Duyurular

Kapadokya Gezilecek Yerler

3.486 kişi okudu.

Kapadokya’ya en son 17 sene önce balayımızda gitmiştim ve hayran kalmıştım. Kapadokya gezilecek yerler açısından çok fazla doğal seçenek sunuyor. Özellikle balon turumuzu hala unutamam.

IMG_3554

Antalya’dan döndükten bir gün sonra bir baktık kızlarım ve ben Kapadokya uçağındayız 🙂 Alper’in basket antrenmanları olduğu için babasıyla İstanbul’da kaldı. Kızkıza tatile gitmek de ayrı keyifli ama oğlumla başbaşa bir tatil de şart oldu.

 

IMG_3580

 

 

IMG_4110

IMG_4085

IMG_3668

 

Kapadokya’ya gidip de balona binmemek olmazdı.  Mutlaka ama mutlaka balon turu yapın derim. Yedi yaş ve üstü çocuklar da balona binebiliyor. Kızlarım balon turuna bayıldılar. Günde 300 balon havalandığı oluyormuş. Tabii güvenliğe önem veren bir firmayla uçmak çok önemli. Biz Voyager Balloons ile uçtuk ve çok memnun kaldık. Sabah 5’te bizi otelimizden aldılar önce onların restoranında kahvaltı ettik sonra da balonun kalkacağı yere gittik. Balon turu yaklaşık 90 dakika sürdü ve çok çok güzeldi. 1400 metreye yani bulutların üstüne çıktık. İnanılmaz bir deneyimdi. Balonun indiği yerde pasta kestiler, şampanya ve meyve suyu ikram ettiler. Özellikle uçuş sertifikası vermeleri çok hoşuma gitti.

IMG_3597

 

IMG_3624

 

IMG_3636

 

IMG_3656

 

Sevgili rehberimiz Canan (instagramda @jananajan) ile pek çok yer gezdik. O Ağacın Altı panaroma’da Türk kahvemizi içtik ve nazar boncuklu ağaca bayıldık.

IMG_3685

 

IMG_3699

Açık hava müzesinde mağaraları dolaştık. Kapadokya’da mutlaka Müze Kart alın. Zaten sadece 40 TL ve sırf Kapadokya’da gireceğiniz müzeler için bile çok avantajlı. İlk müzenin girişinde alabilirsiniz. Benim gibi müze kartınızı evde unutmayın yeniden almak zorunda kalırsınız:(

IMG_3716

 

IMG_3932

 

Çocuklar en çok Kaymaklı Yeraltı Müzesi’ni  beğendiler. Kırmızı okları takip edip aşağıya indik, mavi okları takip edip yukarıya çıktık. Çok keyifliydi. Buranın girişi büyüklere 25 TL mutlaka 40 TLye müze kart alıp onunla girin. Burası gerçekten çok güzeldi ama müzenin girişi çok çirkin sanki bir şantiye gibi. Eminim bu girişi otantik ve şık yaptıracak bir sponsor bulunabilir. Buraya her yıl binlerce turist geliyor ve burası güzel bir girişi hak ediyor.

IMG_4056

 

Avanos’ta Türkiye’nin ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Müze‘de çömlek yaptık. Mutlaka bu müzeyi de programınıza alın ve burada 5 TL’ye kendi çömleğinizi yapıp hatıra olarak evinize götürün.

guray

Güray Müze hakkında bilgiler:

Güray Müze, Avanos ilçesi sınırları içinde çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulmuştur. Teşhir salonları, sosyal etkinlik alanları ve diğer hizmet birimlerinin bulunduğu yapı kayaya oyularak, yerin 20 m altında 1600 m2 lik bir alana inşa edilmiştir. Mimari yapısı ve konsepti müzeye dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğini kazandırmıştır.

Gerek pişmiş toprak seramik eserleri gerekse de küçük buluntuları ile zengin bir koleksiyona sahip olan müze yıl boyunca açık olup, gündüz saatlerinde müze ziyaretçilerine hizmet vermekte, akşamları ise mistik ortamında, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konser gibi nezih organizasyonlar için özel salon olarak kullanılmaktadır. Söz konusu etkinlikler için müze 400 kişiye kadar hizmet verebilmektedir. Bu etkinlikler sırasında antik eserler salonun merkezindeki büyük kubbenin altındaki platform, gerektiğinde 1 metre yükselip, etrafında dönerek bir sahne görevi görmektedir.

IMG_3746

 

IMG_3737

 

 

Ihlara Vadisi’nde bitmek bilmeyen merdivenlerden indik ve Melendiz çayı’nın kenarından 1,5 saat yürüdük. Çayın üzerinde çok güzel bir yemek yedik. Çok güzel yerler vardı. Mutlaka bu yürüyüşü yapın. Küçük çocuklar için çok yorucu olabilir. Ama dura dura tamamlayabilirsiniz. Sabah saatlerini tercih edin yoksa öğlen saatlerinde güneşin altında zor olabilir. Mutlaka çok rahat yürüyüş ayakkabısı giyin ama arada ayaklarınızı Melendiz Çayı’nın buz gibi sularına sokmayı unutmayın.

IMG_4003

IMG_4023

IMG_4026

 

IMG_4042

 

Güvercinlik Vadisi’ne gitmeyi unutmayın. Manzara harikaydı. Orada güvercinlere yem attık.

IMG_4066

 

Asmalı Konak dizisinin çekildiği Mustafapaşa’daki The Old Greek House Otel ve Restaurant’a uğrayıp güzel bir yemek yemeyi de unutmayın. Orada Nevşehir Hassas Anne Seminer ve Buluşmasını da yaptık. Bizi harika ağırladılar. Çok teşekkürler.

IMG_4201

 

Çocuklar hediye ettiğim bayraklarla 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladılar

IMG_4160

 

Sizler de mutlaka Kapadokya’yı ziyaret edin. Bence 3 günlük bir tatil Kapadokya için ideal. Hepinize şimdiden iyi tatiller.