Duyurular

Çocuklarda Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

49.474 kişi okudu.

Bugünlerde bademcik ve geniz eti ameliyatı ile ilgili o kadar çok soru geliyor ki bu yazıyı yazmak istedim. Yaklaşık bir yıl önce ikiz kızlarım Esin ve Sevinç bir ay arayla bademcik ve geniz eti ameliyatı oldukları için bu konuda çok fazla bilgi edindim ve tecrübe kazandım.

Bu ameliyatı çocuğunuza yaptırma kararı gerçekten önemli bir karar bu nedenle lütfen sadece çocuğunuzu muayene etmiş kulak burun boğaz uzmanlarını dinleyin. Etrafınızdaki işin uzmanı olmayan kişilerin sizi yönlendirmesine izin vermeyin.

Bademcikler alınsın mı alınmasın mı? sorusu bana da çok soruluyor ama bu sorunun kesin bir cevabı yok ve ben bu cevabı verecek eğitime sahip değilim. Bu sorunun cevabı evet de olabilir hayır da. Her çocuğun sağlık ve bademcik durumu farklı oluyor. Doktorlar genellikle bir çocuk yılda 5-6 kere boğaz enfeksiyonu olunca bademciklerin alınmasını önermeye başlıyorlar. Çocuğun geniz eti nedeniyle nefes alma problemleri başlayınca da geniz etinin alınması öneriliyor. Ama dedğim  gibi bence bu önemli kararı en az 2 kulak burun boğaz doktoru çocuğunuzu görüp mutlaka alınmalı dedikten sonra ciddi olarak düşünün. Bademciklerin vücutta bağışıklıkla ilgili önemli görevleri var ve genellikle 4 yaşından önce alınmasını pek tavsiye etmiyorlar. Hiç alınmamalı diyen doktorlar da var. Geniz eti de bazen yeniden büyüyebiliyormuş. Bunlar gerçekler ama eğer çocuğunuzun hayat kalitesi çok düşmüşse ve birden fazla doktor kesinlikle alınmalı diyorsa bence ameliyatın çok faydaları da var.

Esin ve Sevinç özellikle de 3,5 yaşında kreşe başladıklarından beri çok sık Beta oluyorlardı. 3 doktor bademciklerinin şeklinin beta mikrobunun yerleşmesine çok müsait olduğunu söylemişti. Ekim’de ve Aralık’ta Sevinç Beta mikrobu nedeniyle çok yükselen ateş nedeniyle havale geçirince çocuk doktorumuz, nöroloğumuz ve kulak burun boğaz doktorumuz Sevinç’in bademcik ve geniz etinin alınmasına karar verdiler. Esin’in şikayetleri farklıydı. O da sık Beta oluyordu ama ayrıca geniz eti çok büyüktü ve bu nefes almasını engelliyordu. Ağzı açık uyuyordu, iştahı çok azalmıştı, çok horluyordu, tüm gece dönüp duruyordu ve ağzı kokuyordu. Yaşam kalitesi çok düşmüştü.
Image and video hosting by TinyPic
Kızların bademcik ve geniz eti ameliyatını eşimin de burun konka ameliyatını 2 yıl once yapan ve rahat nefes almasını sağlayan Acıbadem Maslak Hastanesi doktoru Prof. Hasan Tanyeri yaptı. Eşim kendisine çok güvendiği ve çok tecrübeli bir doktor olduğu için onu seçtik ve iyi ki de seçmişiz. Kızlarım emin ellerdeydi.

Image and video hosting by TinyPic

 

Sizlere ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra iki çocuğumla yaşadıklarımı ayrıntılı olarak anlatacağım. Belki sizlere faydası olur.

Öncelikle br gece kalacağınız hastanede çocuğunuzu oyalamak için birkaç yeni oyuncak, kağıt, yeni boyalar ve 3-4 tane çocuk dergisi almanızı tavsiye ediyorum. İçinden ufak tefek oyuncak çıkan dergilerden tercih edersiniz. Hepsini birden ona vermeyin. “Anne ağrıyor” dedikçe yeni bir dergi ve içinden çıkan minik oyuncağı çıkarırsınız.

Image and video hosting by TinyPic
Ayrıca yanınıza çocuğunuzun sevdiği yorganını ve uyku oyuncağını da almanızı tavsiye ederim. Ağrısı varken bu uyumasına yardımcı olacaktır. Yanınıza yüzde yüz meyve suyu veya taze sıkılmış meyve suyu da alın çünkü ameliyattan sonra bir süre meyve suyu içiriyorlar ve bazı hastanelerde içinde glikoz şurubu olan meyve sularıyla karşılaşabilirsiniz. Unutmayın portakal suyu ve kırmızı meyve suları yasak. Ben yanımda 4-5 tane minik yüzde yüz elma suyu götürdüm. Tabii ki taze sıkılmışı daha sağlıklı ama hastanede bunu saklamak ve bulmak çok zor.

