Duyurular

Oobleck Nasıl Yapılır? Oobleck ile Duyusal Oyun

59.253 kişi okudu.

Hassas Anne Etkinlik Merkezi-Zekeriyaköy’de bugünkü 12-18 ay duyusal oyun atölyemizde slime (zıp zıp hamur) yerine oobleck yapmaya karar verdik. Biliyorsunuz böyle duyusal oyunlar çocukların duyusal gelişimi için çok faydalı. 12-18 ay  yaş grubu herşeyi ağzına attığı için zıp zıp hamurun içindeki tutkalı yemeleri zararlı olabilirdi. Oobleck sadece nişasta ve sudan oluştuğu için daha zararsız olabilir. Tabii ki yine de yemeseler iyi olur 🙂

Oobleck ismi Dr. Seuss’un Bartholomew and the Oobleck kitabından geliyor. Oobleck Newton yasasına aykırı maddelerden biri.

Çocuğunuzun önüne derin bir kase koyun. içine 2 bardak mısır nişastası dökün. Kuru elleriyle nişastayı karıştırsın ve nasıl pudra gibi bir dokusu olduğunu hissetsin.

Image and video hosting by TinyPic

Biz azıcık gıda boyası koyduk ama pişman olduk ellerimiz çok boyandı. İsterseniz siz içine ekleyeceğiniz suyun içine çok az parmak boyası koyabilirsiniz.

Çocuğunuz 1 bardak ılık suyu kendi döksün ve elleriyle karıştırmaya başlasın. İyice karıştırınca yumuşak bir oyun hamuru gibi olacak. Elinde sıkıştırıp oynadığında katı olacak ama avucuna koyup parmaklarını açınca sıvılaşacak ve parmaklarının arasından akacak. Çok çok hoşlarına gidiyor. Kasenin içine hızlıca vurunca taş gibi, olacak ama parmağını yavaşca bastırınca kolayca içine girecek. Mesela bir yüzüğü hızlıca vurun kasedeki sert yüzeye taşa çarpmış gibi olacak ama yüzüğü üstüne koyunca yavaşça içine gömülecek. Çocuğunuza ellerine aldığında kartopu gibi sıkıştırmasını söyleyin. O zaman top gibi oluyor ama sıkıştırmayı bıraktığı anda parmaklarının arasından sıvı olarak akıyor.

 

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

 

Çocuğunuz biraz bununla oynadıktan sonra buna çeyrek bardak ılık su eklesin. Bunu yapınca oobleck daha sıvı olacak ve parmaklarının arasından daha hızlı akacak. Biraz da böyle tadını çıkarsın.

 

Image and video hosting by TinyPic                                                                   Yakışıklı Burak Oobleck ile oynarken

Oobleck’in artıları: Harika bir duyusal oyun malzemesi, sadece nişasta alıyorsunuz yani malzemesi çok ucuz (özellikle çok miktarda alırsanız), çocuğunuz yanlışlıkla yese bile çok fazla sorun olmayacak bir karışım. Deney gibi bir şey olduğu için çocukları hem heyecanlandırıyor hem de eğlendiriyor. Çok kolay temizleniyor, suyla yıkıyorsunuz hemen çıkıyor.

Oobleck’in eksileri: Yaptıktan sonra oynayıp atmanız gerekiyor çünkü bir süre sonra çok kötü kokmaya başlıyor. Nişastalar uçuştuğu için üstünüz başınız beyaz toz oluyor ama silince hemen geçiyor.

Eğer eğlenceyi arttırmak isterseniz büyük bir leğende çok fazla oobleck yapın ve çocuğunuz içinde yürümeye çalışsın ve ayaklarıyla da hissetsin.

İyi eğlenceler.

Lütfen Paylaşa basıp paylaşmayı unutmayın. Teşekkürler.

Bir yorum

Cevapla