Duyurular

Aldığınız Ürünlerin İçindekiler Bölümünü Okumayı Unutmayın

3.523 kişi okudu.

emzren

 

Biliyorsunuz yaklaşık 4 yıldır Hassas Anne sayfamda annelere aldıkları ürünlerin içeriklerini okutmaya çalışıyorum. Bir ürün alacaksanız mutlaka o ürünü alın elinize ve içindekiler bölümünü inceleyin. Bu ürünü diğer markaların ürünleriyle kıyaslayın. Bir anne olarak çocuğumuza ve ailemize ne yedirdiğimizi içirdiğimizi bilmemiz çok önemli.  Zaman zaman içeriklerle ilgili basında haberler oluyor ve bunlar anne babaların kafalarını çok karıştırıyor. Böyle zamanlarda da kendi araştırmamızı yapacağız, doktorumuza danışacağız ve içerikleri okuyacağız. Tabii çocuğumuzun yaşı da çok önemli. Bazen çocuğumuzun küçükken tüketmesine izin verdiğimiz gıdaları büyüyünce tüketmelerine izin verebiliyoruz. Ben açıkçası çocuklarım büyüdükçe biraz daha rahat bir anne oldum ve yiyebildikleri şeyler çoğaldı. Ama çocuklarım bebekken tabii ki çok çok daha dikkatliydim ve iyi ki de öyleymişim diyorum.

Özellikle bebeklere verdiğimiz gıdalar çok önemli çünkü bebeklik dönemi tüm organların ve bağışıklığın geliştiği bir dönem. Bu dönemde tabii ki anne sütü bebek için en ideal gıda. Anne sütünün olmadığı veya yetmediği zamanlarda da mama ile destek olmak gerekebiliyor. Ben hiç bir zaman mama karşıtı olmadım çünkü biliyorum ki bazen mama gerekli oluyor ve hayat kurtarıyor. Ben ikiz kızlarımı prematüre doğdukları için hiç ememelerine rağmen sütümü sağarak 13,5 ay anne sütü ile besledim. İlk 4,5 ay onları sadece anne sütü ile besleyebildim çünkü normalden çok fazla anne sütüm vardı. Herkes benim kadar şanslı olamıyor. Mama kullanmak zorunda olan annelere psikolojik baskı uygulanmasına da çok karşıyım.

Biz de 4,5 aydan sonra anne sütü ve günde bir öğün mama ile devam ettik. Değişik mamaları denedik. Ben 1,750 gr doğmuşum ve hiç anne sütü alamamışım bu nedenle anne sütüne çok önem verdim ama ne kadar önem verseniz de mama vermeniz gereken zamanlar oluyor aman lütfen ilk 1 yıl bebeklerinize inek sütü vermeyin çünkü doktorlar bunun bebeklerde kansızlığa ve gaza sebep olduğunu söylüyorlar. Doktorlara göre özellikle ilk 1 yıl bebeğinizin beslenme planında anne sütü, mama ve az miktarda ek gıda olabilir.

Bu günlerde biliyorsunuz palm yağı ile ilgili çok fazla haber yapılıyor ve bana da anneler bu konuda çok soru soruyor. Zamanımın çoğunu üç çocuğuma ayırdığım için her zaman tüm sorulara tek tek cevap veremiyorum bu yazıyla genel bir cevap vermek istiyorum.

Palm yağıyla ilgili haberleri ve araştırmaları ben de okudum. Genellikle bu haberler bir marka etrafında dönüyor ama palm yani diğer ismiyle hurma yağı pek çok ürünün içinde mevcut.  Uzmanların çoğu belli bir ısının altında ısıtıldığında bu yağın sağlık problemi oluşturmayacağını söylüyor. Palm /hurma yağı, hurma yağı ağacından üretilen bitkisel bir yağ. Dayanıklı ve ucuz bir yağ olduğu için çoğu üründe var. 2016 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’nın (EFSA) palmiye yağına ilişkin yayınladığı araştırmada ise 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha fazla kanserojen madde taşıdığı için tehlikeli olduğu belirtilmiş. Ancak araştırmada palmiye yağının tüketilmemesine dair herhangi bir tavsiye yer almamış, risk seviyesinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiği söylenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de palmiye yağının potansiyel riskine dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemiştir.” (kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/palm-yagi-hangi-urunlerde-kullaniliyor-palm-yaginin-ozellikleri-neler-1624494/)

Benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu yağ 200 derecenin altında ısıtıldığı sürece ayçiçek gibi bitkisel yağlardan daha zararlı değil. Tabii siz kendi araştırmanızı yapın..Zaten paketli bir tatlı, çikolata aldığınızda bunun bir sebze ile aynı besleyiciliği ve doğallığı taşıdığını düşünmememiz gerekiyor. Özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda doğal beslenmeyi tercih etmek en iyisi. Büyüdüklerinde de eğer paketli ürün tüketilecekse güvenilir markaları tercih ediyorum. Tabii ki içindekiler bölümünü iyi okumamız gerekiyor.

