Duyurular

İstanbul’da Çocukla Gidilecek Yerler- Rahmi Koç Müzesi

7.637 kişi okudu.

Image and video hosting by TinyPic
En çok hangi müzeye gittiniz? diye sorarsanız Cevabı: Rahmi Koç Müzesi. Neden diye sorarsanız, bence çocuklar için dünyadaki en güzel ve faydalı müzelerden biri derim. Değişik ülkelerde pek çok müze gezdim ama burası hala beni etkiliyor. Üç çocuğum da burayı çok seviyor. Alper zaten buraya o kadar çok gitmiştir ki burada rehber olarak çalışabilir 🙂

Müzede her türlü ulaşım aracıyla ilgili bilgi ve obje var. Erkek çocuklar için biraz daha cazip bir müze ama kız çocuklar için de çok eğlenceli ve eğitici olduğunu düşünüyorum. Koç Üniversitesi mezunu olduğum ve eşim de Koç üniversitesi’nde çalıştığı için burayı bizim müze olarak görüyorum.

Image and video hosting by TinyPic

Rahmi M. Koç Müzesi, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerinin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesine adanmış, kar amacı gütmeyen özel bir kurum.

Image and video hosting by TinyPic

 

Müzenin içinde bir cafe ve Halat Restaurant var ama biz en çok Haliç’te demirlemiş Fenerbahçe vapurunda birşeyler atıştırmayı seviyoruz. Burada genellikle tost tarzı şeyler var. çeşitler çok sınırlı. Yine de vapurda yemek çocukların hoşuna gidiyor. Halat Restaurant’ta yemekler harika ama fiyatlar gerçekten çok yüksek ve çocuklara uygun pek birşey yok. Burada genellikle iş yemekleri yeniyor. Cafelerde de patlamış mısır ve sandviç bulabilirsiniz. Bence yemek opsiyonları geliştirilmeli ve daha sağlıklı seçenekler sunulmalı. Eskiden vapurda köfte gibi çocuklara uygun yemekler vardı ama kaldırdılar. Umarım yeniden böyle çocuklara uygun yemekler sunarlar.

Açık hava alanında değişik dükkanları görebilirler. Demirci, eczane, ayakkabı tamircisi, saatçi. O alandaki örnek arabaya binip resim çektirmeyi unutmayın.

Image and video hosting by TinyPic

Müzede her yaş grubu için çok güzel atölyeler ve eğitimler oluyor. Bunlar hakkında bilgiyi internet sitelerinden bulabilirsiniz. Mutlaka katılın.

Image and video hosting by TinyPic

 

Müzede yapılacak çok şey var ama erken giderseniz hepsini bir günde yapabilirsiniz.

TCG Uluçalireis’ Denizaltısını gezebilirsiniz. 6-12 yaş arası çocuklar refakatçiyle gezebiliyorlar. Klostrofobisi, kalp rahatsızlığı ve astımı olan ziyaretçilere önerilmemektedir. Denizaltında rampalar ve asansör olmadığından, engelli ziyaretine uygun değildir.

Fenerbahçe Vapurunu mutlaka gezin. Çocuklar buraya bayılıyor. burada yemek de yiyebilirsiniz.

Image and video hosting by TinyPic
Keşif Küresi‘nde Film Gösterimleri sadece haftasonları gerçekleşmektedir ve belirli saatlerdedir.

Müzenin bahçesinde gerçek bir uçak var, çocuklar oraya tırmanıp uçağın içini gezmeyi çok seviyorlar. Bahçesindeki uçağa çıkın ve içini gezin

Image and video hosting by TinyPic
Bahar ve yaz aylarında havanın müsade etmesi halinde Rosalie Buharlı Römorkör  ile Haliç Turu yapabilirsiniz. Bu gerçekten harika oluyor.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic
Nostaljik Demiryolu Seferi Haftasonları, Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç boyunca kısa bir gezi yapılmaktadır. Ücretsiz olarak binilen tren seferleri için bilet gişesinde rezervasyon yaptırın.
Image and video hosting by TinyPic
Müzenin iki bölümü var, birisi bilet gişesinin de olduğu bölüm diğeri de sokağın karşısındaki dönemsel sergilerin de olduğu ikinci bölüm. İki bölümü de görmenizi tavsiye ederim.
Image and video hosting by TinyPic
Müzenin ana binasının üst katındaki çocuk bölümünü mutlaka gezin. Burada çocuklar değişik oyunlar oynuyor ve dünyanın en önemli mucitlerini ve bilim adamlarını tanıyorlar. Kocaman bir balonun içinde olmanın keyfine de varıyorlar. Atatürk bölümünü de keşfetmeyi unutmayın.

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic

Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Salı-Pazar günleri arasında aşağıdaki saatlerde açıktır:

Salı – Cuma Günleri
10:00 – 17:00

Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
10:00-18:00 (1 Ekim – 31 Mart)
10:00-20:00 (1 Nisan – 30 Eylül)

Özel Günler

Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

Ücretler
Giriş
Yetişkin: 12.5 tl.
Öğrenci:  6 tl.
Denizaltı
Yetişkin: 7 tl.
Öğrenci:  5 tl.
Keşif Küresi
Yetişkin: 2 tl.
Öğrenci:  2 tl.

Müzekart+ Avantajı
Müzekart+ sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.

Kolaylıklar

Müze’nin tüm kapalı alanlarında rampalar ve asansörler mevcuttur; bebek arabası veya tekerlekli sandalye ile gezilebilmektedir. (Uçak, denizaltı ve trenler gibi bazı dış mekan objeleri haricinde)

Bebek alt değiştirme ünitesi giriş yakınındaki tuvalette bulunmaktadır.

Çocuklar için tuvalet adaptörü ve basamaklar istek üzerine temin edilebilmektedir.

Bebek arabalarını ve tekerlekli sandalyeler ücretsiz olarak bilet gişesinden temin edilebilmektedir.

Hasköy Cad. No: 5
Hasköy 34445 – Istanbul
Türkiye

Tel: +90 212 369 66 00 pbx
 Faks: +90 212 369 66 06
 Email: info@rmk-museum.org.tr

kaynak: rmk-museum.org.tr

 

Cevapla