Duyurular

1-7 Ekim Emzirme Haftası Anne Sütünü Neler Arttırır?

6.766 kişi okudu.

 

işte 33. Haftada prematüre olarak 2270 gr doğan kızım Esin sadece anne sütü ile beslenerek 4,5 ayda bu hale gelmişti. Anne sütünün mucizesi. Çok şükür. Tüm annelere bol süt diliyorum. ikiz kızlarımı ilk 4,5 ay sadece anne sütü ile besledim. Sonra da hiç emmemelerine ve sadece pompaya sağarak süt vermeme rağmen 13,5 ay anne sütü aldılar. Günde 2 kilo anne sütü sağdığım günler oldu. Genellikle en az 1700 ml sağardım. Biraz bilgi sahibi oldum sütü nelerin arttırdığı konusunda çünkü sadece sağarak besleyince görüyorsun neyin kaç ml arttırdığını.

Anne sütünü neler arttırır?

1. Bol su içmek- her gün 4 litre su içtim.

2. Kaloriyi kısmamak. Tatlı filan yemenizden bahsetmiyorum. Onlar süt yapmaz. Abur cubur , paketli ürünler, tatlı, hamurişi bunların hiçbir faydası yok. Ana yemeklerini kısmayın, bol balık, bulgur, yeşillik tüketin (nane yemeyin kurutucu etkisi varmış)

3. Göğüsleriniz gündüz 3 saatte bir gece 4 saatte bir boşalmalı. Ya bebek emecek ya pompa ile. bebeğiniz tam boşaltamıyorsa emzirdikten sonra biraz da sağın. Ben hep aynı saatlerde emzirmenin veya sağmanın da faydalı olduğunu gördüm.

4. Doktorunuza danışıp alkolsüz biraz mayası tableti alın. Sabah 3 öğle 3 akşam 4 tane alabilirsiniz. Ben GNC dükkanlarından alırdım.

5. Ilk 3 ay bebeğiniz her ağladığında acıktığında emzirin. Ilk 3 ay sütün yerleşmesi için çok önemli.

6. Sütünüzün bebeğinize yeteceğine inanın. “Doymuyor bu mama ver” laflarına kulaklarınızı kapatın yetip yetmediğini aylık doktor kontrolünde görürsünüz. Bebekler sadece açlıktan değil kolikten de ağlar veya başka nedenlerden.

7. Lütfen anneliğinizi sütümüzün miktarıyla değerlendirmeyin. Elinizden geleni yapın ama ondan sonrasını bırakın. Bir damla süt vermeseniz de dünyanın en iyi annesi olabilirsiniz anne sütü almasa da onu sağlıklı beslersiniz ve büyütürsünüz.

‪#‎annesütü‬ ‪#‎breastmilk‬ ‪#‎emzirmehaftası‬ ‪#‎mucize‬‪#‎breastfeeding‬

Cevapla