Duyurular

Konuk Yazar: Tecrübeli Ebe Asude Oflaz Normal ve sezaryen doğum arasındaki farklar

8.492 kişi okudu.

Tecrübeli Ebe Asude Oflaz’ı daha doğrusu benim için Asude Ablamı 20 yıldır tanıyorum. Koç Üniversitesi’nde okurken Asude ablamız üniversitenin kliniğinde kurucu ve sorumlu hemşire olarak çalışırdı ve her ihtiyacımız olduğunda bize yardım ederdi. Aynı zamanda psikoloğumuz olarak da çalıştığını söyleyebilirim. Yıllar içinde kendisi zaten mezunu olduğu ebelik mesleğini devam ettirdi ve bir hamile okulu kurduğunu öğrenince çok sevindim. www.hamileokulu.com sitesinden okulu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Hamilelik öncesi ve sonrası eğitimleri, ebelik desteği ve kadın sağlığı ile ilgili tüm hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik hizmetler sunan Hamile Okulu’nun kurucusu Sevgili Ebe Asude Oflaz, anne adaylarını yakından ilgilendiren “normal ve sezaryen doğum” arasındaki farkları ve normal doğumun anne adaylarına sağladığı kolaylıkları anlattı.

 

 

Normal doğumda anne doğumu bilinçli ve coşkulu yaşar

Sezaryenle doğum cerrahi bir operasyondur. Yani annenin ve/veya bebeğin tehlikede olduğu durumlarda hayat kurtarmak amacıyla yapılan, anestezi ve cerrahi ekipman gerektiren bir ameliyattır.

Normal doğumda annede kan kaybı daha az olmakta, doğumdan birkaç saat sonra normal hayatına dönebilmekte, bebeğinin bakımını kolayca yapabilmektedir. Daha da önemlisi özellikle gereksiz müdahalelerin olmadığı doğal doğumlarda annenin doğum hormonları (oksitosin, endorphin, prolaktin ve adrenalin) muhteşem bir ritimle çalıştığından, anne doğumu bilinçli ve coşkulu yaşamakta, doğum sonrası anne-bebek bağlanması kolay ve hızlı olmaktadır. Normal doğum sonrasında bebekler daha aktif, daha sakindir, daha erken emmeye başlarlar, solunum problemleri çok daha az görülür.

Sezaryen operasyonunda anne, batın ameliyatı ve anestezinin tüm risklerine (kan kaybı, batın içi organ yaralanmaları, ilaç allerjisi vs) maruz kalır. Kan kaybı normal doğumun iki katıdır. Hastanede kalış süresi normal doğumun en az iki katıdır ve annenin tam olarak toparlanması haftalar alır. Özellikle planlı, doğum başlamadan yapılan sezaryenlerde doğum hormonları çalışmadığından anne bebek bağlanması daha zayıftır, genellikle bebek anneden uzun süre ayrı kalır, emme sorunları daha ve solunum problemleri daha sıktır. Normal doğumlar ile sezaryenin ilerleyen yıllarda ki fizyolojik ve davranışsal etkileri ise, davranış bilimcilerin en çok ilgisini çeken araştırma konularındandır.

 

 

Doğumu negatif etkileyen en önemli faktör korkudur

Anne babalar ve sağlık sektöründen kaynaklanan farklı sebepler sezaryen oranları artmış, normal doğum azalmıştır. Doğumu negatif etkileyen en önemli faktör korkudur. Anne adayları doğumu bilmedikleri ve çevreden de sürekli negatif hikayeler dinledikleri için doğumdan korkuyorlar. Doğuma nasıl hazırlanacağını ve doğumda ne yapacağını bilmeyen anne adayı doğumda çok zorlanıyor.

Doğumhanelerimizin fiziksel şartları malesef normal doğumu desteklemiyor. Mahremiyet doğumun en önemli gereklerinden biri olmasına rağmen, çoğu doğumhanede birden fazla gebe aynı odada doğum sürecini yaşıyor ve kendini güvende hissedeceği eşinin desteğinden mahrum kalıyor. Bu olumsuzluklara neredeyse her doğumda rutin olarak uygulanan suni sancı, sürekli NST gibi gebenin hareketini kısıtlayan uygulamalar da eklenince gebenin normal doğum şansı azalıyor.

