Duyurular

Sosyal Sorumluluk: Koç Üniversitesi Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi İstinye’de açıldı

4.134 kişi okudu.

acdem

 

Koç Üniversitesi Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi İstinye’de açıldı. Gerçekten inanılmaz bir hizmet ve umarım Türkiye’nin her yerinde bu merkezlerden açılır. Gerçekten inanılmaz güzel bir hizmet. Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyeleri; Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından planlanan, Sarıyer Belediyesi ve Boğaziçi Engelliler Derneği İşbirliği’yle yürütülecek olan Koç Üniversitesi Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) engelli çocuklara onların anne ve kardeşlerine bakım ve danışmanlık hizmeti vererek onların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

 

 

Destek merkezinin 60 çocuk kapasitesi var ve bu destek engelli çocukların, onların kardeşlerinin ve ailelerinin hayatını kolaylaştıracak. Özellikle engelli çocukların engelli olmayan kardeşlerine de destek olacak olmaları beni çok mutlu etti. Onların hayatları da zor ve onlara da yardımcı olmaları çok güzel.  Engelli çocuklar haftanın 4 günü (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe) evlerinden alınacak ve merkeze gelecekler burada tüm bakımları ve eğitimleri yapılacak daha sonra evlerine bırakılacaklar. Cuma günleri de merkezde annelere yönelik seminerler ve aktiviteler olacak.

 

022

 

Amaç, Annelerin yükünü azaltmak ve engelli çocuk ve kardeşlerine destek olmak. Merkezde müdür, psikolog, uğraşı terapisti, destek elemanı ve 10 bakıcı çalışıyor. Bu merkezde çocukların tüm özbakımı yapılacak ve iyi vakit geçirmeleri için etkinlikler planlanacaktır.  Burası annelerin çocuklarını güvenle bırakıp kendine zaman ayırabilecekleri bir merkez olacak. Ayrıca merkezde, engelli çocuk anneleri ve sağlıklı kardeşlerine yönelik danışmanlık ve psikososyal destek hizmetleri de verilecektir. Annelere stresle başetme, iletişim gibi eğitimler, psikologla görüşme, kahvaltı, piknik gibi sosyal aktiviteler planlanacak.

Projeyi geliştiren ekibin üyeleri ve merkezin müdürü ile uzun uzun konuşma imkanı buldum ve harika bir yer olacağına eminim. Bir aile gibi hep beraber zevkle çalışıyorlar ve burayı inanılmaz benimsemişler. Ben de bu harika ekibe elimden geldiğince destek olacağım, şimdiden birlikte yapabileceğimiz projeleri konuşmaya başladık.

 

028

 

Projeyi geliştiren Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyelerini; ( prof. Lale Büyükgönenç, Prof.  Ayşe Ferda Ocakçı, Öğr. Gör. Tuba Şengül), Boğaziçi Engelliler Derneği’ni, İSTKA’yı, ve projeye destek veren tüm kuruluşları özellikle de mezunu olduğum Koç Üniversitesi’ni ve Sarıyer belediyesi’ni tebrik ediyorum. Umarım bu merkez örnek olur ve tüm semtlerde böyle merkezler açılır. Merkez hakkında ayrıntılı bilgi sitelerinde. ecadem.org

Address: NURİ PAŞA CADDESİ NO:3 İSTİNYE / SARIYER – İSTANBUL

Telefon: 0 212 123 12 12

Mail: info@Ecadem.org

Cevapla