Duyurular

Ayın Anne Girişimcisi: DoKiddo’nun kurucusu Esra Tuğcu Elibollar

2.971 kişi okudu.

hassasanne_icin_gorsel

Nisan Ayının Anne Girişimcisi Dokiddo markasının kurucusu Esra Tuğcu Elibollar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Dokiddo markalı İlk Takvimim ve Büyüyorum Gelişiyorum ürünlerinizden bahseder misiniz?

Her iki ürünümüz de duvara asılabilir bir pano (32*44 cm) ve değişik boyut, şekil ve renklerde mıknatıslı parçalardan oluşan eğitici bir settir.

İlk Takvimim’de amacımız çocuklara zaman kavramını öğrenebilecekleri eğlenceli bir araç sunmak. İlk Takvimim’de gün, ay, yıl, mevsim ve hava durumunu gösteren 46 adet mıknatıs parçası sunuyoruz. Böylece minikler günlük olarak kendi takvimlerini oluşturabiliyorlar.

Büyüyorum Gelişiyorum Tablosu ile de sorumluluk becerilerini kazanmaları için ebeveynlere pratik bir çözüm sunmak istedik. Hem evdeki günlük kuralları (dişlerini fırçalamak, oyuncaklarını toplamak gibi), hem de çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz becerileri içeren toplam 18 adet beceri parçası ve 120 adet yıldız şeklinde mıknatıs parçalarından oluşmaktadır. Özetle; çocuk becerileri gerçekleştirdikçe yıldız koyuyor tabloya ve hafta bittiğinde hedeflenen kadar yıldız toplamışsa başta ebeveyni ile belirlediği ödüle sahip oluyor. Bu ödüllerin maddi ödüllerden çok, çocukların öğrenmesine katkı sağlayacak ödüller olmasına dikkat edilmesini kullanım kılavuzunda belirtiyoruz. Her iki ürünümüz de Avrupa Birliği standartlarına uygundur. EN 71, fitalat testlerinden geçmiştir, dolayısıyla anneler, babalar (hassas ebeveynler) gönül rahatlığıyla çocukları için tercih edebilirler. Ürünlerimizi detaylı olarak www.dokiddo.com sitemizden de inceleyebilirsiniz.

a

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Bu fikrin doğuş hikayesi kızım doğduktan sonra profesyonel hayatı bırakıp girişimci olmaya karar vermemle başlayan (2011 yılında)  bir süreç.

Oyunun özellikle 0-6 yaş döneminde kızım Zeynep için ne kadar hayati olduğunu bilfiil yaşayarak gözlemliyordum. Oynadıkça keşfediyor ve gelişiyordu. Çocuklarla ilgili ne yapabilirim dediğimde oyuncak satmak fikri şekillendi kafamda. Hem oyun oynamayı seven, hem de oyuncaklara meraklı bir anne olarak benimle bire bir örtüşen bir konu oldu. Böylece çocuklar için eğitici oyuncak sunduğumuz Oyuncakariyorum.com doğmuş oldu; 20111 yılından beridir 2 uzmanımızla seçtiğimiz oyuncakları-çocuğu eğlendirirken geliştiren oyuncakları- ebeveynlere sunuyoruz.

Oyuncak sektörüne girdikten sonra pazarda mıknatıslı eğitici oyuncak/materyal eksikliğini fark ettim. Türkiye’de mıknatıslı oyuncak üretebilir miyiz diye araştırmalara başladım. 9 aylık bir süreç sonunda da Dokiddo markalı ürünlerimiz ortaya çıkmış oldu.

IMG_0024

Bu ürünleri bir uzmana danışarak mı hazırladınız?

Oyuncakariyorum.com’un kuruluşundan beridir bize destek veren 2 uzmanımız vardı zaten. Bu uzmanlarımızdan çocuk gelişimi uzmanı Dr. Bengisu Koyuncu’dan Büyüyorum Gelişiyorum Tablosu ve İlk Takvimim için geliştirilmesi sürecinde destek aldık.

 Bu ürünler kaç yaş çocuklara uygun?

Dokiddo ürünlerimiz 3-4 yaşlarından itibaren kullanılabilir. Büyüyorum Gelişiyorum Tablomuzun hem okul öncesi dönemde hem de okul yılının başlaması ile 6-7 yaşlarında nasıl kullanılabileceğini kullanım kılavuzunda detaylı anlattık.

Bu ürünlerin çocukların gelişimine katkısı nedir ?

Anne ve babalar olarak arzuladığımız şeylerin başında çocuklarımızın sorumluluk sahibi bireyler olmaları gelir. Çocuklarımızda sorumluluk becerilerinin küçük yaşlardan itibaren kazandırmak için uygun ortam hazırlamak da biz büyüklerin görevlerinden biridir. Belli kuralları oturtmak ve davranış değişikliği oluşturmak sürecinde hedeflenen davranışı/beceriyi somutlaştırdığımız pratik bir materyal Büyüyorum Gelişiyorum Tablosu.  Bu tabloyu 2 çocuklu aileler de farklı renkteki yıldızlarla kullanabilirler.

Takvim ise çocuklar için soyut bir kavram. İlk Takvimim ile zaman kavramını görseller, renkler ve şekillerle çocuklar için somutlaştırıyoruz. Ayrıca anaokullarında ve ilkokulun ilk yıllarında sınıflarda takvimle ilgili çalışmalar yapılıyor. Aileler de evlerinde İlk Takvimim kullanmaları ile çocuklarının hem  zamansal farkındalığını arttırmış hem de gözlem becerilerini desteklemiş olacaklar.

IMG_0745

Bu ürünleri nereden alabilirler?

İnternet satış noktalarıyla ve fiziki mağazalar ile çalışıyoruz. Satış noktalarımız her geçen gün artıyor. www.dokiddo.com ‘dan satış noktalarımızı görebilirsiniz.

Size nereden nasıl ulaşabilirler?

Bize www.dokiddo.com web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirler.

Hassas Annelere özel indirimleri duyurmayı seviyorum. Özellikle de çocuklarımızın gelişimine fayda sağlayacak ürünlerde indirim olunca harika

Hassas Anneler için özel bir indirim

Hassas Anneler  ürüne 69 TL yerine 59 TL’ye kargo ödemeden satın alabilirler.

Hassas Anneler www.oyuncakariyorum.com ‘a üye olurken üyelik ekranında referans e-posta alanına info@oyuncakariyorum.com  (küçük harflerle) yazarak üye olduklarında her bir DoKiddo ürününe 69 TL yerine 59 TL’ye kargo ücreti de ödemeden alabilirler.

Sevgili Esra Hanım, bu güzel söyleşi için size çok teşekkür ederim 🙂