Duyurular

Çocuğunuzun Resimleri Çok Şey Anlatabilir

7.040 kişi okudu.

 

5,5 yaşındaki Esin ailemizi resmetmiş. Hepimizin gülmesi çok güzel. Boylarımızı doğru çizmiş. Sevinç bana benzer ikimizin yüzünü ve saçımızı aynı yapmış. Esin de babasına benzer onların yüzü de aynı gibi. Sevinç’in t-shirtübe kalp çizmiş ve kıyafetini onun sevdiği renklerde yapmış. Kendi kıyafetini de pembe ve mor. Alper sanırım gözüne çok uzun geliyor Alper’in kolları çok uzun. Benim kıyafetimde de bir çiçek var. Beni zayıf çizmiş aşkım. Aslında çocukların resimlerinden tüm düşüncelerini ve duygularını anlamak mümkün hatta çocuk gelişim uzmanları ve psikiyatristler çocuklardan resim yapmalarını isterler. Özellikle Aile resmi çok önemlidir. Siz de çocuklarınızdan ailenizin resmini çizmesini isteyin. Bakalım ortaya neler çıkacak. Okulunu çizmesini de isteyebilirsiniz. Tabii ki tam olarak bu resimleri yorumlamak için konunun uzmanı olmak gerekiyor.

Çok sevdiğim Prof. Haluk Yavuzer’in Resimleriyle Çocuk diye bir kitabından bahsetti anneler. En kısa zamanda onu alıp okuyacağım.

Bazı anneler çocuklarının resme ilgisinin olmadığından yakındılar. Lütfen çocuklarınıza resim yapmak için uygun ortamı hazırlayın. 500 tanesi 5-6 liraya satılan A4 kağıtlardan ve çeşit çeşit kalemler alın ve ona bir resim yapma köşesi oluşturun. Küçük bir masa ve sandalye güzel olur. Lütfen onu ne çizeceği konusunda yönlendirmeyin ve çizimlerine fazla müdahale etmeyin. Böylelikle hayal gücünü kullanmaktan çekinmeyecektir. Herşeyi olduğu gibi çizmesine gerek yok.

Cevapla