Duyurular

Duyusal Oyun (Sensory Play) nedir? Erken Çocukluk Gelişiminde Neden Önemlidir? Duyusal Masa Nasıl Yapılır? Duyusal Oda Nedir?

42.650 kişi okudu.

Çocuklarım küçükken duyusal oyunlara çok önem verdim. Çevrelerini tüm duyu organlarıyla keşfetmelerini sağlamak benim için bir zevkti. Onların değişik kumaşlara ve yüzeylere dokunmalarını sağladım, ılık, sıcak soğuk kavramını öğrettim, Değişik ülkelerin müziklerini dinlettim, Renkli objelerle oynamalarını teşvik ettim. Amerika’da katıldığım ‘Erken Çocuk Gelişimi’ sertifika programında duyusal oyunların çocukların gelişimindeki önemini gördüm ve kendi çocuklarımın bundan mahrum kalmasını istemedim.

Duyusal Oyun, gelişiminde sorunlar olan veya otizmli çocuklarda tedavi amaçlı terapi olarak (Duyusal Bütünleme Terapisi ) kullanılsa da, normal gelişim gösteren çocuklarda da çok çok olumlu etkileri var. Yurtdışında ve ülkemizde bu konuda değişik atölyeler var ama annelerimiz biraz emek vererek duyusal oyunları ve masaları kendileri de hazırlayabilirler.

 

 

Duyusal Oyun, çocuğunuzun duyu organlarını uyaran tüm aktiviteleri içerir. Dokunma, koku alma, tatma, görme ve duyma Duyusal Aktiviteler ve duyusal masalar çocuklardaki keşfetme duygusunu harekete geçirir ve çocuklar oynarken, yaratırken, araştırırken ve araştırırken her açıdan gelişmelerini sağlar. Duyularını uyarmak için zaman harcadıkça çocuklar bilişsel, duygusal, fiziksel, sosyal alanda gelişiyorlar.

 

 

Ben değişik malzemeler kullanarak büyük bir duyusal masa hazırladım. Pinterest ve google görsellerde sensory yazınca karşıma binlerce resim ve fikir çıktı. Siz de böyle yapabilirsiniz veya benim yaptıklarımdan beğendiklerinizi çocuğunuzla deneyebilirsiniz. Hepsini aynı anda yapmanıza da gerek yok. Çocuğunuza bir anda bu kadar uyaran sunmak doğru da olmayabilir. Ben örnek olması için çok çeşit hazırladım. Siz mesela bir gün koku duyu masası hazırlarsınız, başka bir gün dokunma duyu masası.

 

                      Doku Duyu masası- kahve, lavanta, kekik, nane, mum, kokulu taşlar, gül suyu

 

Dokunma duyu masası – şeker, renkli objeler, makarna, ponpon, lego, bulaşık teli, pamuk, tül, zımpara, kabuk, taş, düğme

 

Duyma Duyu Masası – ziller, müzik aletleri, ses çıkaran herşey, mercimekleri, barbunyaları, pirinçleri plastik şişelere, kaplara koyun sallayın

Tat Alma Duyu masasında da değişik tatları deneyebilir- limon, gülsuyu, yoğurt, tarçın, nane, kekik, kıtır kıtır biber, 

Doğumuna girdiğim cici oğlum Ata Emir 8 aylık oldu, tam da duyusal masalarda oyun oynamaya başlama çağında. Uzun zamandır bu konu aklımdaydı ama onun konu mankenim olmasını istediğim için biraz bekledim. Önce o tanışacak duyusal masamla sonra da tanıdığım diğer 0-2 yaş bebekler. Tek tek malzemeleri eline almasını teşvik edeceğiz. Herşeyi ellemesi bizim için önemli.

 

Umarım bu yazım ve resimler size fikir verir ve siz de kendi duyusal oyunlarınızı ve masalarınızı hazırlarsınız. İnanın  çok kolay. Evinizi dolaşın, çekmeceleri açın veya pazar ya da Eminönü’ne bir bakın. Mutlaka değişik sesler çıkaran, değişik dokusu olan, değişik tadı olan, renkli renkli malzemeler bulacaksınız. google.com da veya pinterest.com da sensory table veya sensory play yazıp arama yapın karşınıza binlerce resim ve fikir çıkacak. Siz de hoşunuza gidenleri evinizde çocuklarınızla yapın.  Bu duyusal oyunların ve masaların  resmini çekerek hassasanne@gmail.com adresime gönderirseniz veya instagramda bu resimleri paylaşırken #duyusalmasa #hassasoyun hashtaglerini kullanırsanız ben de bu yaratıcı resimlerinizi instagram (@hassasanne) ve Hassasanne Facebook sayfamda paylaşacağım.

