Duyurular

Çocukların Televizyonda Ne İzledikleri Önemli!

4.043 kişi okudu.

Çocukların televizyonda ne seyrettiklerine çok dikkat etmeliyiz. Ben çocuklarımın büyükler için hazırlanan TV programlarını seyretmelerine izin vermiyorum. Çoğu zaman bu benim de onlar uyuyana kadar birşey seyretmemem veya onlarla çocuk programı seyretmem anlamına geliyor ama olsun. Çocukların çocuk kanallarını seyretmelerini daha doğru buluyorum. Çocukların izleyecekleri programlara karar verirken bu programların içerdiği mesajlara dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuklar bu programları seyrederken genellikle mutlu olurlar ve mutluyken de öğrenme ve ikna olma daha fazladır.

prenses sofia
Şimdi size çocuklarımın izlemesine izin verdiğim iki çizgi diziden ve onların içerdiği mesajlardan bahsedeceğim. Kızlarım tabii ki tüm kız çocukları gibi Prenses Sofia’ya bayılıyorlar. Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları üçünün de yıllarca izlediği bir program. Benim için önemli olan bir yandan eğlenirken bir yandan da evde geçirdikleri zamanı kaliteli değerlendirmeleri ve olumlu mesajlar almaları. Disney Channel’da hafta içi her gün saat 17:00’de yayınlanan Prenses Sofia’nın kibarlığı, mütevaziliği ve yardımseverliği kızlarıma örnek oluyor. Kardeşlik ilişkisi konusunda verdiği mesajları hemen aldıkları ve uyguladıklarını görebiliyorum. Sofia’nın prensesliğinin son derece gerçekçi olarak çizilmesi ve okula adaptasyon, arkadaş edinme gibi konularda yaşadığı problemlerin yansıtılmasını da ayrıca doğru buluyorum  Prenses Sofia’nın prensesliğinin doğuştan değil de sonradan kazanılan güzel davranışlarla gelmesi benim için önemli bir ayrıntı. Prenses Sofia ile Prenses Amber ve Prens James arasındaki kardeşlik ilişkisi de programda çok güzel işleniyor. Prenses Sofia’nın kendisine Kral 2. Roland tarafından verilen özel güçleri olan kolyeyi yardımseverlik için kullanması çocuklarıma güzel bir örnek oluyor. Bu program böyle güzel örneklerle dolu. Bir peri masalında yaşasa da verdiği öğretici ve pozitif mesajlarla Prenses Sofia, çocukların özdeşleşebileceği mütevazi bir prenses. Çocuklar Prenses Sofia’nın yaşadıklarını izlerken büyürken karşılaştıkları okula alışma, yeni arkadaşlar edinme, kardeşlik ilişkilerini geliştirme gibi birçok durumu ve bu durumlarda neler yapabileceklerini görüyorlar.

IZZY, SKULLY, JAKE, CUBBY

Çocuklarımın en sevdiği bir diğer  çizgi film de Disney Channel’da hafta içleri saat 11.30’da yayınlanan Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları. Benim gibi üç çocuğu olan bir anne için en önemli konulardan biri elbette ki çocukların birbirleriyle uyumlu olması ve iyi geçinmesidir. Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları her bölümde birer takım oluşturarak hazine avına çıkıyor  ve elbirliğiyle gerçek birer takım oluşturarak karşılarına çıkan zorlukların üstesinden geliyorlar.  Çocuklar her bir bölümü seyrederken takım çalışması, problem çözme ve fiziksel aktivitenin önemli üzerine güzel mesajlar alıyorlar.  Çocukların aldıkları bu mesajlar onların duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkı sağlıyor. Bu programın içeriği de çocukların ahlaki gelişimini ve yaratıcı zekasını destekliyor.

Takım çalışmasını öğrenmek çocuklara ilerki yaşamlarında önemli beceriler kazandırabilir. Bu çizgi dizide de karakterlerin her birinin farklı bir özelliği var ve birlik oldup kenetlendiklerinde oluşturdukları takımla başarılar kazanıyorlar. Bir takımda her bir oyuncunun kendine has özelliğiyle takıma birşeyler katması çocuklar için çok önemli bir mesaj.

 

146

Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” verdiği güzel mesajlarla çocukları öğrenmeye ve fiziksel aktiviteye teşvik etmekle kalmıyor, matematiksel konseptleriyle çocuklar sayı sayma, şekiller, uzaklık ve lokasyonla ilgili tahmin yürütme olanağı buluyor. Sık sık kullanılan haritalar ise çocukları navigasyon ve yön belirleme kavramlarıyla tanıştırıyor; bütün bu konseptler bir araya geldiğinde matematiksel düşüncenin temelini oluşturuyor.

Bugün size çocuklarımın izlemesine izin verdiğim iki TV programından bahsettim tabii ki en önemlisi bir programı çocuklarınıza izlettirmeden önce sizin de izleyip onaylamanız. Çocuklarınıza sizin de önem verdiğiniz değerlerle ilgili mesajlar veren programları izlettirirseniz onların televizyondan kötü etkilenmesini engelleyebilirsiniz. Tabii ki yine de ailecek oturup günde ne kadar televizyon izleyebileceklerini konuşmanız ve bir limit koymanız çok faydalı olur.

#annelerintavsiyesi