Duyurular

Hassas Anne Etkinlik Merkezi’nde Prof.Dr. Üstün Dökmen Semineri ve Hassas Anne 3 Yaşında Kutlaması

4.220 kişi okudu.

IMG_0353

Zekeriyaköy Hassas Anne Etkinlik Merkezi’nde Sayın Prof.Dr. Üstün Dökmen’i ağırlamaktan büyük gurur duydum. Anne Baba Sohbetleri-Blogger Anneler Toplantısında Çocukla İletişim, Çocuğun Gelişiminde Ailenin Rolü konusunu anlattı hocamız. Küçük Şeyler Anaokulları ve Yönder okulları hakkında da konuştuk. Sayın hocama, ekibine ve katılan anne blogger arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

IMG_0339

Üstün Hoca; “Öyle veya böyle bütün çocuklar gündemdeki tatsızlıkların farkında, eğer sizi endişeli görüp de neler olduğunu öğrenmek isterlerse onlara ülkemizde olanlardan dolayı kaygılı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Ancak verdiğiniz cevaba asla gelecek tahmininizi eklemeyin…

Pozitif de negatif de olsa gelecekle ilgili birşey söylemeyin. “Hersey bitti gitti bir daha yaşanmayacak bunlar” da denmemeli aynı şekilde “daha kötü şeyler de gelecek başımıza” gibi bir yorumda da bulunmamalısınız. İleride olacaklar sizi yalancı çıkartabilir, çocuğunuzun güveni sarsılabilir veya çocukta korku yaratabilirsiniz” dedi.

IMG_0328

Prof. Üstün Dökmen’in söylediği bir cümle beni çok etkiledi. “Ebeveyn olarak biz her zaman mutlu olmak zorunda değiliz ama her zaman güçlü olmak zorundayız.” Ne kadar doğru.

Seminer katılımcılarımızdan Selen, Seleninevcilikhayati.com ‘da semineri çok güzel özetlemiş.

“Yılgın olan insan her zaman depresyona ve yenilgiye hazır olmalıdır. Çocuğunuza yılgınlığı değil, yılmazlığı öğretin diye de özellikle belirtti, üstad.
 Çocuğunuz her daim mutlu olmak zorunda değil. Mutsuzluğu da bilmeli. Sınır çizen anne babalar olmak zorundasınız. Çocuğunuzun mutlaka sınırı olmalı ve onu aşmamalı. Bir gün evet dediğiniz şey yarın hayır olursa bu da çocuğunuzda güvensizlik ve otorite düşüklüğü yaşatır. Kesin kurallarınız olmalı ve onları ailece uygulamalısınız diye anlatmaya devam etti, Üstün Dökmen.
                               
Sınır koymak çocuğunuzu sevmediğiniz anlamına gelmez.  Çocuğunuza sevginiz sonsuz biliyorum dedi ve bir kaç örnek ile konuyu derinleştirdik. Sevginizin sonsuz olduğunu mutlaka çocuğunuza hissettirin fakat, SAYGI MUTLAKA KARŞILIKLI OLMALI diye de üstüne basa basa belirtti. Mesela; ben sana vuramam sen de bana vuramazsın gibi.
Eviniz eşitler evi olsun diyor, Üstün hoca. Evde herkes eşit olsun, herkesin konuşmaya, fikrini söylemeye ve seçim yapmaya hakkı olsun. Erkek kadın ayrımı olmasın. Ne güzel diyor değil mi?
Şu dönemde bu eşitliğe fazlaca ihtiyacımız var.!
177
Yaşadığınız kriz anlarında mutlaka güçlü olmalısınız ki, çocuğunuza yetebilesiniz, o kriz anını yönetebilesiniz. Yılmaz olmayı asla unutmayın. Çocuğunuza da öğretin. Çünkü; yılmaz çocuk, özgüvenli çocuktur diyor, Dökmen.
Hayatınızı kontrol edebileceğinizin farkında olun ve bunu çocuğunuza da öğretin. Çok ünlü bir profesör olabilmesi için, çalışması gerektiğini yani bunuın kendi elinde olduğunu bilmeli. Bir oyuncak almak için para gerektiğini ve bu parayı çalışarak kazanabildiğini bilmeli diyor ve çok güzel bir cümle ile tamamlıyor sözlerini.

“Yaşamın perde aralığında bir ışık vardır, yeter ki perdeyi tamamen kapatmayın.!”

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Kuralları;

Sınırları Olacak, Kurallarını bilecek.
* Sevgiyi Sonsuz alacak, hissedecek, bol ilgi görecek. Öpülecek, koklanacak.
* Saygı Karşılıklı Olacak. Herkese saygı duymayı bilecek ama kimseye mutlak itaat etmeyecek.
*Ailesine Bağlı Olacak, Bağımlı Olmayacak.
*Öz Bakımını Kendi Yapacak
* Aileye Dahil Edilecek. ( Her hangi bir karar alınmasında fikirlerini sormalısınız. )
* Tercihlerini Kendi Yapacak
* Sorumluluk Alacak

Biraz da aile içi yapılması gerekenlerden bahsettik. Onları da sizlere kısaca aktarayım.

Eşinize fazla şevkatli davranmayın, onu sıkabilirsiniz. Fazla duygusallık ya da ev halkına Güzin abla rolü üstlenmeniz doğru değildir diyor ve ekliyor Üstün Dökmen; Evinize bir barış masası ve fiskos masası kurun. Eşiniz ile fiskoslar yapın, güzel günlerinizi konuşun, geleceğe dair küçük planlar yapın ve barış masasını da çocuklarınızla olan tartışmalarınızda ya da eşiniz ile olan tartışmalarınızda uzlaşmak için kullanın. Ayrıca, eşiniz ile kavganızı çocuğunuzun yanında yaptıysanız, barışmayı da çocuğunuzun anında yapmalısınız. Bu onu güvende ve mutlu hissettirecektir.”

Prof.Dr.Üstün Dökmen, seminerine katılanlara 2 kitabını ve Yönder okulları  Ajandası hediye etti çok teşekkür ederiz.

Bu güzel etkinliğimizde Hassas Anne’nin 3. yılını da kutladık. Daha sonra daha büyük bir kutlamamız da olacak.  makarnalutfen.com sağlıklı organik karışık sebzeli makarna, @kidi.kutu kutu içecek kutuları, Edu Kids kelimelerin oyunu

190

@karpuztasarim  Karpuz Tasarım Hatıra çerçeve hediye eden dostlarımıza da çok teşekkürler.

270

Pastamız da Melekeli Butik Pasta

193

249

 

265

280

245

261

202

213

259

 

207

209

218

 

 Ne yazık ki tüm resimleri yükleyemedim ama en kısa zamanda yükleyeceğim.

Hassas Anne Etkinlik Merkezi’nde nice  harika etkinliklere 🙂