Ameliyattan bir gün önce hastaneye gidiyorsunuz ve çocuğunuzun kanını alıyorlar, bazı testler yapıyorlar. Ameliyata ve anesteziye uygun durumda olup olmadığına karar veriyorlar. Hasta gibiyse de ameliyat erteleniyor. Geceyarısından sonra hiçbirşey yememesi ve içmemesi gerekiyor.

Sabah genellikle hastaneye erkenden gidiyorsunuz. Biraz bekledikten sonra çocuğunuzu soyuyorsunuz ve ameliyat kıyafeti giydiriyorlar. Sonra hafif mayhoşluk veren şurubu içiriyorlar. Şurup 20-30 dakika içinde etkisini gösteriyor. Sevinçle resimlere bakıyorduk. Herkesi iki tane görüyordu. Esin’de bu olmadı. Bu bekleme sürelerinde tabletle oynadılar oyalandılar. Otuz dakika içinde uyur gibi bir hale geldiler ve damar yolları açıldı serum takıldı. Sizin bu süreçte her ne kadar içiniz çocuğunuz ilk defa ameliyat olacağı ve anestezi alacağı için kıpır kıpır olsa da endişeli olsanız da lütfen rahatlamaya ve mutlu olmaya çalışın. Aksi taktirde gerginliğiniz çocuğunuza yansır ve o da “demek ki endişelenecek birşeyler var” diye düşünür. İnanın bu çok basit ve inanılmaz sık yapılan bir ameliyat ve birşeylerin ters gitme olasılığı çok çok düşük. 

Sonra çocuğunuzu içeri alıyorlar ve tabii herkeste dualar hızlanıyor 🙂

Image and video hosting by TinyPic

 

Ameliyat çok kısa sürüyor 30-45 dakikada bitiyor genellikle ve çocuğunuz ayılma yerine geliyor. Ben hemşireye ayılırken mutlaka yanında olmak istediğimi belirttim ve monitorlardan kontrol edip onlar ayılma yerine gelirken hemen oraya gittim. O zaman sizi yanında görmesi çok önemli. Ağrıyla uyanabiliyorlar ve yanlız olurlarsa üzülüyorlar. Onları ısıtıcılı yorgan altında tutuyorlar ayılma yerinde. Her çocuk farklı oluyor. Sevinç ameliyattan sonra hemen uyanmadı 2 saat kadar uyudu ve sanırım bu çok iyi oldu.

Image and video hosting by TinyPic
Uyandığında sanki hiçbirşey olmamış gibiydi. hemen resim yapmak istedi ve yaptı. Sadece ağzının kenarında azıcık kan vardı yoksa ameliyat olduğuna kimse inanmazdı.  Esin ise hemen uyandı ve sanırım bu nedenle ağrısı vardı ve ağlıyordu. Hemen yanına yattım ve ona sıkı sıkı sarıldım başını okşadım sakinleştirdim. Esin’in ayılışı daha zordu ve ona belli etmeden içime içime ağladım. Evladını acı çekerken görmek çok zor.
Image and video hosting by TinyPic
İyice ayıldıklarında odamıza çıktık ve oradan sonrası daha kolay oldu. Hemen değişik dergileri ve içindeki minik oyuncakları çıkardım tek tek. Üç saat içinde dondurması geldi. Dondurma gerçekten çok faydalı oluyor. Ameliyat olan yeri dondurduğu için ağrıyı geçiriyor. Sevinç dondurmayı çok sevdiği için çok mutlu oldu ve bu süreci daha kolay atlattı. Esin tatlı hiç sevmez o nedenle dondurma fazla yemedi ve daha çok ağrısı oldu. Eğer hastane katkı maddeli ve glikoz şuruplu dondurma getirirse ve yakında varsa Lera Fresca marka dondurma bulursanız onu alıp verebilirsiniz. Bunlarda katkı maddesi olmuyor. Biraz pahalı bir ürün ama değer bence zaten azıcık yiyecek. Daha sonra meyve suyu da getiriyorlar. Eğer hastane glikoz şuruplu meyve suyu getirirse siz yanınızda getirdiğiniz yüzde yüz elma suyunu verirsiniz. Unutmayın portakal suyu ve kırmızı meyve suyu yasak. Sanırım kanama ile karışmasın diye kırmızı meyve suyu yasak.  Çorba, süt ve komposto da geliyor.

Image and video hosting by TinyPic
Bademcik ameliyatından sonraki tonsillit diyeti ve dikkat edilmesi gerekenler

1. gün: soğuk komposto, dondurma, süt, meyve suyu

2. gün bunlara ilave oda sıcaklığında yoğurt, ayran, muhallebi, puding

3-4 gün: yumuşak gıdalar, püre, rafadan yumurta, makarna hepsi soğuk veya oda sıcaklığında

5. günden itibaren sert ve tahriş edici ve sıcak olmayan normal beslenmeye geçebilir. Bu durum 10 gün sürecek.

