Duyurular

Ev Yapımı Tereyağı. Evde Nasıl Tereyağı Yapılır?

68.521 kişi okudu.

İki buçuk yıldır  güvendiğim bir sütçüden çiğ süt alıyorum ve kendi yoğurdumu bu sütten mayalıyorum. Bu sütçümüzü bulmadan önce de günlük sütten yoğurdumu mayalardım. Evde yoğurt mayalamaya 14 yıl önce Amerika’da başladım. Orada kendi damak tadımıza uygun sade yoğurt bulamayınca kendim mayalamaya başlamıştım. Orada yaşadığımız 6,5 yıl boyunca hep mayaladım.  Türkiye’ye dönünce kısa bir süre hazır yoğurt aldık ama sonra Alper doğunca yine kendi yoğurdumu mayalamaya devam ettim. Çok beğenilen ve her türlü sütten kesin tutan ev yapımı yoğurt tarifim burada.

Sütçümden aldığım sütleri kaynatınca çok güzel kalın bir tabaka kaymak oluyor. Ne yazık ki pastörize ve UHT sütlerde böyle bir kaymak elde etmek ve tereyağı yapmak imklansız. Bunları genellikle sütlaç gibi tatlıları yaparken kullanıyordum.  Bir süredir aklımda kendi tereyağımı yapmak vardı. İki aydır süt kaymaklarını buzluktaki bir kabın içinde biriktiriyorum. Bugün kendi tereyağımı yapmaya karar verdim. Öğlenden çıkardım buzluktaki kaplardan birini. İçinde yaklaşık 750 gr. süt kaymağı vardı. Buzdolabının alt gözünde buzu çözüldü.

 

 

Derin bir kaba aldım süt kaymaklarını ve 5 dk kadar mikser ile çırptım. Sonra içine 1 büyük çay bardağı sıcağa yakın ılık içme suyu koydum 5 dk daha çırptım.

 

 

Bunu iki tane 1 litrelik cam kavanoza bölüştürdüm içine de 7şer tane buz kübü attım. Bu soğuk etkisi ile yağlar ayrılacak ve tereyağımız olacak. Zaten tereyağı yapımı bu kadar basit. Süt kaymağının yağını alıyoruz ve buna tereyağı deniyor.

Kavanozların ağzını kapattım. Çocuklar ve ben bu kavanozları dinlene dinlene kuvvetlice yayık ayran yapar gibi salladık. Çocuklar çok eğlendiler. Arada da kabın içinde kalan tereyağlarını ev yapımı 7 tahıllı ekmeğimize sürüp üzerine az tuz atıp yediler.

 

 

İşte sermayeden yemenin videosu. Tereyağını hem yiyorlar hem yapıyorlar

 

30 dk kadar salladık kavanozları yayık ayran yapar gibi.  Sonra büyük karıştırma kabının üzerine ince delikli çelik süzgeci koydum. Bu süzgecin üzerine tülbent koysam daha iyi olurdu sanırım, bir daha öyle yapacağım. İki kavanozun içindekileri bunun üzerine döktüm. Sular hemen akmaya başladı. Buzlar da erimemişti tamamen. Kaşıkla karıştırdım karıştırdıkça aşağıya sular aktı. Bu sular da çok değerli bunları da atmayacağım çorba suyu yapacağım. Poğaçalara ve böreklere de katabilirsiniz. Hatta Amerika’da bunu satarlar tereyağı sütü  (buttermilk) diye.

 

 

Beş dakika böyle karıştırdım. Sonra üstüne 2 bardak buz gibi içme suyu döktüm. İçinde süt kalmaması için bu yıkamayı yapıyoruz. böylelikle tereyağımız daha çok dayanacak ve daha lezzetli olacak. Her 2 bardak su döktüğümde biraz karıştırdım ve suları akıttım. Böyle yaklaşık 8 bardak buz gibi su döktüm. Artık aşağıya akan su beyaz değil berrak su olunca su dökmeyi bıraktım. İyice karıştırdım ve suyunu tamamen akıttım. Tülbentle de sıkabilirsiniz. Suyu kalmasın içinde. Yarım tatlı kaşığı da tuz koyup karıştırdım. böylece hem tadı güzel olacak hem daha çok dayanacak. Tabii o kadar süt kaymağından  azıcık tereyağı çıktı ama en azından çocuklara kahvaltıda yedirebilirim. Tadına baktım, gerçekten çok güzel olmuş. Tabii en önemlisi doğal olması.

İşte mis gibi ev yapımı tereyağı hazır. Kuzularıma ve kuzularınıza yarasın.

 

Cevapla