Duyurular

Lütfen ALS için bağışınızı da yapın #icebucketchallenge #alsicebucketchallenge

1.946 kişi okudu.

Biliyorsunuz ben 19 Ağustos’ta  #icebucketchallenge yaptım Türkiye’de ilk yapanlardanım.  Kafamdan aşağı buz dolu kova dökme videom burada ve instagram.com/p/r36P-HJIyp/?modal=true


Original Video – More videos at TinyPic

Şu anda herkes yapıyor ama dernekten duyduğum kadarıyla çok az bağış toplanmış. Bazıları ALS derneğine bağış yapmadan buzları kafadan aşağı döküyormuş 🙂 lütfen herkes bağışını da yapsın. Biliyorsunuz boş konuşmayı sevmem ve bu konu benim için çok önemli. Bu kampanyanın amacı ALS hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve dünya çapında ALSye çözüm bulacak araştırmalar için bağış toplamak. Dünya çapında genellikle en az 500 dolar yani 1000 Tl bağışlanıyor ama tabii herkes istediği kadar bağışlayabilir. Aşağıdaki resimdeki hesap ALS Türkiye derneğinin hesabı siz de internetten bakabilirsiniz. Www.als.org.tr siteleri.

ALS bir motor nöron hastalığı ve beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin giderek ölmesi demek. Hastalar ortalama 3 yıl içinde tamamen hareketsiz duruma geliyorlar. Bu süreçte herşeyin farkındalar. Türkiye’de 10.000 ALS hastası ve ailesi var. Hastanın bakımı zor ve maliyetli. Hastalığın nedeni belli değil ve herkesin başına gelebilir. Ayrıca bu hastalık için yapılan araştırmalar sayesinde başka hastalıklara da çözüm bulunacağına inanıyorum. Lütfen ALS araştırmalarına destek için bu kampanyaya destek verin. Sadece eğlence olarak buzu dökmeyin bağışınızı da yapın. Beni eleştirecek olanlar için şimdiden söylüyorum bizler örnek olmalıyız ki herkes bağışını yapsın. Unutmayın bu kampanyada buzu kafana döktükten sonra başkalarını da bağışa davet ediyorsun. Ben de Hassas Anneleri davet ediyorum. Buzu kafanızdan aşağı dökün bağışlarınızı yapın ve beni de @hassasanne olarak tagleyin ki görebileyim.

 

Bu hareketimi de hayatını ALS Hastalığı’na çözüm bulmak için adayan manevi ablam Dr. Hande Özdinler’e ithaf ediyorum. O yapınca ben de yaptım. ALS hastaliginda beyinde ölen motor noronlarını çalışan dunyada çok az insan var bunlardan birisi de Dr. Hande Özdinler. Dr. Özdinler bu beyinde ölen motor noronlarını izole eden kültürde inceleyen dunyadaki ilk bilimadami. Ayni zamanda Dr. Ozdinler bu noronlari florasan yapan ve onlari gorulur kılan dunyadaki buluşu yapan ilk kisi. Kendisi cok genç yaşında Amerika’nin en iyi universitelerinden biri olan Northwestern Universitesi’nde bu noronların neden oldugunu arastimak icin yepyeni bir arastirma merkezini 1998 yilinda kurdu. Halen o arastirma merkezinin kurucu başkanı olan Dr. Ozdinler bugun beyindeki motor noronlarinin neden oldugu uzerine cok onemli buluslar yapmis bulunuyor. Amerika’da genc yasta basarili olmus bu Turk kadin bilimadami eger gerekli yardimlar olursa ALS hastaliginda kisa bir sure icinde cok onemli açılımların yapilacagini ve cok onemli buluslarin olacagini belirtiyor. Calismalarinin buyuk bir kismi Les Turner ALS Dernegi tarafindan finans edilen Dr. Ozdinler’e Amerika’dan destek vermek isteyenler, Dr. Özdinler’in buluşlarında da bizim de bir tuzumuz bulunsun diyenler lutfen Les Turner dernegine bağış yapsınlar. Turkiye’deki ALSli hastalarin hayat sartlarini iyileştirmek icin kurulmus Turkiye’deki ALS dernegine de yapilacak bagislar ise ALS teshisi koyulmus dostlara yardim edecektir. Dr. Ozdinler Turkiye’deki ALS dernegini desteklemekte ve ALSli dostlara elinden geldigince yardim etmeye çalışmaktadır. Haydi Hassas Anneler ALSli dostlar yardım bekliyor.

Cevapla