Duyurular

Konuk Yazar: Yeşil Anne Fosfatın Zararları Nelerdir ?

4.144 kişi okudu.

Yeşil Anneler, Babalar…

 

 
Piyasadaki bir çok deterjanın içinde fosfat var biliyorsunuzdur. Fosfatlar suyu yumuşatarak deterjanların temizleyici ana aktif maddelerinin kolayca köpürmesini sağladığı için kullanılıyor. Yani bizim o çok sevdiğimiz pofur pofurrr köpüğü elde etmek için. Bazı deterjanların %30’undan fazlası fosfattan oluşuyor. 
 
Peki fosfatın zararları neler? 
Fosfatlar, temizlediği yüzeylerde kalıntı bırakabiliyor ve mide bulantısı , ishal deri tahrişi gibi yan etkilere sebep olabiliyor. Ancak en önemli zararı çevreye veriyor, özellikle de denizlerimizdeötrofikasyon dediğimiz fosfat zehirlenmesine yol açıyor.  Denizdeki yosunlar , fosfat ile beslenerek büyüyor ve denizi kaplayarak tüm oksijenini kullanıyor. Fosfatı sudan temizlemek çok çok zor bir iş, bu sebeple atıksular ile deniz, göl ve içme sularımıza karışıyor. 
Düşündüğümüzün aksine, fosfat denizleri kirleten bir zehir olmaktan çok aslında bitkileri besleyen bir gübre. Çiçek coşturan adıyla satılan sıvı gübrelerin arka etiketlerine bakarsanız azot ve fosfordan ibaret olduğunu görürsünüz.
 
 
 Bu sebeple, denizlere dökülen fosfat yosunları besleyerek çoğalmalarına ve böylece deniz suyundaki tüm oksijeni tüketmelerine sebep oluyor. Balıklar ve diğer canlılar da oksijensizlikten boğuluyor. Balıkların toplu kıyıya vurmasındaki en büyük sebep ötrofikasyondur. Bizim için en önemli oksijen bitmesi sebebi ile kirlenme Marmara Denizi ve özellikle Haliç’de idi. Yapılan arıtma tesisleri, dipteki oksijeni kullanan çamurun tasfiyesi ve deniz suyuna oksijen verilmesi ile yıllar içinde temizlenebildi. Şimdi de Bafa Gölü bu şekilde zehirlenmiş durumda maalesef.

 

Fosfatsız deterjan üretmek maliyetli bir iş, Procter&Gamble’ın, bulaşık deterjanı markası firmasından bir yetkili, fosfatsız deterjanlara geçişin “çok karmaşık” olduğunu, fosfatların yaptığı işi yapmak için üç veya dört ayrı hammadde kullanmak zorunda kaldıklarını bildiriyor. Bu sebeple hem maliyet artışı hem de stok problemi, üretici firmaların işine gelmiyor.

 

Fosfatsız deterjan kullanılan ülkelerin su kalitesi ise hızla yükselmeye, denizleri temizlenmeye başlıyor. 
 

Fosfat maalesefki bir çok endüstride doğal olarak adlandırılabiliyor. Doğal sıvı gübre deniyor.

Hatta, sözüm ona doğal deterjanların suları ile bitkilerinizi bile sulayabileceğinizi, onları besleyip coşturacağını söyleyenler de olmuştur. 

 

Ancak gerçekten bitkisel içerikli, organik doğal deterjanlar bitksel yağ ve nişasta bazlıdır. Ve bitki çiçeği beslemez. Zeytinyağından nasıl yüzyıllardır doğal sabun yapılıyor, aynı şekilde bitkisel yağların , yüksek teknoloji ürünleri olan bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin aldığı su oranına göre konsantre olarak ayarlanmış halidir. Sizin kullanımınızı kolaylaştırır ve performansı arttırır.  Atıksuya karıştığında ise %100 biyoçözünürdür.
Mom’s Green’de de Ecocert sertifikalı Hindistan cevizi yağı ve Palm Yağı ham maddeleri kullanıyoruz. Fosfat içermiyor, ve %100 bitkisel ve biyoçözünür hammaddeler…
 
 
 
Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya, sağlıklı beslenebilecekleri bir doğa bırakmak için her türlü kirleticiden uzak durmalıyız.
Sevgilerimle
Yeşil Anne Işık Kırgız

Cevapla