Dünya sağlık örgütünün normal doğuma götüren önerileri arasında yer alan gebenin fiziksel ve duygusal olarak kesintisiz desteklenmesi, maalesef çoğu doğumhanede mümkün olmuyor. Doğum süreci uzun ve yavaş bir süreçtir. 5-10 doğumun gerçekleştiği doğumhanelerde dahi sadece 2-3 ebe çalıştığından, gebelere ihtiyacı olan ebelik desteği verilemiyor.

 

Anne babalara tavsiyeler

Her şeyden önce “hamileliğin” hastalıklı bir durum olmadığını kabul etmek gerekiyor. Hamile bir anne aslında hayatının en sağlıklı dönemini yaşar. Hamilelik; kadın fizyolojisinde bedenin doğal işleyen bir fonksiyonudur. Normal yaşantımızda bedenimiz disiplinler arası bir bütünlükle sağlıklı kalır. Doğru beslenerek, yaşam kaynağımız olan nefesimizin farkına vararak, beden dinamiğini doğru hareket ederek sağlıyorsak, doğru bilgiyle donanıp korkmuyorsak yani stres yaşamıyorsak, bedenimizin  ne kadar mükemmel olduğunu bilip ona saygılı davranıyorsak  sağlıklı yaşıyoruz demektir. Hamilelik sürecinde de anne ve baba adayları bu bilinçle hareket ettiğinde sağlıklı hamilelik geçirecekler demektir. Sağlıklı yaşam, sağlıklı hamilelik anlayışında eksikliklerinin olduğunu düşünüyorlarsa uzman kişilerin danışmanlığını almaktan çekinmemelidirler.

 

Normal doğumun sağladığı kolaylıklar…

Doğum; kadın bedeninin  doğal bir  fonksiyonudur. Doğum yaparak bedeninin bir fonksiyonunu yerine getiren anne, yine bedeninin doğal programı nedeniyle çok çabuk toparlanır, eski haline döner ve iyileşir. Doğumdan hemen sonra anne hemen bebeğini  emzirmeye başlayabilir, ayağa kalkabilir, duşunu alabilir, yarım günlük dinlenmeden sonra  sokağa çıkabilir ve günlük hayatına  daha çabuk adapte olabilir. Bebek bakımında başkasına ihtiyaç duymaz. Rahat hareket edebileceğinden bedeninin eski esnekliğine kavuşması için spor yapabilir. Doğum yapan anne psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak tam sağlıklıdır.

 

Doğum öncesi/sonrası anne-baba adaylarının alması gereken eğitimler, egzersizler

“Bilmediğimizden korkarız” anlayışından yola çıkarak, hamilelik dönemlerinde de doğru bilgi anne ve babanın “korku” faktörü olmadan daha sağlıklı hamilelik geçirmesine yardım eder. Doğum öncesi eğitimler anne ve baba adayının bilinçli ebeveyn olması yolundaki ilk sorumluluklarıdır. Eğitimlerin içeriği bedenin bütünlüğüne yönelik olmalıdır. Beslenmesi, hareketleri, nefesi, sürecin ne olduğu, doğumun nasıl olabildiği konularında doğru bilgiye ulaşmış olmalıdırlar. Hamilelik sürecinde emzirme, bebek bakımı, bebek ilk yardım, lohusalık ve hijyen konularında da bilgilenmiş olması doğumu bekleyen anne ve babanın stresini azaltacaktır. Bedenin bütünlüğüne yönelik egzersizler yoga, pilates, yüzme gibi disiplinlerle sağlanabilir. Örneğin “pelvis” egzersizleri doğumu kolaylaştırır. Birlikte yapılan nefes çalışmaları anne ve bebeğin enerji ihtiyacını karşılar. Egzersizleri sınırlı gün ve sayıda yapmaktansa günün içine yaşam prensibi olarak  yaymak bilgisi annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesine destek olur.

Ebe Asude Oflaz

www.hamileokulu.com

Yorum yok

  1. İlk doğumunu sezeryan ile yapmış bir annenin ikinci doğumunu normal yapma olasılığı nedir? Riskleri neler? Yararı-zararı nedir? Tavsiye ediliyor mu? Tartışmalı bir konu olduğunu biliyorum. Bu konu ile ilgili de bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Cevapla