Duyurular

Pedagog Ayşe Özenç: Okul Öncesi Dönemde Çocuklarda El Tercihi

5.465 kişi okudu.

aysehocaalper (1)

Okul öncesi dönem, çocuklarımızın el becerilerinin; sağ, sol el ya da her ikisini birden kullanma becerilerinin oluştuğu bir dönemdir.

Dört beş yaşlarında çocuklar hangi ellerini kullanacaklarını artık seçmiş olurlar. El tercihinden sonra, yapılan çalışmalar ile seçilen el kuvvetlenir ve becerisi artar.

Uzatılan nesneleri tutmak, bıçak, çatal, kaşık kullanımı, tokalaşmak,  resim çizme, boyama, çizgi çizme, makas kullanmak,  diş fırçalamak, , bitkileri sulamak,  nesneleri döndürmek gibi eylemlerde el tercihini gözlemlemek mümkündür;

El tercihinin kesinleşmesinde gecikme olduğunda;  seçilen elin kullanımı ile artan becerinin gelişimi de aksamaktadır. Henüz el tercihini yapmamış çocuklar yorulduklarında diğer ellerine geçiş yapabilirler, bu bakıldığında büyük bir problem değildir fakat çocukların dikkatini bu duruma çekecek şekilde yaklaşılmamalıdır. Eli yorulduğunda biraz ara verebileceği söylenebilir. Bu durumdaki çocuklar okulda yaptıkları resim boyama ve makas ile kesme gibi çalışmalarda çok başarılı olamayabilirler, bu yüzden de bu çalışmalara katılımda isteksiz davranabilirler. Bu durum çizgi çalışmaları ve yazı yazmada sorun yaşayabilmelerine neden olabilir.

El tercihleri sırasında çocukları yönlendirmemek gerekmektedir. Nesneler çocuğun sağ veya sol eline tutuşturulmak yerine daima ortaya uzatılmalıdır. Masa kurulumunda, boya yaparken gibi durumlarda malzemeleri bedenlerinin orta kısmına gelecek şekilde koymak gerekir. Böyle yaparsak, çocuğun sağ veya sol el kullanımının doğal gelişimini desteklemiş oluruz. Ayrıca ellere cici el gibi adlar takarak, o elle yeme, bu elle bunu yapma gibi yönlendirmeler yapılmamalıdır.

Bu konuda çocuğu etkilemeye çalışmak onun beyninin doğal gelişimine ve yapılanmasına müdahale etmek olur ki, bu durum çocuklarda problemlere yol açabilir.

Yapılan araştırmalarda baskın sol el kullanımının aile tarafından değiştirilmek istenmesinin ilkokul çağı çocuğunda öğrenme güçlükleri, okuma yazma bozuklukları, gece ve gündüz alt ıslatma, büyük tuvalet kaçırma ve kekemelik ile tik gibi durumlar ortaya çıkarabildiği gözlenmiştir.

 

Solak Çocuklar sağ elini kullanan çocuklar kadar iyi yazabilir, çizebilir.

Solaklık kötü bir alışkanlık değil, beynin sağ yarısının motor baskınlığının ifadesidir.

Pedagog Ayşe Özenç

Çiçekli Bahçe Anaokulu Kurucu Müdürü
www.ciceklibahce.net

Cevapla