Duyurular

Başarı ve Mutluluk için Fiziksel Aktivite Şart

3.752 kişi okudu.

hassas_anne

 Başarılı olmanın temel taşları nelerdir diye sorsanız, hemen herkes çok çalışmak, zekâ ve şanstan bahseder. Bunlar şüphesiz çok önemli. Ben de her fırsatta çocuklarıma çok çalışmaları gerektiğini söylüyorum. Ancak, başarıyı sadece okul ya da iş ortamındaki başarılar olarak ele almayıp genel olarak hayattaki başarı ve mutluluğu da kapsayacak şekilde düşünürsek çok yetersiz geliyor bu üçleme bana. Nitekim araştırmalar gösteriyor ki, başarı ve mutluluk için zekâdan daha önemli faktörler var:  Bunlardan biri de yönetici işlevler olarak adlandırılan temel bilişsel beceriler grubu. Kendini ve dikkatini kontrol edebilme, zihinsel esneklik, dürtülerle baş edebilme, bellek, planlama gibi süreçlerle ilgili olan bu becerilerin hemen hepsinin okul, iş ve hayat başarısı ile olan ilişkileri gösterilmiş. Yalnız, üzgün, stresli ya da fiziksel olarak fit olmadığımız zamanlarda bu yönetici işlevler ciddi şekilde etkilenebiliyor. Ancak iyi haber şu ki, bu becerilerin her birini geliştirebilmek mümkün—tabii ki çocuğun ilgi, tutku ve becerileri doğrultusunda uygun program ve aktiviteler seçilebilirse.

 

1 yıl önce Zekeriyaköy’de açtığım Hassas Anne Çocuk Gelişim ve Etkinlik Merkezi’ndeki aktivite altyapı ve müfredatını belirlemek için araştırmalar yaparken bu konularda çalışan dünyaca ünlü gelişim psikoloğu Prof. Adele Diamond ve ekibinin oldukça ilginç çalışmalarıyla karşılaştım. Prof. Diamond’a göre başarılı olmak yaratıcılık, esneklik, özdenetim ve disiplin gerektirir; tüm bunların temelinde ise yönetici işlevler yatar. Bu yüzden bu işlevleri erken yaşlarda geliştirmeye başlamak çok önemli. Prof. Diamond ve ekibinin, yönetici işlevleri geliştirmeye yönelik eğitim ve gelişim programlarının kısa ve uzun vadeli etkilerini derleyen önemli çalışmaları var; bazıları Science gibi bilim dünyasının en önde gelen dergilerinde yayınlanmış. Çok ilginç sonuçlar var. Özetle: Sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişim birbirleriyle alakalı bir bütündür.  Buna göre, çocukların sosyal, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının hepsine aynı anda hitap etme potansiyeli olan programların başarılı olma ihtimali daha yüksek. Bu noktada, fiziksel aktivite ve egzersizin altı özellikle çiziliyor. Beynin yönetici işlevleri yöneten ön bölgesi en büyük yararı fitness artırıcı aktivitelerden görürken en büyük bozulmayı ise yetersiz hareket düzeyinden görüyormuş. Prof. Diamond’a göre, özellikle grup halinde yapılan sanatsal aktiviteler ve oyunlar da yönetici işlevlerin gelişmesi için son derece önemli. Ancak, ne yazık ki yıllar içinde tüm bu aktiviteler okul müfredatlarında olabildiğince azaltıldı. Mutlaka her eğitim seviyesinde müfredattaki fiziksel aktiviteler arttırılmalı ve grup oyunlarına ağırlık verilmeli.

501

Bu bulguların ışığında biz de Hassas Anne Etkinlik Merkezi’ndeki duyusal oyun gruplarında ve duyusal oyun atölyelerinde fiziksel aktiviteye ve gruplar halinde yapılan sanatsal aktivitelere yer veriyoruz. Ritim Atölyeleri, duyusal oyun atölyeleri ve yaratıcı drama çalışmaları örnek olabilir. Bunlara ne kadar erken yaşta başlarsak o kadar çok faydalarını göreceğimizi düşünüyorum. Siz de lütfen fiziksel aktiviteyi aile hayatınızın bir parçası haline getirin. Çocuğunuzla birlikte hareket edin ve spor yapın. Çocuğunuzu grup halinde yapılan sanatsal aktivitelere götürün. Çocuğunuzun ilerdeki başarı ve mutluluğu için yapabileceğiniz en büyük yatırımlardan biri bu olacaktır.

Bu yazım Parents Dergisi Kasım 2015 sayısında yayınlanmıştır.