyor.

IMG_5923[1]

Sergiyi gezmek ücretsiz. Facebook canlı yayınımda burayı gezdim onu da Facebook sayfamda izleyebilirsiniz. Görmenin Ötesinde sergisiyle görme engellilerin hayal ettiği anılara @zaxe3d yazıcılarla hayat vermişler.

Size bu yazıda yeni bir Hassas Anne Etkinliğinin de müjdesini vermek istiyorum.  Çok yakında Hassas Anneler Turkcell Diyalog müzesinde buluşacağız ve karanlıkta diyaloğu hep beraber deneyimleyeceğiz. Gün ve saat duyurusu için @hassasanne instagram hesabımı takipte kalın.

Turkcelldiyalogmuzesi.com/

Gayrettepe Metro İstasyonu Sergi alanında yer almaktadır.
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Gayrettepe Metro İstasyonu -2.Kat, İstanbul/ Türkiye 34394
+90 212 272 66 44
info@istanbul-se.com

#sosyalsorumluluk#turkcelldiyalogmüzesi #görmeengelliler#işitmeengelli