Duyurular

Konuk Yazar: Nihan Kınay Annelik

3.602 kişi okudu.

 

Annelik hiç bitmeyen bir mesai .Bebeğiniz içinize düştüğü andan itibaren başlayan ve yaşamınız boyunca devam eden bir mesai. O minik daha karnınızda küçücük bir noktayken ondan başka bir şey düşünemez olursunuz. Saçının teline zarar gelse sizin ciğeriniz yanar. Canımın içi O’dur artık.

Annelik böyle yüce bir duyguyken, harika bir hamilelik geçirmiş olsanız bile ilk günler en zor zamanlardır. Herkesin başından geçermiş, boğulacak gibi olursunuz. Çalışan anne veya çalışmayan anne olmak bunu değiştirmiyor, herkesin ortak sorunu aynı “kendime ayıracak zaman bulamıyorum”.

Çünkü artık hiçbir zaman gerçek anlamda yalnız olamazsınız. Zamanla bu tempoya alışırsınız ve bu duygunun aslında kötü değil çok keyifli olduğunun farkına varırsınız. Ama gerçek şudur ki bir bebek sahibiyseniz hayatınız artık asla eskisi gibi olmaz boyut değiştirmiştir.

 

 

Ömer Çağan neredeyse bir yaşında. Benim için en zor günler artık geride kaldı belki ama bebeğim büyürken benim öğrendiklerimde çok fazla.

Öncelikle yeni hayatımıza alışmaya çalışırken rahatlamamız gerekiyor. eviniz artık eski düzenine uzun yıllar geri dönmeyecek. Boşverin dönmesin. Düzen ve temizlik evet önemlidir ancak bebeğiniz varsa çokta önemli değildir. Çocuklu evlerde ev toplanırken hemen ardından dağılır.

Bebeğinizle eve kapanmayın. Günler böyle durumda çok çok zor geçer. Temiz hava hem bebeğinize hem size iyi gelir ayrıca dışarıda zaman daha kolay geçer

Eskiden olsa her hafta sonu bir yerlere giderdik, ya da evde saatlerce bir sürü film izler birkaç kadeh bir şey içerdik. Şimdi bunu yapamıyoruz ama evimizden aksiyon da eksik olmuyor. Onun her yeni hareketi coşkuyla karşılanıyor. Bebeğinizi uyuttuktan sonra eşinizle 2 saat baş başa zaman yaratın aradaki heyecan yok olmasın.

Bebeğiniz büyürken aslında sizde yeniden büyüyorsunuz. Onunla birlikte sizde gelişiyorsunuz. Bazen kendinizi sıkılmış bunalmış hissedebilirsiniz. Bunlarda normal duygulardır. Hayatınızda tüm bunlar olurken siz ;

15 dakikalık uykuyla şarj olmayı öğrenirsiniz.

Evi sırtınızda taşımaya alışmışsınızdır.

5 dakikada bulaşık makinasını doldurup temizleri 10 dakikada yerleştirmeyi başarırsınız.

Çay ve kahvenizi soğuk içmeye alışmışsınızdır.

Bebeğinizin yemeğini yaparken karnınızı doyuracak kadar da pratikleşirsiniz.

 

 

Hayatınıza baktığınız da aslında hep koştuğunuzu farkedersiniz. Kucağınızda bir minik gözlerini gözlerinize dikmiş bir eliyle sizi severken bir yandan da karnını doyuran bir mucize. Anne olmak bir evladı sevmek ne yüce bir şey.

Oğlum hayatıma girdiği andan itibaren dünyamı değiştirdi. Daha sabırlı olmayı öğrendim bir kere ve hiç olmadığım kadar güçlüyüm.  İstiyorum ki bebeğimin o kocaman gülümsemesi hep yüzünde olsun, o hep mutlu olsun. Hayat onun karşısına hep iyi insanları çıkarsın , şansı hep açık olsun. Annemin benim için ettiği duaları şimdi ben oğlum için ediyorum. Annelik böyle yoğun , sonsuz bir sevgi.

Hatalarım vardır elbet ama iyi bir anneyim ben. Bebekler annelerini seçermiş derler. Ömer Çağan beni anne olarak seçtiği için her gün teşekkür ediyorum O’na… İyi ki var.

Anlatamıyorsun, kelimelere dökemiyorsun anneliği. Bu yazıyı yazarken bile heyecanlanıyorum, kalbim pırpır. İyi ki hayatımdasın oğlum, iyi ki gelmişsin. Bunca yıllık yaşantımda şu son bir senede sayende öyle güzel şeyler oldu ki, tüm zorluklar bunca güzelliğin gölgesinde kaybolup gidiyor.

 Nihan Kınay

facebook.com / nihanvebebegi

twitter.com /nihantopal

instagram.com /nihanvebebegi1

nihankinay39@gmail.com

http://nihanvebebegi.blogspot.com.tr

 

Yorum yok

  1. Merhabalar öncelikle.yazınızı okurken yalnız olmadığımı anladım ve biraz olsun içime su serptinz.çünkü benimde 9 aylık bir oğlum var.ve yurtdışında yalıyorum.yalnızım burada ailem yok yanımda.ve oğlum çokzor bir bebek.bende sizin gibi çok zorlanıyorum.ama bir kere olsun onu doğurduğum için pişmanlık duymuyorum.yazınız için teşekkürler

Cevapla