Bana bu günlerde en çok sorulan sorulardan biri de mamalar ve palm yağı. Bu sorular çok gelince ben de tek tek mamaları inceledim. En son mama kullandığımızdan beri 6,5 sene geçtiği için markette tek tek mamaların içeriklerini okumak zorunda kaldım. Gördüm ki mamaların neredeyse hepsinde palm/hurma yağı var. Sadece Similac mama’da hurma/palm yağı hiç bulunmuyormuş.  Diğer bütün mamalarda palm/hurma yağı bulunuyor.  Bütün bunlarla uğraşmak istemiyorsanız yani hangi ürün 200 dereceye ısıtılmış hangisi ısıtılmamış bakmak istemiyorsanız, bu yağı içermeyen bir bebek maması tercih edebilirsiniz. Bu da Similac. Tabii ki siz de kendi araştırmanızı yapın. Mama konusu hassas ve önemli bir konu.

Palm yağı ve mama konusunu internette biraz araştırdığımda bu bilgilere ulaştım:

ABD’de özellikle yeni doğan bebeklerde beslenme sorunları üzerine bilimsel araştırmaları ve makaleleri bulunan Louisiana State Universitesi Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Winston Koo, 57. Milli Pediyati Kongresi’nde yaptığı konuşmada, yaptıkları araştırmaya göre, halk arasında ‘hurma yağı’ olarak adlandırılan ‘palm olein’ maddesi içeren mamalarla içermeyen mamaların karşılaştırıldığında ilginç farklar bulduklarını kaydeden Prof.Dr. Koo, şunları söylemiş: “Palm olein, kalsiyum emilimini azaltıp kemik yoğunluğunu düşürmektedir. Bu nedenle palm olein içeren mama istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Anneler bebeklerine verecekleri ek gıdaları mutlaka hekimlerine danışmalı ve ürünlerin hangi maddeleri içerdiğini iyice inceledikten sonra bebeklerine vermelidir.” (kaynak: http://www.haberler.com/bebek-mamalari-titizlikle-secilmeli-5247507-haberi/ )

Diğer bir kaynakta da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya bebek mamalarında hurma yağı kullanımının bebek sağlığına etkileriyle ilgili şunları söylüyor: “Bebek ve devam sütlerinde anne sütündeki yağ içeriğine benzemek için hurma yağı kullanılıyor ancak bitkisel kaynaklı bir yağ olan hurma yağı anne sütündekinden yapısal olarak oldukça farklı. Bu yapısal fark yüzünden hurma yağının içindeki bazı yağ asitleri (palmitik asit) bebeğin bağırsaklarında kalsiyum ile birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturuyor. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, geri çıkarma gibi sorunlara yol açarken, kalsiyum ve değerli yağların emilimini de azaltıyor.”

Prof. Dr. Merih Çetinkaya hurma yağı içeren ve içermeyen bebek maması ve devam sütleri arasındaki farkları şöyle sıralıyor:

*Hurma yağı içermeyen mama, daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlar. Bu dışkılama özellikleri, anne sütüyle beslenen bebeklerdeki sağlıklı dışkılamaya daha yakındır.

*Hurma yağı içermeyen mama ile beslenen bebeklerde, daha az kolik ve geri çıkarma görülür.

*Bebeğinize mama ile verdiğiniz kalsiyum, hurma yağı içermeyen mamalarda %53 daha iyi emilir. Böylece, yaşamın ilk 6 ayında daha düşük kemik mineral içeriği ve yoğunluğuna yol açar. Hurma yağı (palm yağı) içeren bebek maması, bebeğin daha az enerji almasına yol açar.

*Çetinkaya, anne ve babaları bebek ve devam sütlerindeki yağ içeriğini de dikkatle incelemeleri konusunda uyararak bebek beslenmesinde hurma yağı içermeyen sütlerin sindirim, emilim ve kalsiyum metabolizması üzerindeki olumlu etkilerinin dikkate alınması ve buna göre tercih yapılması gerektiğini belirtiyor. (kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/devam-sutlerindeki-bu-yaga-dikkat-1567214/)

Benim ulaştığım bilgiler bunlar. Siz de tabii kendi araştırmanızı yapın. Lütfen çocuğunuzun gıda seçimlerinde de sadece onu tanıyan doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin ama anne baba olarak da satın aldığımız ürünlerin içeriklerini okumanın ve araştırmanın önemi çok büyük.