Duyurular

Konuk Yazar: Yeşil Anne Çocuklarınızın Elini Antibakteriyel Sıvı Sabun ile Yıkamayın!

2.679 kişi okudu.

Yakında okullar açılıyor. Televizyonlarda, gazetelerde annelere seslenen anti bakteriyel sabun reklâmlarının da arttığını göreceksiniz. Oysa antibakteriyel ürünlerin günlük hayatta kullanılmasının faydalı olduğunu gösteren hiçbir delil yok. Aksine bir çok zararı var.

 

Çocuklarımızın sağlığını korumak için kullanılan antibakteriyel sabunlar zararlı kimyasallar içeriyor. Hijyen ve sağlık vaad ederken, aslında çocuklarımıza zarar veriyor !
Antibakteriyel Sabun Nedir?
Antibakteriyel Sabun ise, sıradan bir sıvı sabuna , mikroorganizmaları öldüren kimyasalların eklenmesi ile oluşur. En bilineni Triklosandır. Bu madde elimizdeki faydalı bakterileri de öldürerek cilt florasını bozar. Ayrıca Triklosan’ın kas ve iskelet sistemini bozduğu ortaya çıkmıştır. 
Dünya üzerinde milyonlarca bakteri vardır, fakat bu sabunlar arka etiketinde yazan 5-6 bakteriye karşı test edilir ve sanki tüm hepsini öldürüyor, çocuklarınızı bütün hastalıklardan koruyor gibi reklam yaparlar. Amerikan Sağlık Dairesi FDA, şu an tüm antibakteriyel sabun üreticilerinden, diğer normal sabunlara göre temizlikte üstünlük sağlayıp sağlamadığını ispat etmesini, aksi takdirde antibakteriyel ürünlerin satışını yasaklayacağını belirtmiştir. 
Prof. Ahmet Rasim Küçükusta diyor ki;
Tüm dünyada senelerden beri milyonlarca insan tarafından kullanılan bu ürünlerin elleri doğal sabunla yıkamaya göre üstünlükleri olduğunu gösteren yeterli bilimsel veri bulunmuyor.
Bu ürünler ülkemizde de kapış kapış satılıyor ve hem sağlığımız zarar görüyor paramız çöpe gidiyor; “hijyen meraklısı anneler” lütfen uyumayalım. 
Prof. Küçükusta’nın antibakteriyel ürünler hakkındaki yazılarına bir göz atmanızı tavsiye ederim
Triklosan Nedir?
Antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, traş losyonları, kozmetikler gibi birçok üründe kullanılan bir maddedir. Yaklaşık olarak 40 yıldır bilerek veya bilmeyerek kullandığımız bu maddenin zararları ise 2000’li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. 
Zararları;
BİR: Kanada Tıp Birliği (Canadian Medical Association) 2009 senesinde hükümetten bakterilerde antibiyotik direncine yol açtığı ve kloroform gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşumuna sebep olduğu için triklosanın evlerde kullanılan ürünlerde yasaklanması istemiştir. Araştırmalara göre triklosanın sudaki klor ile reaksiyona girmesiyle muhtemel karsinojen bir madde olarak bilinen kloroform oluşmaktadır.
İKİ: Triklosan sudaki serbest klorla birleşerek diklorofenol oluşumuna da yol açmakta; bu da ultraviyole ışınların etkisiyle dioksine dönüşmektedir. Oluşan dioksin miktarı çok az olmakla beraber bu madde çok toksiktir ve hormonları bozucu etkisi de vardır. Ayrıca bunların vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalırlar.
ÜÇ: Birçok araştırmada triklosanın bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanmasına sebep olduğu da gösterilmiştir.
DÖRT: Triklosanla temasları fazla olan çocuklarda alerjilerin çok sık görüldüğü de pek çok araştırma ile ortaya konmuştur. Bazı kişilerde alerjik temas dermatitine yani bir tür egzamaya yol açabileceği de bilinmektedir.
BEŞ: Gebe kadının kullandığı antibakteriyel ürünlerin anne karnındaki bebeğe geçebileceği ve çeşitli gelişim ve üreme sorunlarına yol açabileceği bildirildi. 184 gebe üzerinde gerçekleştirilen araştırmada hormon bozucu etkileri bilinen “triklosan” isimli antibakteriyel gebe kadınların tümünün, “triklokarban” ise yüzde 85’ inin idrarında tespit edilmiştir.
Doğal, Bitkisel Bazlı Sıvı Sabun kullanarak çocuklarımızın sağlığını tehdit etmeden de , elimizdeki zararlı mikroorganizma ve kirlerden kurtulabiliriz. Derimizin en büyük ve en emici organ olduğunu unutmayalım. Tenimize değen zehirli kimyasallar, kanımıza da karışıyor. 
Antibakteriyel sözüne kanmayın; sabun, jel, diş macunu, deodorant ve diğer benzeri ürünleri alırken içerisinde zararlı kimyasallar bulunmayanları tercih edin.
Tüm çocuklarımıza, sağlıklı ve başarılı yeni bir öğretim yılı dilerim. 
Sevgilerimle
Yeşil Anne Işık Kırgız
Hassas Anne Ece not: Unutmayın sağolsun Işık Hassas Annelere her zaman indirim yapıyor. www.yesilanne.com da 75 Tl ve üstü alışverişinizde öderken hediye çeki yerine hassasanne yazınca 10 TL indirim oluyor. Teşekkürler

Cevapla