Duyurular

İyi Pazarlar Projesi ile Ege Pazarları Çok Keyifli

2.923 kişi okudu.

IMG_2186

Pazar gezmeyi sevmeyen var mı? Ben açıkçası pazarlara bayılıyorum. Ne de olsa gençliğim boyunca evimize çok yakın bir yerde kurulan Ulus sosyete pazarından giyindim.  Hala da fırsat buldukça Sarıyer pazarına giderim. Sağlıklı Yaşam konusundaki Sosyal Sorumluluk projelerine çok önem veriyorum.

İyi Pazarlar”, Ege bölgesinde faaliyet gösteren Batı Anadolu Grubu’nun kuruluşunun 50. yıldönümünde hayata geçirdiği bir sosyal sorumluluk projesi. Bu proje, hem yetişkinlerin, hem de gelişme çağındaki çocukların ve gençlerin sağlıklı beslenmelerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

IMG_2192

“İyi Pazarlar” Ege’nin 20’yi aşkın geleneksel pazarına, gezici bir araçla yıl boyunca 100’ü aşkın ziyaret, halkla doğrudan temas, diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri, bilgilendirici yayınlar ve ödüllü eğlence aktivitelerini içeriyor. Ege pazarlarında kurulan İyi Pazarlar standlarında katılımcılar vücut analizi yaptırıyor ve dyetisyen bu analizi yorumlayıp onlara nasıl daha sağlıklı yaşayabileceklerini söylüyor. Sağlık Bakanlığı ile yürütülen proje kapsamında katılımcılar sağlıklı yaşayacaklarına dair söz veriyorlar hatta bunu yazılı olarak belirtip altına imzalarını atıyorlar. Ayrıca katılımcılar çarkıfelek çarkını çevirip pazarda kullanabilecekleri pazar arabası, yelpaze, önlük gibi hediyeler kazanıyorlar. Yani çok kapsamlı ve keyifli bir proje.

IMG_2196

Mayıs ayında start alan ve sağlıklı beslenme konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlayan proje, 26 bin 400 kişiye ulaştı. “İyi Pazarlar” 20’yi aşkın geleneksel pazara, yıl boyunca 100’ü aşkın ziyaret, diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri, bilgilendirici yayınlar ve ödüllü eğlence aktivitelerini içeriyor. Bugüne kadar ulaşılan 26 bin 400 kişiden 5 bin 500’i diyetisyen ile birebir görüşerek analiz yaptırırken, 6 bin 145 kişi çarkıfelek ile ödül kazandı. Pazar yerlerinde uzmanlardan sağlıklı beslenme önerisi alan 550 kişi ise “Sözüm Söz” dedi.

IMG_2259

Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteklediği ve Batı Anadolu Grubu ile imzalanan protokol ile başlayan projenin ilk etabında, Ege’nin dört bir yanında kurulan 20’ye yakın geleneksel Pazar gezildi. Tire pazaryerinde başlayan proje ile uzman diyetisyenler bu ziyaretlerde halkla doğrudan temas kurarak, vücut analizleri yapıyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Bu faydalı projeyi desteklemek için blogger arkadaşlarımla Bodrum Milas Pazarını gezdik. İyi Pazarlar standında Hassas Annelerle sohbet ettim. Sağlıklı beslenme konusunda verilen bilgileri Hassas Anne Facebook sayfamda canlı yayında aktardım.

IMG_2220

5 aydır vücut analizi yaptırmamıştım. 7,5 ayda vücut kitle endeksim 41,5 ile Morbid obezden 29,5 ile kiloluya inmiş kilom 130’dan 93’e inmiş çok sevindim. Diyetisyen Aşilan Hanım vücudumda Sıvı kaybı olduğunu ve daha çok su içmem gerektiğini söyledi. Dikkat edeceğim.

1966 yılında %100 Türk sermayesiyle kurulan Batı Anadolu  BATIÇİM, BATISÖKE, BATIBETON, BATIENERJİ, BATILİMAN ile her gün daha da iyisini başarmanın peşinde olan bir grup.

İyi Pazarlar projesi kapsamında 5 bin 500 diyetisyen buluşması sağlandı, 6 bin 145 hediye, 750 çocuk kitabı dağıtıldı ve 550 Sözüm Söz katılımcısı kazanıldı.

IMG_2330

Haydi acele edin! 5 Eylül’e kadar Ege pazarlarında bekleniyorsunuz.

iyipazarlar.com.tr adresinden proje ve pazarlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi ve semt pazarlarını destekleyen bu harika proje için Batı Anadolu Grubu‘nu yürekten tebrik ediyorum. Milas Pazarını bizimle gezen Batı Anadolu Grubu Genel Müdür Yardımcısı Feyyaz Ünal İyi Pazarlar projesini bizlere anlatırken onun bu önemli konudaki heyecanını ve mutluluğunu hissettim ve bu harika projenin önümüzdeki senelerde de sürmesini diliyorum.