Duyurular

Çocuklar Röntgen Çekilirken Kurşun Yelek Giymeliler

6.351 kişi okudu.

sevinc-rontgen-2


İki gün önce Sevinç ayağını dolaba çarptı ve bir süredir üstüne basamıyordu. Gittiğimiz doktorun tavsiyesiyle röntgen çektirmemiz gerekliydi. Neyse ki kırık yok içerde kanama ve şişme olmuş. Üç gün krem süreceğiz ve sargılı dolaşacak.
Röntgen çekilirken mutlaka röntgen çekilmeyen yerleri özellikle de vücudun orta kısmını korumak için çocuklara kurşun yelek giydirmeleri gerekiyor. Hastane personeli yeleği giydirmeyi unuturlarsa siz hatırlatın lütfen. Röntgen çekimlerinde çocuklara mutlaka kurşun önlük giydirilmesi gerekmektedir. Çocuklar gelişen yapıları ve hormonal yapıları sebebiyle daha çabuk etkilenebilirler. Uzmanlar röntgen çekilirken kurşun yelek giydirilmemesi çocukların gelişmelerinde ileride sıkıntılara sebebiyet verebilir diyor. Çoğu röntgen teknisyeni buna önem verse de bazıları önemsemeyebilir lütfen bu konuda ısrarcı olun. Eğer hatırlatmanıza rağmen kurşun yeleği giydirmezlerse 184’ü arayıp hastaneyi Sağlık Bakanlığı’na şikayet edeceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sizin hakkınız. Bu kurşun yelekler zaten tüm röntgen odalarında olmalı. Siz röntgen çektirecekseniz veya çocuğunuzun yanında durmanız gerekiyorsa kendiniz için de kurşun yelek isteyin. Girişimsel ragyoloji uygulamalarında ve x-ışınlı diş tedavilerinde tiroid koruyucu da kullanılmalıdır.

Türkiye Atom Enerjisi kurumu şöyle diyor: 

Özellikle çocuk hastaların gonad bölgesi (yumurtalık ve testis bölgesi) birincil ışına maruz kalacak ise çekilecek bölgeyi kapatmayacak şekilde gonad koruyucu önlük veya uygun boyutta kesilmiş kurşun levhalar ile hastanın korunması sağlanmalıdır. Koruyucu giysinin cinsi ve giysinin kurşun kalınlığı yapılan radyoloji uygulamasına uygun şekilde seçilmelidir. Röntgen cihazları ile çalışılıyor ise kullanılan koruyucu giysi kalınlığı en az 0.25 mm, girişimsel radyoloji çalışmalarında ise en az 0.5 mm kurşun kalınlığında olmalıdır. Girişimsel radyoloji uygulamalarında, tiroidin ayrıca korunması gerekir. Kurşun önlükler kullanılan enerjiye bağlı olarak radyasyonu ortalama %90-95 oranında durdurmaktadır.

sevinc-rontgen

sevinc-rontgen-3