Duyurular

Mustafa Ceceli ile Aslan Koruyucular için Seslendirdiği Şarkı Üzerine bir Söyleşi

4.929 kişi okudu.

DSC03463

Çocukların sevdiği, ebeveynlerin güvendiği içerikleriyle aile boyu eğlencenin adresi Disney Channel ekranlarında yayınlanacak Aslan Koruyucular çizgi filmi için stüdyoya giren ünlü yorumcu ve aranjör Mustafa Ceceli ile hem seslendirdiği şarkıyı hem de babalık deneyimini Parents Dergisi için konuştum.

Ece Kumkale:  Merhaba Mustafa Bey,  Parents dergisi okuyucuları da tüm Türkiye gibi sizin şarkılarınızı çok seviyor. Bugün sizinle babalık deneyiminizi ve yeni projelerinizi konuşmak istiyorum. 2011 yılında baba olmuşsunuz, sizce baba olmak sizi nasıl değiştirdi?

Mustafa Ceceli: Anne hamile olduğu haberini aldığı ilk günden itibaren annelikle ilgili hızlı bir deneyim yaşamaya başlıyor. Ama erkekler baba olduklarını doğumdan 6-7 ay sonra algılamaya başlıyorlar. Bir aile kurmak ve sonrasında bunu büyütmek hem bir mesuliyet hem de bununla beraber yaşamındaki bir çok şeyi gözden geçirmen gereken yeni bir sürecin başlangıcı oluyor. Bende şunlar değişti. Önce Sen diyorsun. Çocuk tamamiyle sana ihtiyacı olan bir canlı. Doğadaki diğer canlılar çok kısa sürede kendi pek çok ihtiyacını karşılamaya başlıyor. İnsanlarda bu böyle değil. Çocukta bir mucizeyi seyrediyorsun. Bu değişime şahit olmak, bazen çok küçükmüş gibi gelen ama ıskaladığın şeylerin ne kadar değerli olduğunu sana bir kez daha hatırlatıyor. Ben bunları farkettim ve tabii ki anne-babamı çok iyi anladım. Ben çok yaramaz bir çocuktum. Arın benim yanımda bir melek.

DSC03471

Ece Kumkale: Çok başarılı bir müzisyensiniz. Herkesin aklına gelen bir soru var. Oğlunuza bu yeteneğinizin geçtiğini düşünüyor musunuz? Arın’da bir müzik yeteneği görüyor musunuz?

Mustafa Ceceli: Şöyle bir anım var. Arın 6 aylık olduğunda ona ilk defa piyanoyu gösterdim ve tepkisi inanılmazdı. Çok heyecanlandı ve parmakları ile piyano çalar gibi yaptı. Ben bunu biliyordum bunu bekliyordum der gibiydi. Genlerine bulaştığı belli. Oyuncak müzik aletleriyle oynamak istemiyor gerçeğini istiyor. Arın ilk andan itibaren gerçek müzik aletlerini nasıl kullanacağını biliyordu. Kulağının da iyi olduğunu düşünüyorum. Aileler çocuklarının yeteneklerini keşfetmekle yükümlüler. Bu konuda yardım almalılar. Mutlaka bir pedagogla ve uzmanlarla yardım alarak ilerlemeliler. Ham bilinçler bunlar, bu yüzden işlenmeli. Bizdeki nöron aktivitesinin çok üstünde onların kapasiteleri. O nedenle çabuk kapıyorlar ve öğreniyorlar. Yabancı dili de çabuk öğreniyorlar. Ben mesela oğluma Arapça harfleri yazmasını da öğrettim. Tabletten ona Arap alfabesini dinlettim. 2,5 yaşında öğrendi.  İngilizce de aynı şekilde. Arın’ın müziğe, satranca ve dile ilgisi var.

Ece Kumkale:  Konserlerinizle Türkiye’yi ve Dünyayı dolaşıyorsunuz. Bu kadar çok insana ulaşmak nasıl bir duygu?

Mustafa Ceceli:  Beni en çok Sidney şaşırttı. Dünyanın diğer ucu. 22 saat sürüyor uçakla. Gittiğinde orada şarkı söylemeye başlıyorsun ve senin şarkılarını söylüyorlar. İnternet çağındayız sınırlar ve mesafeler kalktı. Yurt dışında sizi daha da kucaklıyorlar. Türkiye’de neredeyse gitmediğim şehir kalmadı.

