Duyurular

Konuk Yazar: Özge Azapcı – Anneler Ne Kadar Çizgi Film İzlemeli?

3.209 kişi okudu.

Konuk yazarım sevgili Özge Azapcı kendini eğitimci, iletişimci ama en çok anne olarak tanımlıyor. ozgenette.blogspot.com.tr blogunda veya instagramda @ozgeazapci olarak Özge’yi takip edebilirsiniz.

 

ozgeazapci

            Anneler Ne Kadar Çizgi Film İzlemeli?

İnternette takip ettiğim pek çok bebek- çocuk gelişimi sayfası var; sıklıkla karşıma çıkıyor şu sorular: “ Çocuğuma çizgi film izletmeli miyim?” “ kaç saat televizyon izlemeli?”

 

Peki sen çizgi film izlemeli misin sevgili anne? ( bak anne diyorum, genelde babalar böyle işlerle ilgilenmez, ciddi sorunlarla uğraşır ya hani!) Ben 2,5 yıldır kızıma verdiğim her şeyi denedim; yemeği, suyu, ilacı, çizgi filmi, oyunu  ��Şaka değil, mutlaka denerim.

Gelelim konumuza, kızıma bir yıldır Canım Kardeşim’i, 6 aydır da Niloya’yı izletiyorum. Benim birkaç seçimim daha oldu ama o aralarından bu ikisini seçti. Günde toplamda 1 saat kadar da izliyor. Dolayısıyla ben de…

İzlediniz mi bilmiyorum, çizgi filmlerdeki çocuklar pek terbiyeli, sevimli, anneyi hiç üzmüyor. Ağzından “canım annecim, canım kardeşim, haklısın babacım” düşmüyor bu çocukların. İmrenmemek mümkün mü? Ne yapsam da mutlu, sağlıklı bir çocuk yetiştirsem işlerine kafa yorarken geçenlerde, gözümün önüne Niloya’nın annesi geldi. Dalga geçmiyorum, ciddi ciddi karakter belirdi gözümün önünde.

Düşündüm şöyle bir, Niloya’nın annesinin elinde kaşıkla “Niloya aç ağzını bak tepemin tası atacak” dediğini, annelerinin Mine’ye “ ya kızım sen niye böylesin, bak ablan Müge ne güzel oyuncaklarını topluyor, bir dediğimi iki etmiyor, bıktım senin dağınıklığından” dediğini hatırlamıyorum. Ya da çocukları onlardan bir şey istediğinde “Dur kızım şimdi, akşam Meltem Teyzenler gelecek evi temizliyorum, çekil ayağımın altından” dediğini…

Anneler her çocukla eşit ilgili, sevgisini gösteriyor, kıyas asla yapılmıyor, hata yaptığında kızmadan neden- sonuç ilişkisiyle konuyu tartışıyor, önceliklerinin çocukları olduğu çok belli. O sevimli, akıllı uslu çocuklar ağaçta yetişmiyor sevgili anne, davranışları onun iç dünyasını, aile yaşantısını anlatıyor. Bir sorun varsa, önce ailedeki sorunu teşhis ve tedavi etmek gerekiyor kısaca.

Çocuğumuzun yediği yemeği ölçeklendirip, izlediği çizgi filmin zararları üzerine kafa yorarken başka şeyleri ıskalıyor olabilir miyiz? O halde ben sorayım şimdi; “anneler günde kaç saat çizgi film izlemeli?”

Özge Azapcı

ozgenette.blogspot.com.tr