Duyurular

Zorlanıyorum mu Dediniz?

3.334 kişi okudu.

104jh1x

Zorlanıyorum mu dediniz
Prematüre kızlarımı yenidoğan yoğunbakımdan 10 gün sonra alıp eve getirdiğimde Alper 21 aylıktı. Yani evde 2 yaşın altında 3 çocuk olmuştu ve ben 3 bebeğin altını değiştiriyordum. Neyse ki 1 ay sonra 22 aylıkken Alper kendisi bezi bıraktı. Arkada evin baş köşesinde süt pompası var ve orada 13,5 ay durdu. Kızlar 33 haftalık doğdukları için emme refleksleri yoktu sağdığım anne sütünü minik plastik kadehlerle içiriyorduk ve çok zordu. Gerçekten memeden süt emen bir bebek ne büyük bir nimetmiş. Ağlayınca koy memene emsin herkes mutlu. Pompa çok yıpratıcı ve zahmetli ama tabii iyi ki vardı da kızlarımı hiç emememelerine rağmen ilk 4,5 ay sadece anne sütüyle besledim sonra da 13,5 ay anne sütü aldılar. Bu iki kolik prematüre bebekle uğraşmak bile başlı başına işlem bir de 1,5 yaşındaki Alper var ve inanın etkilenmesin diye onunla belki daha çok ilgilenmişizdir.
Bu gördüğünüz “evde 3 çocuk” isimli tablo tam iki sene devam etti ve Alper 3,5 yaşında kreşe başlayınca biraz olsun rahatlama oldu. Fiziksel ve psikolojik olarak Hayatımızın zor bir dönemi de olsa çocuklar sağlıklı olduktan sonra her şey atlatılıyor. Bir engelli çocuk annesinin yaşadıklarıyla karşılaştırılamaz bile mesela. Ama tabii ki bir bebek bile insanı zorluyor ve bu çok normal inanın. Bebek sahibi olmak insanın hayatında çok büyük bir değişiklik. Kendinize güvenin ve kendinize çok yüklenmeyin. Zorlanmanız çok doğal ve bir kaç yıl içinde hepsi düzene girecek çocuklu hayatınıza alışıp tadını çıkarmaya başlayacaksınız.
Böyle yazılarımı özleyenler olmuş rica ettiler onlar için yazdım. Ben yaptıysam siz de şu anki durumunuzun üstesinden gelirsiniz