DSC03394

Ece Kumkale: Bence siz babalık ve çocuk yetiştirme konusunda çok bilgilisiniz ve çok doğru tespitleriniz var. Farkındalığınız çok yüksek. Bunları daha çok paylaşmalısınız. Biraz da yeni projelerinizden bahsetmek istiyorum. Disney’in Aslan Koruyucular çizgi filminde bir şarkı seslendiriyorsunuz. Bu proje neden hoşunuza gitti.

Mustafa Ceceli:  Biz Arın’la devamlı çizgi film seyrediyoruz. Müziğini benim seslendirdiğim bir çizgi filmi beraber izlemenin çok eğlenceli olacağını düşündüm. Kabul etmemin en önemli nedeni bu. Oğlumla da paylaşabileceğim bir proje oldu. Arın artık babamın bir çizgi filmi var diyecek.  Hikaye çok güzel. Aslan Kayalığı’nın en korkusuz, en cesur, en hızlı , en güçlü ve en keskin görüşlü hayvanları bir araya gelerek kahraman Aslan Koruyucular’ı oluşturuyor. Ormanın kralı her durumda aslandır ama bu çizgi filmde birbirinden birbirinden farklı özelliklere sahip olan hayvanların biraraya gelerek nasıl uyum içerisinde güzel bir takım oluşturabileceğini görüyoruz. Burada çocukların alabileceği dersler var. Aile, ekip çalışması, doğa sevgisi ve farklılıklardan doğan gücü vurgulaması bu çizgi filmin en önemli özelliği. Düşüncem tüm bunların buradan bize sirayet etmesi; çocuklar ile beraber biz de seyredelim. Ben Arın ile seyredeceğim. Karakterlerin çizgileri de çok güzel.

 

DSC03259

Ece Kumkale: Şarkıyı nasıl buldunuz?

Mustafa Ceceli: Şarkının renginin ve temposunun bana çok uygun olduğunu düşünüyorum. Şarkının, yaşama tutunmayı, içinde bulunulan koşullardan korkmamayı, cesareti ve birlikteliği vurgulayan sözleri var. Günümüzde çok hasretini çektiğimiz değerler bunlar. Sözler hep birlikte çözüme ulaşmaktan bahsediyor ve her ne kadar çocuklar için yazılsa da biz büyükleri de ilgilendirdiğini düşünüyorum. Ben çizgi film seyretmeyi çok severim. Aslan Koruyucular’da da seyrederken kendinde ıskaladığın pek çok şeyi görüyorsun, büyükler için de bir çok ders yer alıyor.

Ece Kumkale: Aslan Kral’ı gençliğimizde seyreden nesil olarak o efsane hikaye anlatımını şimdi Aslan Koruyucular sayesinde çocuklarımızla  paylaşmak, beraber seyretmek ayrı bir keyif olacak. Disney Channel, çocuklar ve ailelerinin birlikte keyif alabileceği kaliteli, güvenilir ve eğlenceli içerikleriyle uyduda her zaman şifresiz yayinlanıyor. Aslan Koruyucular çizgi filminin lansmanı Aslan Koruyucular: Kükreme Geri Dönüyor adlı 44 dk’lık  özel bölümüyle 23 Nisan’da Disney Channel’da yapılacak. Bununla eş zamanlı olarak ayrıca Disney Türkiye web sitesinde Aslan Koruyucular Kükreme Yarışması da başlayacak. Bu yarışmayı Hassas Anne sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz. Yarışma kapsamında www.disneyturkiye.com.tr adresinden kükreme videoları toplanacak;  yüklenen videolar arasında yapılacak elemeler sonucu seçilenler Disney Channel’da yayınlanacak. Ayrıntılar için www.disneyturkiye.com.tr adresini de takip edebilirsiniz. Aslan Koruyucular çizgi film serisi olarak hafta içi her gun saat 16:00’da yeni bölümleri ve gün içinde tekrarlarıyla Disney Channel’da 2 Mayıs’tan itibaren yayınlanmaya devam edecek. Sevgili Mustafa Ceceli’ye bu harika söyleşi için çok teşekkür ederim.

Mustafa Bey, Hassas Anneler için Aslan Koruyucular posterini imzaladı. Koşuyolu Hassas Anne Etkinlik Merkezi’ne asacağız.

DSC03364

Söyleşimizin tamamını Parents dergisi Nisan Sayısında okuyabilirsiniz.