Duyurular

Çocuklarda EEG (Elektroensefalografi) çekiminde dikkat edilmesi gerekenler

33.005 kişi okudu.

 

EEG “elektroansefalografi” nin kısaltılmışıdır. Beyin elektriksel aktivitesini saçlı deri üzerinden kaydetme esasına dayanır. Halk arasında Beyin Elektrosu da denir. Tetkik amacı ile saçlı deri bölgesine çok sayıda elektrod (sıklıkla 22 adet) yapıştırılır. Bu elektrodların EEG cihazı ile bağlantısı sağlanır. Sessiz bir ortamda, çocuklar uyurken kayıt yapılır. EEG Epilepsi (Sara hastalığı) ve Ansefalit – Menenjit gibi beyin ya da beyin zarlarının iltihabi hastalıklarından teşhis koymak için kullanılır. EEG tanıyı desteklemek, benzer klinik tablolara yol açan durumları birbirinden ayırmak, hastalığın şiddetini belirlemek için kullanılmaktadır. (kaynak: Ege Üniversitesi internet sitesi)

Çocuklarda EEG genellikle havale geçirdikten sonra isteniyor. Benim Sevinç kızım da Eylül 2013’te Beta nedeniyle yükselen ateş ile 4,5 yaşındayken ilk ateşli havalesini geçirdi.  İç ateş denilen şey olduğu için kulaktan ateşi düşük çıkıyordu ve kafası sıcak değildi. Ateşini anlayamadım. Hastanede de kulaktan 37 ölçülen ateş koltuk altından 39,4 çıkıyordu. Doktorlar da şaşırdı. Sevinç’in ilk havalesini bu yazımda anlatmıştım. Havale sırasında yapılması gerekenleri de bu yazımda anlattım. Bundan 2 ay sonra yine Beta nedeniyle yükselen ateşi ilaç, ılık kompres, ambülans düşüremedik ve Sevinç 2. havalesini geçirdi. Çok şükür ilki 3 dakika ikincisi 10 saniye sürdü ve ateşli olduğu için hasar bırakmadı. Genellikle ateşsiz havaleler sara belirtisi oluyor ve hasar bırakma olasılığı daha yüksek. Ailemizde basit ateşli havale genetik olarak var. Amcası 3 kere ben de bir kere geçirmişim. 6 yaşında havale riski bitiyor ve neyse ki 7 ay sonra rahatlayacağız. Sevinç’e de havale geçiren çoğu çocuk gibi sara (epilepsi) hastalığı olup olmadığını görmek için EEG çekildi.  EEG havaleden 10-15 gün sonra çekiliyor. Neyse ki basit ateşli havalelerde genellikle bir şey çıkmıyor ve Sevinç’inki de temiz çıktı ve bir sorunu olmadığı anlaşıldı. Sık sık Beta olduğu için bademciklerini aldırdık o günden beri de ateşi çıkmadı çok şükür.

 

Çocuklarda EEG çekiminde bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor onları anlatmak istiyorum.  

1. EEG çekilirken öncelikle mutlaka ilaçsız uyutulmanın denenmesi gerekiyor. Bunu da çocuğu bir gece önceden saat 2’de uyandırıp sabaha kadar onunla oynayıp uyutmadan yapıyorsunuz. EEG sabah 9-10 gibi çekiliyor. Zaten uykusuz olan çocuk ilaçsız uyuyor. Sevinç ile böyle yaptık. Ben Sevinç’e her gece giydiği pijamasını giydirip götürdüm, yanımıza çarşafını, yastığını, yorganını ve uyku oyuncaklarını da aldım. Belki abartı gibi gelebilir okuyunca ama inanın çocuğun rahatlamasını, kendini yatağında hissetmesini ve uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Kafasına elektrodlar takıldı. Sevinç 4-5 dakikada ilaçsız uykuya daldı. Ben de yanında oturdum. Bir bölümü uyanıkken bir bölümü de uykudayken çekiliyor. İşlem bittikten sonra da bir süre uymasına izin verdik.

Biliyorsunuz aylar önce çok tanınmış bir doktorun kliniğinde EEG çekilmeden önce ilaç verilen bir çocuk ölmüştü. İlacın verilmesini önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. İlaçsız çekilebilen bir şey varken gereksiz ilaç ve risk almaya gerek yok. Zaten tüm bilinçli doktorlar da ilaçsız çekiyorlar EEGyi.  İlkinde olmazsa 2-3 kere deneyin ilaçsız EEGyi.  Hiç olmazsa da ilaç mutlaka uzman nörolog tarafından verilsin ve çocuğunuz ayılıp nörolog tarafından muayene edilmeden kesinlikle o hastaneden veya klinikten ayrılmayın.  Dediğim gibi gece çocuk 2’de uyandırılırsa ve sabah 9’da EEG çekilirse genellikle ilaçsız yapılabiliyor. Benim tavsiyemle pek çok Hassas Anne böyle yaptı ve ilaçsız çekilebildi. İlaç verilip vefat eden çocuğun randevusunu öğleden sonra vermişler ve uykusuz bırakıp ilaçsız çekmeyi denememişler. Ayrıca çocuk tam olarak ayılmadan klinikten annesinin kucağında baygın olarak gönderilmiş. Böyle yanlışlar olmaması için biz anneler de bilinçli olmalıyız. Doktor ne kadar tanınmış olsa da televizyona çıksa da biz de çocuğumuz için kendi araştırmamızı yapmalıyız. O çocuk ilaçsız uyutulup EEGsi çekilseydi büyükk ihtimalle şu anda yaşıyor olabilirdi.

 

 

2. EEG uzman teknisyen tarafından çekilse de çocuğunuzun nöroloğu başında olmalı ve devamlı gelip kontrol etmeli. Biz Acıbadem hastanesinde çektirdik EEG’yi ve nöroloğumuz devamlı gelip kontrol etti.

 

 

3. Nöroloğunuzla EEG sonuçlarını konuşun ve onun ilaç önerilerini dinleyin. Çok havale geçiren ve EEGsi kötü çıkan  çocuklar bazen 6 yaşına kadar yan etkileri olan bir ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu ilacı kullanmadan önce etkilerini doktorunuzla konuşun. Birkaç nörologdan görüş almanızı tavsiye ederim. Bu ilacı kullanmaya başlamak büyük bir karar.

4. EEG çekimi acı veya rahatsızlık vermeyen çocuk için (ilaçsız olduğu sürece) hiçbir zararı olmayacak bir şey. Çok önemli bir tetkik. Siz de çocuğunuzu götürürken rahat olun mutlu olun panik olmayın. Sizin hislerinizi ve ruh halinizi çocuğunuz hisseder ve etkilenir.

Tüm çocukların EEG sonuçlarının temiz çıkması dileğiyle.

Neyse ki basit ateşli havalelerin yüzde 90’ında kalıcı hasar olmuyor ve EEG temiz çıkıyor. Sonuç olumsuz çıksa da tedavisi oluyor.

 

2 yorum

  1. Temiz çıkmasına çok sevindim. İnşallah bir daha hiç çektirmek zorunda kalmazsınız. O sonucu beklemek beter bir şey çok iyi biliyorum.

Cevapla