Duyurular

Sancaktepe Bilim Deney Merkezi ve Gözlemevi

6.571 kişi okudu.

Hassas Anne Rabia anlatıyor:

Çocukların, hafta içi yoğun ders programları malumunuz. Hafta sonları, nefes alabilmek için, atıyoruz kendimizi sokağa. Her Pazar. Bazen cumartesi. Kalan bir gün de ödev günü. Mümkün olduğunca Avm’lerin uzağında programlar yapıyoruz kendimize. Park, bahçe gezmekten tutun, tiyatro, müze gezmeye kadar her şey olabiliyor. Önemli olan birlikte vakit geçirebilmek.

Bu hafta sonu ‘Pazar günü’ Sancaktepe Bilim Deney Merkezi’ne gittik. Aynı gün, sabah merkezi aradık. Saat 13:00’e rezervasyon yaptılar. (Gitmeden önce randevu almak gerekiyor.) Oğlumuz 7 yaşında. (5 yaşın altındaki çocuklar için uygun değil bence.)

Bilim merkezinde, geniş bir salon içerisinde deney düzenekleri var. Bir eğitmen eşliğinde, orada bulunan düzenekler hakkında bilgi veriliyor ve deneyler yapılıyor. Tüm aletler incelenip, eğitmenle birlikte düzenekler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, çocuklara 10-15 dakika serbest zaman veriliyor. Çocuklar istedikleri düzenekte, öğrendiği deneyi yapabilme imkanı buluyor.

İncelediğimiz düzenekler; suda girdap oluşumu, praksinoskop, Newton topları, manyetik alan çizgileri demosu, pedallı jeneratör, türbülans küresi, fısıltı çanakları (bizim en sevdiğimiz), el beceresi düzeneği, çarklar ve dişliler, denge platformu, bernoulli üfleyicisi, palanga düzeneği, tasarruflu tasarrufsuz lambalar, ağırlık simülatörü.

Çocuklar serbest vakitlerini doldurduktan sonra, Planeteryum’a (gezegenevi) geçtik. Tavan kubbe şeklinde, görüntüler bu kubbenin her tarafına yayılıyor. Hafif yatar pozisyonda ki koltuklarımıza oturduk. (Arkadaki koltukları tercih edin.) Bir bilim adamı tarafından bilgi verilerek, yansıtılan görüntüleri üç boyutlu olarak izledik. Gezegenler, yıldızlar hakkında bilmediğimiz birçok şey öğrendik.

 

Yaklaşık 2 saat oradaydık. Bir de gözlemevi var. Her ay bir kere gök gözlemleri yapılıyor. Bu ay ki etkinlik 10 Haziran da saat 21:30’da başlayacakmış.

(Gözlemevi ile şöyle bir sıkıntı var ki; henüz havalandırma yapılmamış.)

Hafta içi / Hafta sonu: 09:00 – 17:00 arası açık.

Ücretsiz

Web sayfaları: www.sabidem.org

 Rabia Erdoğan

Cevapla