Duyurular

“İçerdeki Çocuklar”ın Yüzünü Güldüren Anaokulu

3.861 kişi okudu.

‘İçerde Çocuk Var’ projesi ilk anaokulunun yenilenmesini bitirdi ve Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevinin içindeki Adalet Anaokulu’nun açılışı yapıldı. 

228

 

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı çatısı altında 1 yıldır devam eden, 24 gencin başlattığı “İçerde çocuk var” projesinin amacı, cezaevinde yaşamak zorunda kalan  çocukların hayatlarına dokunarak yaşam koşullarını iyileştirmek ve hayata güzel bir başlangıç yapmalarını sağlamak. Çocuklara dünya standartlarında bir anaokulu ortamı oluşturup, özgür bir yaşam alanı yaratmayı hedefleyen proje toplumdaki duyarlı insanların bağışlarıyla devam ediyor. Duyarlı insanlar “Yuva” yazıp 4528’e SMS atarak projeye 10 TL bağışta bulunurken, pek çok inşaat şirketi ve anaokulu sahibi de kampanyaya desteğini esirgemedi. Proje ilk hedefine, 0-6 yaş arası 69 çocuğun yararlandığı Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki anaokulunu yenileyerek ulaştı. Yapılan bağışlar sayesinde bu hedef gerçekleştirildi ve cevaevindeki çocuklar dünya standartlarında bir anaokuluna kavuştular.

227

Türkiye’de 421 tane çocuk, cezaevinde kalan anneleriyle birlikte cezaevinde yaşamak zorunda. Türkiye’deki 8 kadın cezaevinde yaklaşık 5 bin kadın mahkum var. Çocuklarına bakacak kimse olmayan ve çocuklarını çocuk esirgeme kurumuna bırakmak istemeyen anneler 0-6 yaş arasındaki çocuklarıyla cezaevinde yaşıyorlar. Hayatlarının gelişim açısından en önemli dönemini cezaevi koşullarında geçiren bu çocuklar için yenilenen anaokulları çok önemli.

‘İçerde Çocuk Var’  projesi ile toplanan bağışlar sayesinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nin içindeki anaokulu tamamen yenilendi. Çocukların güvenli ve renkli oyun parkları, kum havuzu, bisiklet parkurları, modern sınıfları ve oynayacakları  bir bahçeleri var.

Anaokulu 1 (1)

Baştan aşağı yenilenen Bakırköy Kadın Cezaevi Adalet Anaokulu’nun 21 Ocak’taki açılışına katıldım ve anaokulunu gezdim. Bu projeye desteğim her zaman devam edecek. Buradaki çocuklara Merkeze gelen annelerin bağışladığı hediyeleri de götürdüm.

Projenin danışmanlarından çocuk gelişimi uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz bana Adalet Anaokulu’nu gezdirdi. Anaokulunu anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz

Adalet Bakanlığı’nın izni ve işbirliğiyle yapılan proje kapsamında anaokulundaki kaplama malzemelerinden yağmur oluklarına kadar herşey yenilendi. Bina cephesi anaokuluna uygun olan renkli kaplamalarla tekrar dizayn edildi. Dış alandaki tüm zeminler yenilendi, kum havuzu, bisiklet parkuru ve oyun parkı yapıldı. Açık havada ders yapabilecekleri alanlar oluşturuldu. Bahçede mevcut ağaçlar korunarak, yeni bitkiler eklendi. Yeşil alanda platformlar yapıldı,  amfitiyatro bölümü oluşturuldu. Bahçe ve bina aydınlatması yeniden yapıldı. Çocuklara uygun şekilde bina çevresine renkli çitler döşendi. Endüstriyel bir mutfak, 0-3 yaş çocukların da faydalanabileceği bir sınıf oluşturuldu. Sınıflar baştan dekore edildi, mobilyalar yenilendi, duvar üstü grafikler yapıldı, mekanda hijyenik zemin kaplamaları kullanıldı, tuvaletler sıfırdan yapıldı. İç mekan duvarlarında farklı renk ve boyutlarda yuvarlaklar yapılarak, çocukların renk ve boyut kavramlarının geliştirilmesi hedeflendi. Tüm mekanlarda modern ve çağa uygun tasarımlar yapılmaya çalışıldı ve buna göre malzemeler seçildi.

134

Projenin hedefi Türkiye’deki 8 kadın cezaevinde anneleriyle birlikte yaşayan çocukların hepsi için gelişimlerine uygun imkanlara sahip sosyal yaşam alanları yaratmaktı. Projenin ikinci durağı Gebze ve eş zamanlı olarak Sivas olacak. Sonrasında Kocaeli, Samsun, Denizli, Adana ve Ankara var.

Projeyle ilgili detaylı bilgiye www.icerdecocukvar.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Destek olmak için YUVA yazıp 4528’e SMS atarak 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.