Duyurular

Çam Kozalağı ile Yoğurt Mayalama

36.521 kişi okudu.

 

Son zamanlar sıklıkla bu yöntemi duyar olmuştum, parkta gezerken aklıma geldi ve daha kurumamış, genç bir kozalak kopardım. İyice yıkadım. Sonrası köy sütümü kaynatmaya geldi sıra. Sütü 7 dakika kaynattım (eğer pastörize sütse sadece süt kabarana kadar ısıtıp altını kapatın), mayalama ısısına dek (parmağınızı sokup 7 saniye yanmadan içinde tutabilecek sıcaklık) soğuyunca cam kabıma aktardım ve sütün içine klasik yoğurt yerine çam kozalağı bıraktım. 

Herkesin ayrı bir yoğurt mayalama yöntemi vardır. Benimki fırın içinde mayalama yöntemi. Fırını birkaç dakika ısıtıp ısıyı kapatıyorum, maya çalınmış sütlerimi kapağı açık olarak fırın içine sokuyorum ve yaklaşık 5 saat sonra fırından çıkarıp yine kapağı açık olarak yarım saat kadar buzdolabında beklettikten sonra kapağını kapatıp dinlendirmeye bırakıyorum. Bunu da aynı yöntemle yaptım. Sadece fırından cıktıktan 2 saat sonra içindekı kozalağı çıkarttım.

 

 

Tadına gelince; aromalı bir yoğurt oldu. Reçine kokusu hissediliyordu…Benim damak tadıma pek uymadı açıkçası… Kıvamı aynı normal yoğurtlarım gibi oldu.

Tüm Hassas Annelere ve size sevgilerle…

Hassas Anne Burcu

Diğer yoğurt mayalama yöntemleri:

Nohut ile yoğurt mayalama – 98,610 kişi okudu

Hassas Anne ev yapımı yoğurt  -57.133 kişi okudu

 

Bir yorum

  1. Acaba bu şekilde mayalanan yoğurdun prebiotik durumu nasıl oluyordur?

Cevapla