Duyurular

HT Hayat Aile Okulu 'Eyvah Çocuğum Yemek Yemiyor' Semineri

7.297 kişi okudu.

 

Sevgili Damla Çeliktaban‘ın davetiyle HTHayat Aile Okulu kapsamında ‘Eyvah Çocuğum Yemek Yemiyor’ Seminerindeydim. Kendi çocuklarımda yavaş yemek dışında bir sorun yaşamasam da Hassas Anneler için bu seminere gitmek istedim. Çok şükür çocuklarım özellikle otları ve sebzeleri severler ve sorunsuz yerler. Küçük yaşlardan beri de kendileri yiyorlar. Ben o gün yemekte ne varsa onu koyuyorum önlerine ve yemek ya da yememek kendi kararları ama alternatif sunmuyorum ve yemeğini yemeyen yemekten sonra meyve veya kuruyemiş yiyemiyor. (yemeğini yemediğine göre karnı tok diye bir mantığım var) Şimdiye kadar kimse aç kalmadı. Mırın kırın edilse bile dönüp dolaşıp oturdular ve yemeklerini yediler. Benimkiler sadece biraz yavaş yerler ama belki de sağlıklısı budur 🙂

Uzman Psikolog Iraz Toros Suman ve mutfak şefi Yelda Onan çocuğumuzu nasıl doğru besleyeceğimizi anlattılar. Sizinle notlarımı paylaşıyorum:

 

 

Önce Uzman Psikolog Iraz Toros Suman konuştu ve anlattıklarını çok faydalı buldum. Ben de bunları uyguladım ve çok faydasını gördüm:

Her koşulda öncelikle çocuğunuza saygı duyun. Sizin istediğiniz kadar değil kendi istediği kadar yemesine izin verin. hatta yaşı uygunsa kendi tabağına kendi koysun. Güç savaşına girmeyin. Çocuğunuzu zorlamayın. Yemek konusunu bir eğlence haline getirmesine ve dikkat çekmek için kullanmasına izin vermeyin. Sizin bu konuyu hayatın merkezi haline getirdiğinizi anlarsa bunu oyun haline getirebilir ve ilginizi çekmek için bunu kullanabilir. En yoğun ilgiyi yemek saatinde alıyorsa bu mesele bitmez…

Beslenme alışkanlıkları bebeklikte başlıyor. Bebek her ağladığında “bu çocuk aç” telkini geliyor… Ama her ağlama açlık ağlaması değil. Cocuk sadece yasamak için yiyor, biz erişkinler yemeyi sosyalleşme, duygusal tatmin için kullanıyoruz. Çocuğunuz ihtiyacından fazla yemeyerek kendini koruyor ve doğru olanı yapıyor.

Bir şey izlerken yemek yedirilen cocuk hipnotize halde olduğu için ilişki kalmaz, ne yediğini, ne doyduğunu anlar.

Rüşvet vermeyin, şantaj yapmayın. Yemezsen parka gidemezsin, yemezsen dondurma yiyemezsin gibi.

Genellikle Anneler çocuklarının tüketebileceklerinden fazla yemelerini istiyor, iştahsızlık tanımını yeniden düşünmek gerek. Hastalandıklarında yememeleri normaldir.

Ek gıdaya geçişten itibaren eline kaşık verin. 1 yaşından itibaren kendi kendine yeme çalışmaları yapsın. Etrafın kirlenmesini umursamayın.

Kendiniz yemeyeceğiniz şeyi bebeğinize yedirmeye çalışmayın, bebeklerin de damak tadı var. Kahvaltı bulamacları estetik değil ve cocuk estetik olmayanı yemek istemez

Cocuklar bir besini sevmeyi öğrenmeden önce onu 5 kez tatma ihtiyacı duyarlar.

Alternatif yemek yapmayın. Buzluktaki köfteler, dolaptaki makarnalar her yenmeyen yemekte ortaya çıkmasın. Yemek neyse o yenecek, yemiyor diye yemeyi sevdiği şeyler hemen yapılmayacak.

 

 

Ana yemekleri mutlaka bir yetişkinle tüketsinler, sizi görsünler, onlara iyi seçimlerinizle örnek olun.

Porsiyonlarınız küçük olsun, servis tabağını masaya getirin eğer isterse daha fazla alsın.

Çocuklarınıza mutfakta sorumluluklar verin, size yardım etsinler.

 

Çocuklar neden kreşte yerler evde yemezler?

Çünkü kreşte anne terörü ve zorlaması yok.

“Haydi hepimiz yemeğimizi yiyelim ki oyun oynamaya vaktimiz kalsın” gibi motivasyonlar yapabilirsiniz ama “yemeğini bitirirsen şeker tatlı veririm” gibi rüşvetler teklif etmeyin.

Daha sonra mutfak şefi Yelda Onan sözü aldı ve güzel fikirler verdi:

 

 

Ne yersek O’yuz

Üreticiden almaya çalışın. gerçek gıda yemeye dikkat edin. Paketli gıdalardan uzak durun. İçinde fazla şeker, mısır şurubu, msg var ayrıca paketlerde de alüminyum ve BPA var.  Çocuğunuzu markete götürmeyerek ve eve almayarak abur cubur sorununu büyük ölçüde çözebilirsiniz.

Haftalık yemek planıyla, yiyeceğiniz kadar iyi gıda alın seçici olun.

Herşeyi mevsiminde yeyin.

 

 

Yemeğin nasıl gözüktüğü çocuklar için çok önemli. Sebzeler şüphe ile yaklaşırlar. Başka versiyonları deneyin ve unutmayın belki bugün yiyeceği gündür! ebzeler çiğ daha çok severler. Sadelikten yanadırlar. Karışıklık seviyesini adım adım azaltın. Yemekleri ayrı servis edin. Bulamaç şeklinde vermeyin.

Yeni yemekleri yavaş yavaş az az verin. Çocuğunuza çeşitli sağlıklı yemekler sunun. farklı sunumlar deneyin. Çocuklar da bizim gibi çeşitten hoşlanırlar.

Yemek zevkli bir aktivitedir, bunu sıkıntı haline getirmeyin. Yemekle ilgili fobi yaratmayın. Kendinize de eziyet etmeyin. Sizin hisleriniz de çok önemli. Yemekten ailece keyif alın. Sorun dinleyin dertleşin. Gülün rahatlayın. Beraber deneyin.

Siz de yemek seçmeyin güzel rol model olun. Nerede yemek seçen bir çocuk varsa yakınlarda bir yerde yemek seçen bir yetişkin vardır!

Çocuklarla uzun sofraların keyfini çıkarın.

iyiyemek.org/

 

instagramda: @Damlache @zamaneannesi @fotografcianne @balyanaginhikayesi @alevozkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‪#‎hthayat‬ ‪#‎seminer‬ ‪#‎eyvahcocugumyemekyemiyor‬ #EyvahCocugumYemekYemiyor

2 yorum

  1. benim oglum hicbirsey yemiyorki onu zorlayayim ye diye ben dogdugundan beri okadar zorluk cekiyorum ki ne bir corma ne sebze ornek daha domatezin peynirin yumurtsnin yogurdun tadini bilmez birkac defa zorla verdim kustu ne yapacam bilmiyorum

  2. Şukran hn.
    Çocugunuza yemekleri koklatin. Ben köfte yemeyi ogluma bu şekilde alitirdim.

Cevapla