Duyurular

Ailelerin Televizyon İzleme Alışkanlıkları Çocuklarının Ekran Zamanını Etkiliyor.

4.514 kişi okudu.

 

Lütfen televizyon karşısında geçirdiğiniz zamanı azaltın ki çocuklarınızın ekran zamanı azalsın. Çocuklarımıza bu konuda iyi rol model olmalıyız.

Şu anda tüm dünyada çocuk ve gençlerin ekran karşısında geçirdikleri zaman konuşuluyor. Çocukların ekran karşısında geçirdikleri zaman aktif olmadıkları, spor yapmadıkları, temiz hava almadıkları, aileleriyle ve arkadaşlarıyla iletişim kurmadıkları bir zaman dilimi. Araştırmalar 8-10 yaş arasındaki çocukların günde tam 6 saati ekran karşısında geçirdiklerini gösteriyor. Bu 6 saatin 4 saatinde televizyon izliyorlar. Unutmayın uzmanlar 0-2 yaş çocukların ekran karşısında hiç zaman geçirmemesi gerektiğini söylüyorlar. Bu 2 yaşına kadar çocukların hiç televizyon izlememesi, tablete, bilgisayara ve cep telefonuna bakmaması demek.

Ama biz öyle bir zamandayız ki 1 yaşında çocuklar tablette oyun oynuyorlar ve anneleri onların ne kadar güzel oynadıklarıyla gurur duyuyorlar. Instagramda tablet oynayan bir sürü BEBEK var. Bebeğinizin tabletle geçirdiği her dakika sizinle geçirmesi gereken zamandan çalınan bir dakika. Tabletteki anlık hazların değiştirdiği çocukları ilerki yaşlarda mutlu etmek çok zorlaşıyor. Belki anne bebeğinin eline tablet vererek o anı kurtarıyor ama uzmanlar annelerin ilerde buna pişman olacağını düşünüyor ve 0-2 yaş bebeklerin ekran karşısında hiç zaman geçirmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Amerika’da yayınlanan Pediatrics dergisinin Ağustos 2013 sayısındaki bir araştırmaya göre, çocuk ve gençlerin televizyon izlerken geçirdikleri zamanın en çok ailelerinin televizyon alışkanlıklarıyla ilgili olduğu ortaya çıktı. Bu araştırmada, araştırmacılar çocukları 17 yaşın altında olan 1,550 ebeveynle görüştüler. Ebeveynlerin televizyon, DVD ve bilgisayarda film  izlerken geçirdikleri zaman, evlerindeki televizyon sayısı, televizyonun bulunduğu oda, ve evlerindeki kaç odada internet bağlantısı olan bilgisayar olduğu hakkında sorular sordular.  Aynı zamanda çocuklarının ekran başında geçirdikleri zaman ve televizyon seyretmek konusundaki aile kurallarını konuştular.

Ebeveynler her gün ortalama 4 saati televizyon seyrederek geçiriyorlar ve daha fazla televizyon seyredenlerin çocukları da daha fazla televizyon seyrediyor. Ailelerin koyduğu ekran zamanını kısıtlayıcı kurallar sadece 6-11 yaş arasındaki çocuklarda daha az ekran zamanına neden oluyor. Ergen çocuklar araştırma kapsamında günde kaç saat  televizyon seyrettikleri ile ilgili bir anket doldurmuşlar ve genellikle ailelerinin düşündüğünden 1 saat daha fazla televizyon seyrettikleri ortaya çıkmış. Ebeveynlerin televizyon karşısında geçirdiği 1 saat, çocuklarının ekran zamanına ekstra yarım saat olarak yansımış. Araştırmacılar bu sonuçlar doğrultusunda ‘Ebeveynler iyi medya rol modelleri olmalılar’ sonucuna varmışlar.

Peki aileler ne yapabilirler?

1. Çocuklarının günde en az 1 saat fiziksel aktivite yapmalarını sağlayabilirler.

2. Çocuklarının ekran zamanını 1-2 saatle sınırlayabilirler.

3. Çocuklarının odalarından televizyonu kaldırablirler.

4. Çocuklarının eğlenebilecekleri sosyal ve fizksel başka aktiviteleri yapmaları için teşvik edebilir, bir kulübe veya spor takımına üye olmalarını sağlayabilirler.

 

Kaynak:  httaap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/Parents-TV-Viewing-Habits-Influence-Kids-Screen-Time.aspx#sthash.jXaLh32Z.dpuf

cdc.org

fotoğraf: bulletinmojo.com/

Cevapla