Duyurular

Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımının Önemi

3.588 kişi okudu.

premeesevinc

Üç prematüre annesiyim. İlk oğlum Kaan 20,5 haftalık 376 gr doğup prematüreliği nedeniyle doğumdan hemen sonra vefat etmişti. Kızlarım da 33 haftalık 1878 gr ve 2270 gr doğmuşlardı. Prematüre annesi olmayı ve kızların doğum hikayesini bu yazımda anlatmıştım. Kızların prematüreliğin etkilerinden çabuk kurtulmasının ve çabuk eve gelmelerinin bir nedeni de doğdukları günden itibaren her gün saatlerce kanguru bakımı yapmamızdı. Kanguru bakımı Bebeğin sakin bir ortamda ten tene temas ile anne-babanın göğsüne yatırılmasıdır.
Her prematüre bebeğin kanguru bakımına ihtiyacı var. Kızlar prematüre doğdukları için 10 günlük yenidoğan yoğun bakım sürecimiz oldu. Şanslıydık ki özel bir hastanedeydik ve her an iki bebeğimin yanına girip kanguru şeklinde onları çıplak göğsümüzde yatırabiliyorduk. 10 gün boyunca her gün hem eşim hem de ben kızlarımıza kanguru bakımı yaptık. Bu prematüre bebeklerin iyileşmesi için çok önemli. Ne yazık ki bazı devlet hastanelerinde anne-Babaları yenidoğan bakım ünitesine almıyorlar ve bebekleri bundan mahrum kalıyor. Bu kurallar mutlaka değişmeli. Prematüre Bebeğinin yanına alınmayan ona dokunamayan anneler var bu çok acı. Bana bu konuda ulaşan ve üzüntüsünü anlatan çok anne oluyor. Umarım yetkililer bu kuralları değiştirir ve tüm prematüre bebekler anne-Babalarının koynunda kanguru bakımı alma şansına sahip olurlar.

esinpremiebaba

#herprematürebebekicinkangurubakimi #prematüregücü#minikkahramanlar #prematüre #kangurubakımı #yenidoganyogunbakim#yenidoğanyoğunbakım #17kasımdünyaprematüregünü#prematüreiçinmorgiy