İşte bu eğlenceli ama yorucu günden güzel kareler. Çocuklarımızın gelişimi için herşeye değer. Çocuklarımız bizim zamanımızı ve emeğimizi hakediyor…

Bunlar da ‪#‎duyusalpoşet‬ iyi kalite buzdolabı poşetine (ben ikeanınkileri kullandım en kalın ve sağlam bunlardı) saç jölesi, bebek yağı, bulaşık el deterjanı veya bebek şampuanı koyun, oyuncakçılardan minik hayvanlar ve objeler alın içine koyun. Bunlara dokunmayacağı için içine istediğiniz malzemeyi koyabilirsiniz. Tabii torbayı delmeyecek şeyler olmalı. Hava kalmasın içinde iyice kapatın ağzını ve koli bandı ile kenarlarının üstünden yeniden kapatın sızdırmasın. Böylece kalıcı bir duyusal Poşetiniz olur arada oynarsınız. Değişik fikirler için mutlaka ‪#‎sensorybag‬ hashtagine bakın. Binlerce değişik duyusal poşet fikri bulacaksınız. 0-3 yaş çocukların bilişsel, duygusal, sosyal gelişimi için faydalıdır. Mama sandalyesinde o bunlarla oynasın siz yemeğinizi yapın veya beraber oynayın. Oyuncaklara tonla para vermeden kendiniz de yapabilirsiniz.

 

 

 

Değişik ısıları hissetmesi de çok önemli. Bir kaba buz kalıpları koyun, diğerine sıcağa yakın su, diğerine oda sıcaklığında su.  Etraf ıslanacak 🙂

 

 

Biraz dağıldık ama değdi bence

 

 

 

 

                                Ayakları da unutmuyoruz tabii ki. Bebek şampuanı ve parmak boyası kullanabilirsiniz

 

Size duyusal oyunlardan bahsederken başka bir duyusal kavramdan da bahsetmek istiyorum. Bu ülkemizde terapi merkezleri dışında olmayan bir yer. Duyusal Oda (İngilizcesi Multi-Sensory Room ve Snoezelen Room) ( Duyu Odası) çocukların gelişimi için çok önemli. Daha çok otizmli çocukların tedavisinde kullanılıyor ama yeni yapılan araştırmalara göre tüm çocuklara ve hatta büyüklere de inanılmaz faydası var.)Karanlık oda da  denilen bu odada değişik uyaranlarla çocukların taktil sistemi uyarılıyor ve regüle edilmeleri sağlanıyor. Birkaç değişik ışık odağı oluyor ve bu ışıklar sırayla yakılıyor. Her ışık kaynağı açıldığında çocuk oraya gidiyor. Renkli kabarcıklı sütunlar (Bubble Tubes), fiber optik ışık demeti (Fiber Optics) , Projektör ve efekt yansıtıcı (Solar Range Projectors), Neon Yağmuru kullanılan ışık odakları. Işık odaklarına gittiğinde çocuk dokunabileceği değişik dokularla karşılaşıyor. Odada enstrümantal müzik de çalınıyor. Değişik kokular da oluyor.  Zekeriyaköy’deki Hassas Anne Anne-Çocuk Etkinlik ve Gelişim Merkezimde’de dünya standartlarında bir Duyusal Oda bulunmaktadır.

duyuodasi

 

          Anneler olarak bu kadar yorgunluktan ve emekten sonra yorgunluk kahvesini hak ettik değil mi?

 

 

Bu güzel duyu çalışmasına katılan sevgili arkadaşlarım Elif, Ebru ve Asuman’a ve tatlı bebekleri Ata Emir, Mert Ali ve Mehmet’e çok teşekkür ederim.  Yeni çalışmalarda buluşacağız.

Hassas Anne Pinterest hesabımda beğendiğim duyusal masa ve oyun fikirleri var belki siz de denersiniz pinterest.com/hassasanne/hassas-anne/

Yeni çalışmalar için instagram hesabımı da takip etmeyi unutmayın. instagram.com/hassasanne

Kaynak: pbs.org

 

2 yorum

  1. Hassas anne oyun grubu gururla sunar! Harikasın!!!

Cevapla