Duyurular

Kıyma Makinesi ile Salça ve Sos Yapımı

24.723 kişi okudu.

Son 5 yıldır kendi domates sosumu yapıyorum. Şimdiye kadar domatesleri önce rondodan geçiriyordum sonra kaynatıp cam kavanozlarda konserve yapıyordum. Tüm kış bu lezzetli ve sağlıklı domateslerle yemeklerime tat katıyorum ve hormonlu domatesleri evime sokmuyorum. Domates sosumun tarifi burada.

Bir arkadaşım domates sosunu kıyma makinesinde yaptığından bahsedince, bu sefer Profilo GurmeMax Kıyma Makinesi ile domates sosumu yapmayı denemeye karar verdim.  Üç kuzum da bana yardım etti biber-domates sosumu  yaparken. Tabii kıyma makinesinin düğmesine basmak, domatesleri biberleri aparatla içeri itmek çok hoşlarına gitti.  Biz bu kıyma makinesini çok beğendik, kullanımı bir çocuğun bile kullanabileceği kadar kolay ve eğlenceli (tabii ki bir büyük gözetiminde ve çok yakınında durarak. Çocuğunuzun da söz dinleyen, sorumluluk sahibi bir çocuk olduğunu varsayarsak).

Önce Profilo GurmeMax Kıyma Makinesinin nasıl kıyma yaptığını denemeye karar verdim. Şimdiye kadar kıymayı hazır alıyordum ama içim pek rahat değildi çünkü son zamanlarda etleri yıkamadan kıyma haline getirdiklerini düşünmek beni rahatsız etmeye başlamıştı. Sonuçta ben aldığım parça etleri önce yıkıyorum sonra kuruluyorum öyle yemeğe katıyorum ama kıymayı yıkamıyoruz tabii.  Biliyorum bazıları eti yıkamaz ama yıkayınca çıkan su gerçekten pek iç açıcı değil. Bir de kıymayı kasapta çektirince sizden önceki müşterinin hangi kalitede kıymayı aldığı çok önemli. Sizden önceki müşteri en ucuz kıymayı aldıysa siz en pahalı yağsız etten kıyma çektirseniz de kıymanızda yağlı ucuz kıymadan olacaktır. Bundan sonra istediğim kalitede eti alacağım, mis gibi yıkayacağım, kurulayacağım ve istediğim zaman kıyma haline getireceğim.  Kıymayı fazla bekletmemek gerekiyor çünkü içinde daha çabuk bakteri üreyebiliyor. Marketten eve getirirken bile riskli. Profilo GurmeMax Kıyma Makinesinin motoru 1900 Watt olduğu için benzerlerinden daha güçlü bir kıyma makinesi ve yağlı etleri bile rahatlıkla çekiyor.

 

İşte ilk kıyma yapma deneyimim. İnsana bir kendine güven geliyor 🙂

 

Tabii ki bu makineyi sadece kıyma yapmak için kullanmayacağım. İnanılmaz çok şey yapabiliyorsunuz bununla. Farklı aksesuarlarıyla, toz şekerden pudra şekeri, çekirdek kahveden toz kahve, biberden pul biber yapabilir, sebze meyve doğrayıp rendeleyebilirsiniz. Biz bir de buna domates salçası ve sosu yapmayı ekledik. Biraz önce youtube’da birinin bu makineyle durum buğdayından irmik ve un yapmasını izledim ve en kısa zamanda onu da deneyeceğim. Zaten herşeyi kendim yapmayı seviyorum iyice Hassas Anne olmam yakındır 🙂

Makine çalışmaya başlayınca tabii ki evdeki 3 kuzu hemen yanıma geldiler ve onlar da yapmak istediler.  Onlara önce nasıl yapacaklarını makine çalışmıyorken gösterdim ve içinde dönen bir kısım olduğunu kesinlikle parmaklarını içeriye koymamaları gerektiğini anlattım. Zaten o bölüm çok uzun ve öyle bir kaza olması imkansız gibi birşey. Tabii ki yine de çocuklar hiçbir zaman yanlız başına kullanmamalı ve siz çok yakın mesafede ve dikkatli olmalısınız.  Dikkatli olduktan sonra böyle şeylerde yardım etmek çocukların özgüvenini geliştirir ve sizinle geçirdikleri bu zaman onlar için faydalıdır. Bu makine de çocukların bile kullanabileceği kadar kullanımı kolay ve eğlenceli bir alet.

 

Önce organik biber ve domatesleri sirkeli suda 7 dk. beklettim ve iyice yıkadım. Biberlerin içini çıkardım, domatesleri ve biberleri kestim. Sonra da çocuklarla birlikte hepsini makineden geçirdik. Aslında isterseniz böyle buzdolabı poşetlerine veya buz yapma poşetlerne doldurup dondurucuya da atabilirsiniz. Ama bence biraz pişince daha lezzetli oluyor. ben biraz kaynattım içine himalaya kaya tuzu ve sızma zeytinyağı da koydum. Sıcak sıcak cam kazanozlara döktüm ve ağzını kaynattığım yeni kapaklarla kapattım. Tadına da baktım çok lezizdi.

İşte kızım Esin’le domates sosu yapışımız

 

Profilo Gurmemax Kıyma makinesi yeni bir ürün, Profilo’nun internet sitesinden Profilo GurmeMax Kıyma Makinesi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Çok komik bir reklam filmi var buradan izleyebilirsiniz.

‪#‎ProfiloKüçükEvAletleri‬‪#‎hassasannedeniyor‬ ‪#‎hassasanneöneriyor‬

2 yorum

  1. türkizin annesi

    Sevgili Hassas Anne
    Rahmetli anneannem bu tarz bir makinenin en eski versiyonuyla sizin gibi pek çok şey yapardı. Bunlardan birini size tavsiye etmek isterim. Kuruttuğu naneleri makinenin en ince süzgecini kullanarak çektiğinde Türk kahvesi gibi nane çekilmiş olurdu. Eleyip tekrar çektiğini de hatırlıyorum. Özellikle çorbalara o kadar güzel bir yeşil renk verirdi ki… Annem de şu an bunu küçük kahve makinesiyle yapıyor. Nane bu şekilde tüketilince hem daha bereketli oluyor hem de çok canlı bir yeşil olduğu için görüntü çok güzel oluyor.

Cevapla