 

İlk 7 gün

Sıcak ve asitli ürünler yasak (portakal suyu, limon suyu, kola)

Çikolata ve çikolatalı ürün yasak

Pipet kullanmayın

Bol sıvı alın

Kırmızı renkte gıda yasak

Acı ve baharat yasak

Ekmek kenarı, galeta, sert köfte gibi sert ve katı gıdalardan uzak durun

 

Ameliyat sonrası sesin kısılması ve genizden gelmesi normal dedi doktor ama ikisinde de olmadı. Normal sesleriyle konuştular. Ateşleri 1 derece kadar yükselebilr dediler ama hiç yükselmedi. Bol sıvı almaları faydalı oldu. Eğer ateş bol sıvı almasına rağmen yüksek kalırsa enfeksiyon olabilir doktorunuza danışın.

Çocuklar ameliyattan sonra 3 gün evden çıkmamalıymış. Bir hafta sonra okula gidebilir dediler. On gün spor yapmasın dediler. Bademciklerin alındığı yerde beyaz gri gibi bir zar olabilir 2 hafta içinde kaybolur. Nefesleri de kısa bir süre koktu. Ameliyattan sonra az kanama olabilir dediler ama hiç kanama olmadı. Kırmızı kan ve kusma olursa hemen doktorunuzu arayın.

İkisinde de ilk 3 gün çok rahat geçti. Üçüncü gece ağlayarak uyandılar sanırım yara kabuk bağladı ve yutkunmakta zorluk çektiler ve ağrı oldu. İlaç verdim ağrı kesici doktora danışıp ama bazen ağızlarını açmadılar ona bile. Üçüncü gece Sevinç gece 2’de ağlayarak uyandı ve sadece dondurma için ağzını açtı. Ne yapalım gece 2’de dondurma yedi o da orayı dondurdu ve rahatladı uyudu. Üçüncü günden 5. güne kadar zor geçti ama ondan sonra zorluk olmadı. Bir hafta içinde birşey kalmadı. Ameliyattan 10 gün sonra herşey bitmişti normal hayatımıza döndük.

Peki ameliyat işe yaradı mı?

Bence ameliyat işe yaradı Esin hemen çok rahat uyumaya başladı. Ameliyattan 2 gün sonra bile ne kadar rahatladığını farkettik eşimle ve çok şaşırdık. Ağzı açık uyumayı, horlamayı, yatakta dönmeyi bıraktı. Demek ki kızım nefes alamadığı için tüm gece dönüyormuş. İkisi de o kış pek hasta ve Beta olmadılar Sevinç 1 yıla yakın havale geçirmedi. Bizim için doğru bir karardı ama tabii dediğim gibi her çocuk farklı ve sizi özendirmek istemem. Doktorunuzla karar verin. Gereksiz yere bademciklerin ve geniz etinin alınması da güzel olmaz. Alper’in alınmadı mesela.

Tüm ameliyat olacaklara şimdiden geçmiş olsun diyorum. Doktorumuza ve hastanedeki tatlı hemşirelerimize de çok teşekkür ediyorum.

İşte beklenen an -dondurma bademcik aldırmanin çocuklar için tek güzel yanı

Image and video hosting by TinyPic

 

Yazıdaki bazı bilgileri ameliyattan sonra bize Acıbadem Hastanesinde verilen bilgilendirme dosyasından aldım.

5 yorum

  1. Petek İrem USTA

    Çocukluğumda bademciklerimden dolayı sürekli ateşim çıkıyormuş, doktor 6 yaşında ameliyata hazır olur alalım demiş fakat annem ve babam kıyamamış. Sonra bir sabah bacaklarımda müthiş bir yanma ve ağrıyla uyandım sanırım 7 8 yaşlarındaydım. Yürüyemiyordum ve çok canım yanıyordu. Annem gözyaşları içinde beni hastaneye götürdü. İltihaplı romatizma olduğumu öğrendik yıllarca penadur vuruldum ve bademciklerim acil alındı. Sürekli iltihaplı olan bademcikler yeni bir hastalığa neden olmuştu. Bunu doktorları dinlemenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için anlatmak istedim. NOT: Şuan 27 haftalık hamileyim ve hassas anne 🙂 olma yolunda baya emin adımlarla ilerliyorum.

  2. Merhaba, doktoru webde arattığımda eklediğiniz resimdekinden çok farklı bir doktor çıkıyor 🙂 emin olmak için tekrar doktorun adını iletebilir misiniz? bende 3 yaşındaki oğlumu ameliyat ettirmek istiyorum. Teşekkürler.

  3. Benim oğlum 4 yaşında bademcik genizeti ve kulağa tup takım ameliyatını oldu. Biz hiç sorun yaşamadik. Ağlamas,i ağrıyor demesi allahima çok şükür olmadı. Cok rahat uyandi. Şuan 6 yaşında ve kulakta tekrar sıvı birikimi oluştu ve tekrar tüp takılacak. Bünye yeniliyirmus. Cocugunun bu tür sorunları yaşaması çok kötü…

Cevapla